הצעת חוק אוסרת לפרסם תמונות נפגעים

לפי ההצעה של ח"כ משה גפני וח"כ אורי מקלב, שאושרה בכנסת בקריאה ראשונה, התמונות יפורסמו רק באישור המשפחה או הנפגע

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה הצעת חוק של ח"כ משה גפני וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), האוסרת על כלי התקשורת לפרסם תמונה של נפגע בפיגוע או בתאונת דרכים, ללא אישור מהנפגע או מבן משפחתו בקרבה ראשונה. ההצעה זכתה לביקורת נוקבת מצד חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ואורי אורבך, שהיו בעבר עיתונאים.

לדברי מקלב, ההצעה נולדה בעקבות פניות של בני משפחות נפגעים שכעסו על חדירת התקשורת לפרטיותם בשעות הראשונות שלאחר האסון. "לא ניתן להצדיק פרסום תמונות אלה בטענה של 'זכות הציבור לדעת' שכן פרסום תצלום הנפגעים, להבדיל מעצם האירוע, פוגע פגיעה רבה באינטרסים פרטיים ובצנעת הפרט ונועד אך לספק את חיפוש התקשורת אחר סנסציות", נאמר בדברי ההסבר לחוק.

"לא כל מה שהציבור רוצה לדעת, זכותו לדעת", אמר ח"כ מקלב עם אישור החוק. "איש אינו מסכים לכך שצלם עיתונות ייכנס לחדר מיון ויצלם שם ככל העולה על רוחו. הנפגעים לא אמורים להיות השחקנים המרכזיים כדי לדברר ולהמציא את האירוע. לצערנו, לעתים רחובות הערים בישראל הופכים ל'חדרי מיון' בשל אירועים שונים, והצלמים נמצאים שם. מלבד הפגיעה בנפשו של הפצוע או הנפגע, צילומים במצב זה הם פגיעה גם בנפשם של בני המשפחה כולם".

ח"כ שלי יחימוביץ' קראה ליוזמי החוק לשקול את הצעתם מחדש. לדבריה, "אני באמת לא רואה בה מקום בנוף התקשורת הישראלית. ולא רק שאין לה מקום, אלא שהיא תביא לזה שחלקים גדולים ממה שמתרחש בציבוריות הישראלית, באירועים ביטחוניים, דברים שהם חלק מחיינו, פשוט לא יסוקרו". לדברי יחימוביץ', "בגל הפיגועים הגדול שהיו בתחילת שנות ה-2000, שבו נראו מחזות זוועה, שחלק ראיתי בעצמי בהיותי תושבת תל אביב, וגרתי במרכז אותם פיגועים, וחלק גדול מהם ראיתי בחדרי העריכה כמי שעבדה בחדשות ערוץ 2, התמונות היו בלתי נסבלות. הן זרמו למערכת תוך כדי שידור, ובשלב מסוים היתה הבנה במערכות, בלי חקיקה ובלי כפייה, שאי אפשר למשל להראות תמונה של אוטובוס מלא באנשים שראשיהם ערופים. חקיקה היא גרזן שיורד על שיקולים עיתונאיים, והגרזן הזה הוא לא דבר שתקשורת מודרנית יכולה לחיות אתו. התוצאה תהיה שפשוט לא יהיו דיווחים מאזורים כאלה".

אורי אורבך (הבית היהודי) אמר כי הוא חש אי נוחות עם הצעת החוק, "לא משום שאני מתנגד למה שטמון בתוכה - הדרישה לטעם טוב בעצם מהעיתונות. ראוי שהעיתונות, ככל האפשר, לא תפרסם תמונות של פצועים מדממים, ובוודאי לא של גופות... אבל ברגע שאנחנו מחילים את הטעם הטוב שלנו על כלי התקשורת, אנחנו פותחים פה עוד פתח להתערבות שהיא מאוד בעייתית. אנחנו לא חיים בעולם תקשורתי סטרילי, שאנחנו לא מראים גופות ואז אף אחד לא מראה גופות. אויבינו מנצלים זאת באופן מופגן ומודע".

ח"כ גדעון עזרא (קדימה), הסתייג גם הוא מההצעה. לדבריו, "אני הייתי שר בזמן האינתיפאדה, ואני זוכר ישיבה עם ראש הממשלה אריאל שרון, כשמתבצעים פיגועים כנגד מדינת ישראל, כאשר הוחלט לא לפרסם שום דבר. באותו יום ממש נהרג מחבל בעזה, ואתה רואה צילומים של הלוויה מפה עד להודעה חדשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ