תערוכות חדשות

שנגרילה בתל אביב, ברלין ברחוב שלמה, אדריכל בארץ הפלאות ונשות הצמר גפן של אירה רייכוורגר

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

חמישי

גלריה 39 בתל אביב (רחוב נחמני 39). "שמיטה", תערוכת היחיד של האמנית מיכל גבע, תיפתח הערב במקום במקביל לתערוכה "בעלי התוספות" של הפסלת אביטל כנעני שתיפתח בחדר הפרויקטים של הגלריה. אצר את התערוכות דני יהב בראון.

גלריה דן בתל אביב (גורדון 36). לאחר שיפוץ, מבני ותוכניתי, תחל רווית הררי לשמש כאוצרת גלריית דן המתחדשת, עם שילובן של תערוכות אמנות עכשווית. התערוכה הקבוצתית "Stop-Motion", שתיפתח הערב במקום, תכלול בין השאר את עבודותיהם של ליהי תורג'מן, טל פרנק, רן זגורסקי ובועז אהרונוביץ'.

גלריה אינדי בתל אביב (יהודה הלוי 57). "נמולנדה", תערוכה משותפת ללירון שריקי וטל סופר, תיפתח הערב במקום במסגרת סדרת תערוכות הבזק של הגלריה. התערוכה תוצג במשך סוף השבוע הקרוב בלבד.

גלריה דוויק במשכנות שאננים, ירושלים. "אקראיות מכוונת", תערוכתה של הצלמת רותי אגסי, תיפתח הערב במקום. אצרה את התערוכה אירנה גורדון.

גלריה חנינא בתל אביב (י"ל פרץ 31). במקום תיפתח הערב התערוכה ,"Old Fashioned" בה משתתפים תמרה מסל, חגית אונמני רובינשטיין ויואב אפרתי. התערוכה תוצג במשך שבועיים בלבד.

הגלריה החברתית בירושלים (שבטי ישראל 22). במקום תיפתח התערוכה "למה באת? "Solo Art Activist - תערוכת אמני החממה לאקטיביזם חברתי של בית הספר מוסררה. בתערוכה יוצגו עבודות של עשייה קבוצתית לצד עבודות אישיות של רונית פורת, יוסי דברה ועוד.

מרכז פליציה בלומנטל בתל אביב (ביאליק 26). במקום תיפתח התערוכה "ההשוואה למוסיקלי", בהשתתפות חוה פוליבודה, ברק נחשולי, גבי צור ואחרים. אצר את התערוכה צחי כהן.

שישי

גלריה טובה אוסמן בתל אביב (בן יהודה 100). האמנית נילי קסלר, שעבדה בעבר כאנימטורית ברשות השידור, תציג בתערוכת יחיד בשם "שמן על בד ועל נייר" סדרת עבודות ציור מארבע השנים האחרונות. הפתיחה תתקיים ב-12:00.

גלריית ציאורים בקיבוץ אורים. ב-19:30 תיפתח במקום התערוכה "לסובב את הראש לקיר" של שרון רשב"ם-פרופ. רשב"ם-פרופ, שגדלה והתחנכה בקיבוץ גבעת חיים איחוד, עוסקת בעבודותיה בנושאי זיכרונות ילדות.

גלריית האגף בחיפה (הנמל 51). "כביכול", תערוכת יחיד של ודים נמירובסקי, תיפתח במקום ב-20:30. בתערוכה, שאצרה ליבי קסל, מציג נמירובסקי את השקפתו דרך אובייקטים ותצלומים הקשורים בביתו החיפאי.

בית התנ"ך בתל אביב (שד' רוטשילד 16). במקום תיפתח התערוכה "ישראל היפה בפסטל" של הצייר מנחם חליף.

שבת

המשכן לאמנות בעין חרוד. במקביל לפתיחת תערוכתה של אירה רייכוורגר (ראו ידיעה נפרדת בעמ' 5), ייפתחו במקום שלוש תערוכות נוספות ב-11:00: "שעת ההתבהרות" של הציירת עידית לבבי גבאי, "פוריות ו-ווגטטיביות" של בל שפיר ו"מכשירי תיקון", תערוכת מיצב של נונה אורבך.

גלריה נורה בירושלים (בן מימון 9). במקום תיפתח "יומן", תערוכתה של יאנה גרבר. בתערוכה זו מתמקדת גרבר בצילומי נופי טבע ועיר, וכן בעבודות המשלבות בין צילום לציור שמן.

גלריה Apart.Art בתל אביב (השוק 42). הכוריאוגרף והאמן השוודי פונטוס פטרסון יפתח ב-20:00 את תערוכתו "סקווטינג" (מונח שמשמעו פלישה לצורך מגורים), ובה הוא ישהה בחלל הגלריה במשך כשבועיים, וייצור עבודת מיצג תלויית מקום. אירוע הנעילה יתקיים ב-27 בחודש.

הגלריה בגבעת חיים איחוד. "בוואדי", תערוכת יחיד של הצייר אלון פורת, תיפתח במקום ב-12:00. התערוכה תוצג במשך חמישה שבועות.

ראשון

הגלריה האוניברסיטאית ע"ש גניה שרייבר בתל אביב (כיכר אנטין). ערב עיון סימפוזיוני לרגל התערוכה "ארץ מקלט", יערך במקום החל מ-16:45 ועד 21:00, תחת הכותרת "האם נמגן עצמנו לדעת?". בין המשתתפים: אוצרת התערוכה, האדריכלית שלי כהן, פרופ' חנה נוה, וד"ר עמירם אורן.

וואהל סנטר ברמת גן (רחוב מקס ואנה ווב). במקום תיפתח ב-20:00 תערוכה קבוצתית בהשתתפות איגוד האמנים הפלסטיים של יהוד-מונסון. בין 24 האמנים המשתתפים יהיו מלכה דויטש, יוסי סגורה ושני תודר.

שני

גלריית מכללת אורנים בקרית טבעון. כחלק מסדרת הפרויקטים והתערוכות "שחזורים 1975-2000" שמקיימת מכללת אורנים, תשוחזר במקום עבודתו של אביטל גבע "ביצה של כובעים", שהוצגה בראשונה ב-1973 בתל אביב. הפתיחה תתקיים ב-15:45.

מרכז פליציה בלומנטל בתל אביב (ביאליק 26). השקת הספר "אחד העם 90 - שנות ה-80", בעריכת ד"ר דליה מנור, תתקיים ב-19:00 בהשתתפותם של מנור, נציגי גלריית אחד העם המיתולוגית, אריה ברקוביץ' ועמי שטייניץ, ואילנה והנס פלדה. הערב בהנחיית רז סמירה.

שלישי

המרכז האקדמי ויצו בחיפה (הגנים 21). "עולם עגול - מסך שטוח", כנס בנושא אמנות וידיאו, יתקיים בין 10:30 ל-15:00 באולם 207 במקום. בין המשתתפים: יהיו אילנה טננבאום, הדס קידר ורן סלוין.

רביעי

הקסטה בירושלים (הורקנוס 1). "קלסטרופיליה", תערוכתו של איתמר המרמן, תיפתח ב-21:00 במקום. בתערוכה תבליטים ופסלים מן השנים האחרונות, העוסקים בנושא "שבטיות עירונית".

שיח גלריה

בגלריית מנשר בתל אביב (דוד חכמי 18) תוצג עבודת המיצג החי של מוראג רובננקו בחמישי בין 17:00 ל-21:00. בגלריית ברבור בירושלים (שיריזלי 6) תתקיים הערב ב-20:00 הרצאתו השביעית של ד"ר גדעון עפרת, והפעם בנושא "משה גרשוני: הגאולה דרך הביבים".

במוזיאון תל אביב לאמנות (שד' שאול המלך 27) ייערך הערב ב-20:00 שיח גלריה בתערוכת משה גרשוני. בשלישי ב-20:00 יתקיים מפגש בתערוכת דב כרמי בביתן הלנה רובינשטיין. בגל-און מקום לאמנות בתל אביב (יהודה הלוי 79-81) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה "Fifteen Men on a Dead Man's Chest". בגלריה טבי לאמנות (אחוה 24) ייערך בשישי ב-11:00 שיח גלריה אחרון בתערוכתה של שרון בלבן, "ראש מנוע", בהשתתפות אוצרי התערוכה, דנה גילרמן ושגיא רפאל.

בגלריית גרשטיין בתל אביב (בן יהודה 99) יתקיים בשישי ב-12:00 שיח גלריה בתערוכתה של רות אופנהיים. בבית העיר בתל אביב (ביאליק 27) יתקיים בשישי ב-12:00 מפגש בתערוכת מגזין "פיקניק", בהשתתפות מאיר קורדבני, הילה טוני נבוק ועדי אנגלמן. במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל בירושלים (בצלאל 1) יתקיים בשישי ב-9:30 מפגש פתוח עם כרסטן סטבנאו, אמן ואוצר ברלינאי שירצה על הקשר בין אדריכלות לסאונד.

האמן יוסי עטיה יציג את עבודתו "מסטוץ לקשר" בשבת ב-18:30 ברח' בר גיורא 13 בתל אביב. ההשתתפות בתשלום.

בגלריה שלוש בתל אביב (מזא"ה 7) יתקיים בשבת ב-12:00 קונצרט הפתיחה של "סלון שלוש", בהשתתפות הרביעייה הישראלית. הכניסה בעלות של 100 שקל.

בבית אוסף קופפרמן בקיבוץ לוחמי הגטאות יתקיים בשבת ב-11:30 שיח גלריה עם האמן בלו סימיון פיינרו בתערוכתו "אין - מעבר לריק" המוצגת במקום.

מוזיאון בית ראובן בתל אביב (ביאליק 12) יקיים סיור בתערוכה "תיבות תהודה" המוצגת במקום בשבת ב-11:00. לאחר מכן תשולב התוכנית עם מפגש מוסיקלי עם הכנרית חיה לבני, במרכז פליציה בלומנטל.

אדריכל בארץ הפלאות
נועם דביר
האדריכל אסף מאיר מבקש לאתגר את התפישה המקובלת של קנה מידה בשיח האדריכלי ולהציב פרשנות אישית למערכת היחסים שבין קטן, בינוני וגדול. בתערוכה "יחסי אנוש, טופוגרפיית הדמדומים של קנה המידה" שנפתחה השבוע בגלריה זהזהזה בנמל תל אביב, הוא בנה נוף דמיוני שמשתלט על כל החלל. פיסות ענקיות של עץ תעשייתי מרכיבות הרים וגבעות, גאיות וחופים, שעליהם מפוזרים עצים מיניאטורים. מעין אי בודד ושוקק חיים שנלכד בתוך גלריה.

"במסגרת התערוכה הגלריה נהפכת גם למודל אדריכלי וגם לחלל", מסביר מאיר, "ניסיתי ליצור תעתוע שמתבטא בשינוי בקנה המידה ובנקודות המבט - כמו בסיפור של אליס בארץ הפלאות. המבקרים מסתובבים במסלול שמוליך אותם לא רק בתוך מרחב פיסי אלא גם במרחב יחסי. בתחילה הם חושב שהם נכנסים למעין מודל ענקי של נוף ותוך זמן קצר הם מגלים שהם נהפכים לחלק מהנוף בעצמם. כשם שהגלריה נהפכת ממקום שבו מוצגים אובייקטים לאובייקט עצמו, כך נהפך המבקר לגוף בלתי נפרד מהמיצב".

מאיר, בן 35, הוא בוגר בית הספר היוקרתי של ה-AA בלונדון. עם סיום לימודיו נשאר שם ושיתף פעולה עם אמני מיצב. לאחר מכן עבר ליוון והתמקד בתכנון אדריכלי של בתים פרטיים. מ-2007 הוא עובד בתל אביב כאדריכל במשרד של אביו (מאיר אדריכלים) ושותף בסטודיו רב תחומי בשם MPA. זאת התערוכה האישית הראשונה שהוא מציג, והיא תוצג עד 29 בינואר.

שנגרילה בתל אביב אורית רף מציגה תערוכת צילומים מבלי לצלם, ומפנטזת על מרחבים אבודים אלי ערמון אזולאי

בדומה לתערוכות אחרות שמוצגות כעת העוסקות במעמד התצלום ובתפקיד הצילום, גם אורית רף מעוניינת לבדוק בתערוכתה החדשה כיצד ניתן לעסוק בצילום מבלי לצלם. עם זאת היא אינה מוותרת על הדימוי ולא על הייצוג, אלא מצטטת ומנכסת מושגים ודימויים.

התערוכה "שנגרילה" שתיפתח הערב בגלריה נגא בת"א (אחד העם 60) נולדה מהעיסוק של רף במקום שאינו מוגדר, שאינו נגיש ואולי אף אינו קיים, סוג של אוטופיה; וכן בניסיון לחפש אותו או למצוא דומה לו, לפנטז איך הוא נראה. במקרה ולא במקרה היא החלה לקרוא את הספר "Lost Horizons" של ג'יימס הילטון מ-1933. הספר ניסח במידה רבה את המקום כפי שדימיינה אותו, כמעין מקום מבודד, גן עדן עלי אדמות. מהרגע שבו טבע הילטון את צמד המלים, מספר אתרים בהימלאיה ובצפון הודו וטיבט הכריזו כי הם המקום שעליו דיבר הסופר וזכו לפופולריות רבה. כמו כן קמה רשת מלונות בשם שנגרילה, מושג שאותו טבע בספר. רף נשאבה לעולם הדימויים של הפנטסיה כפי שהיא מנוסחת על ידי אתרי המלונות - מלאכותית ומטרידה - ולקחה משם את הדימויים המוצגים בתערוכה, שעברו על ידיה עיבוד המקצין תכונות אלה. "לא רציתי לנסוע ולצלם את המקומות, היה לי חשוב להישאר בפיקציה ועל כן לערוך מסע וירטואלי במקום המיתי, האוטופי והפנטזי הקרוי 'שנגרילה'". התערוכה, שבקומתה העליונה גם עבודות וידיאו, מלווה בקטלוג ובו מאמרים מאת דרורית גור אריה, הדס מרדר ואסתר גברה.

ברלין ברחוב שלמה נראות ואי-נראות בתערוכה גרמנית-ישראלית-שווייצית אלי ערמון אזולאי

תערוכה חדשה מפגישה שלושה אמנים מישראל, שווייץ וגרמניה כדי לבחון את דרכי הפעולה בעולם המוצף דימויים. האוצר הגרמני אורס קונצי מסביר כי אף שהעבודות אינן חדשות, הצגתן בישראל רלוונטית מאוד.

התערוכה, שתיפתח הערב בגלריה של בצלאל בתל אביב (שלמה 60), היא פרי שיתוף פעולה בין בצלאל לבין קונצי, ממקימי חלל התצוגה העצמאי "Subsstitut" בברלין. התערוכה נקראת "In Apperance" ונושאת משמעות כפולה, מסביר האוצר. "מצד אחד השם מצביע על הליך של הופעה או התגלות, ומצד שני השם גם מרמז על מצב של אי-נראות". מתח זה בא לידי ביטוי בעבודותיהם של השלושה: האמן הגרמני מרטין ג. שמיט מציג עבודה גדולת ממדים המתפרשת על החלל הראשי של הגלריה. העבודה נוצרה בטכניקה מעורבת שכללה העברת הדפס שעשה בעבודת מחשב ישירות אל קיר הגלריה, והוספת שכבות מצוירות על גביו. קאט טאונג נגוין השווייצי יצר באחד החדרים הקטנים מיצב הכולל מעין סטנד מלבני מוגדל ועליו מאות תצלומים קטנים, מודבקים בצפיפות ומכוסים בשעוות נר. חלק מהתצלומים צולמו במהלך שהותו של האמן בישראל וכוללים איקונות משלוש הדתות, עוברי אורח, אנשים שפגש ועוד, ולצדם תצלומים שנלקחו ממאגרי תמונות באינטרנט. על קירות החלל תלויות רצועות נייר שאותן יצר והדפיס במקום. בועז אהרונוביץ' מציג שלושה תצלומים מסדרת "עדן", שבה יצר באמצעות דגימות של עץ ארז לבנוני תבנית של יער עבות, סבוך ומשוכפל.

נשות הצמר גפן של אירה רייכוורגר המשכן לאמנות בעין חרוד מקדיש לאמנית המנוחה תערוכה וקטלוג אלי ערמון אזולאי

כמעט עשור עבר מאז הלכה לעולמה האמנית והפסלת אירה רייכוורגר, ובשבת הקרובה תיפתח במשכן לאמנות בעין חרוד תערוכה גדולה מעבודותיה שתלווה בקטלוג. את התערוכה אוצר בעלה לשעבר, הצייר יאן ראוכוורגר.

רייכוורגר, שנולדה במוסקבה ב-1951, למדה שם באקדמיה לאמנות ועלתה לישראל ב-1973. במרכז הקליטה בצפת החלה ליצור את הפסלים הייחודיים שלה, דמויות נשיות שאותן יצרה מצמר גפן וגרביונים. גליה בה אור, אוצרת המשכן בעין חרוד ועורכת הקטלוג, מסבירה כי הידע האקדמי הקלאסי שלה וכישרון ההתבוננות הנדיר "הכשירו אותה לדייק באנטומיה של הגוף הנשי, אך העירום שיצרה מגחך את רגעי השיא של האמנות הגבוהה". רייכוורגר החלה להציג בישראל ובחו"ל החל מ-1977, אך במרוצת השנים עבודותיה לא נשמרו היטב ודרשו עבודת שחזור רבה. את השחזור עשה יאן ראוכוורגר בעצמו.

עיצוב | יובל סער
ביה"ס לעיצוב נעליים הגילדה (מנחם בגין 25 ת"א). לרגל המעבר למשכנו החדש מארח בית הספר את תערוכת היחיד של מעצב הנעליים קובי לוי. התערוכה, "Walkable", שתיפתח היום, מציגה את התפתחות הקו ההומוריסטי והאמנותי של לוי, החל מסיום לימודיו בבצלאל ועד לשורת עיצובים מהשנה החולפת.

גלריית המשכן "בית מאירוב" (הרצפלד 31 חולון). התערוכה "משחקים באוכל", שתיפתח בשבת, בוחנת את נקודות המפגש בין עיצוב לאוכל. בצד מעצבים פעילים ומעצבי מסעדות מציגים בה בוגרים טריים של מחלקות לעיצוב תעשייתי, שעסקו בסוגיות כמו אוכל כחומר גלם לעיצוב, אוכל ככלי לביקורת חברתית, הקשר בין אדריכלות לאוכל ואוכל כמעורר חוויה. אוצרת: מיה דבש.

מוזיאון יד מרדכי. ביום שלישי תיפתח תצוגת "מרד גטו ורשה" החדשה. התצוגה החדשה כוללת שחזור של בונקר "מילא 18" באמצעות מולטימדיה מתקדמת, מודל ענק בתלת ממד של גטו ורשה, נסיעה וירטואלית בקרון רכבת למחנות השמדה, הקרנת מגני דוד על בגדי המבקרים ועוד.

גלריית חנקין (חנקין 109, חולון). המעצבת הקרמית מיכל מרום מציגה כיורים ואביזרי אמבטיה שנוצרו בהשראת הטבע וצורות אורגניות, בתערוכה חדשה שתיפתח ביום רביעי במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ