"הדג נחש" בהופעה - הגרוב טוב, אבל לא מצויין

ההופעה של "הדג נחש" לא היתה ניצחון סוחף של הגרוב, אבל לפעמים צריך לדעת לנצח גם אחת אפס קטן

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

"הדג נחש" היא להקה שוחרת נורמליות שפועלת במדינה לא נורמלית. חרף כוונותיה הטובות, היא בדרך כלל מובסת על ידי המציאות, אבל היא לא מוותרת, לא מוותרת, ולפעמים היא יוצאת מהמאבק מנצחת. האלבום האחרון שלה, "6", הוא ניצחון כזה. זוכרים את העידן הקדום שבו להקה ישראלית פופולרית (מושג ארכאי כשלעצמו: כמעט לא נותרו כאלה) היתה מוציאה אלבום טוב מאוד, והקהל היה מתגמל אותה על האיכות וקונה את האלבום בהמוניו? אין דברים כאלה היום, אבל לעתים נדירות בכל זאת יש. הרבה מוכרים בחנויות תקליטים שמעו בשנה האחרונה את המשפט "אני רוצה את החדש של 'הדג נחש'", ו"6" הגיע למעמד של אלבום זהב. כל כך נורמלי, כל כך נדיר.

"הדג נחש" חגגה את אלבום הזהב (ועל הדרך גם את אלבום זהב לדיסק הקודם שלה, "בעזרת הג'ם") בשתי הופעות ענק שהתקיימו בסוף השבוע בהאנגר 11 בתל אביב. איך היה? ההופעה ביום חמישי המחישה לטעמי את ההבדל בין "סבבה" לבין "מעולה". היה סבבה, לא פחות אבל גם לא יותר. היתה אווירה מצוינת, היו אנרגיות גבוהות, היתה שורה של להיטים שאי אפשר ליפול אתם, דימויי הווי-ג'יי היו נהדרים, אבל הגרוב לא היה בשמים, וכדי שהופעה של "הדג נחש" תמריא הגרוב צריך להיות בשמים.

מדוע מפלס הגרוב התייצב רק על גובה סביר? נדמה שהתשובה נעוצה בעיקר בתנאים של ההופעה. גרוב הוא תוצר של שלושה דברים עיקריים: נגינה, סאונד, חלל. הנגינה היתה ללא דופי, או כך לפחות אפשר להניח. אבל הסאונד, כמו בדרך כלל בהאנגר 11, היה רע. המוסיקה, בעיקר במחצית הראשונה של ההופעה, נשמעה שטוחה וללא עומק. האיבר שאחראי על ספיגת הגרוב, איפשהו בין האגן לסרעפת, לא קלט את אותה תחושה עגולה ובשרנית שמתהווה כשהגרוב עילאי. ובנוגע לחלל של ההאנגר, נדמה שהוא היה קצת גדול מדי. זאת המלכודת של הופעות חגיגיות לציון אלבום זהב: מתבקש לקיים אותן בחלל ענק, והקהל אכן זורם בהמוניו, אבל כל הגודל הזה לא מיטיב בהכרח עם המוסיקה. מפלס הגרוב היה גבוה, ואפילו גבוה בהרבה, בהופעה ש"הדג נחש" קיימה עם יציאת האלבום האחרון במועדון התיאטרון ביפו, שמכיל כשליש ממספר האנשים שהיו בהאנגר. "הדג נחש" היא להקה של חללים גדולים, לא ענקיים. נדמה שהלהקה הישראלית היחידה שמסוגלת כיום להעלות באש מקום כמו ההאנגר היא "בלקן ביט בוקס".

לרגעים היה נדמה שההופעה הזאת עומדת להסתיים בתיקו. הופעות האורח החביבות של "ג'ירפות" ו"רד בנד" לא שברו את השוויון. אבל אחרי כמעט 15 שנות פעילות, "הדג נחש" היא אחת מאותן מקצועניות-על שתמיד תוציא את הקהל שלה מרוצה. "מערבולת של חול" זכה לביצוע מחשמל, "הנה אני בא" ו"מה נעשה" היו תענוג צרוף, והופעת האורח של "שבק ס'" היתה מרנינה. ההופעה הזאת לא היתה ניצחון הרואי וגם לא טור דה-פורס מפואר. זה היה 0:1 קטן, וגם את זה צריך לדעת לעשות.

"הדג נחש". האנגר 11 בתל אביב, 6.1

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ