רותה קופפר

הנה כמה דברים שמלצריות רוצות שהלקוחות שלהן יידעו: "אני לא המשרתת שלך, אני רק מגישה לך אוכל היום"; "אם מישהו אומר לך 'תביאי לי כוס מים' במין קול תובעני כזה, לרוב לוקח לי קצת יותר זמן להביא את הכוס הזאת". כוסות המים הן נקודה רגישה. "את מביאה למישהו כוס מים", מספרת אחת המלצריות, "ואז את שואלת את היושבים ליד השולחן אם הכל טוב ומישהו אחר אומר לך שהוא רוצה כוס מים. למה הוא לא ביקש קודם?" גילויי לב אלה מובאים בסרט התיעודי "תמיד לשירותך: מלצריות ואמנות השירות", שישודר הלילה ביס דוקו כחלק מרצועת "דוקו שף".

בסרט הקנדי הזה מרואיינות בין השאר מלצריות בדיינרים של טורונטו, במסעדות יוקרה של מונטריאול ובמסעדות הכוכבים של פאריס. הבמאית, מאיה גאלוס, היתה בעצמה מלצרית ואולי לכן המלצריות חשות בנוח בחברתה.

בסרט נכלל סרט הדרכה ישן שמסביר כיצד על המלצרית להסביר פנים, להיות נחמדה אבל לא חטטנית. רוב המלצריות מספרות שבמסעדת יוקרה, כשהטיפים גבוהים והשכר הגון, בעלי המקום מעדיפים גברים לתפקיד. "לא תמצאו מלצרים במסעדות זולות. אנחנו חיות על טיפים", אומרת אחרת. "לגברים יש אגו", אומרת מלצרית מבוגרת, "כמה נשים פגשתם בתפקיד המלצרית הראשית? זה עדיין עולם של גברים".

הסרט, שנוטה לארכנות ולעתים נאמר בו המובן מאליו, גם מתאר את התפקיד המיני של הנשים במסעדה. "אני לא מאמינה שמקבלים טיפים טובים בזכות מיניות וחושניות", אומרת יפהפייה העובדת במסעדה שמועסקות בה רק מלצריות יפות, "בכל אופן, אני לא רוצה לקוחות כאלה". אבל מלצרית אחרת, שעובדת בסניף של "הוטרס" (מסעדה המעסיקה רק נשים עם חזה שופע ובגדים מינימליים), טוענת שהיא וחברותיה משתכרות 600 דולר בערב מטיפים, "אבל זה כולל הטרדות". לקוח שינסה לגעת בהן יסתכן בכוס משקה שתתרוקן על ראשו. "אני רק מוכרת דימוי, לא את גופי", מסבירה אחת המלצריות.

"תמיד לשירותך: מלצריות ואמנות השירות". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ