אדריכלות | אן לקטון מציגה תשובה הולמת לאדריכלות הראווה

האדריכלית הצרפתייה אן לקטון, שהתארחה בפתיחת הקליניקה לעיצוב, הציגה תשובה הולמת לאדריכלות הראווה. יש לנו מה ללמוד

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

אורחת החוג לעיצוב פנים בערב ההשקה של קליניקת המעצבים היתה האדריכלית אן לקטון ממשרד לקטון-ואסל מצרפת, שזכה לאחרונה לפרסום והערכה בזירה הבינלאומית על חידוש פניו של בלוק מגורים בדיור ציבורי משנות ה-60 ברובע ה-17 בפאריס, בקצה הצפוני של העיר. הפרויקט, שלתכנונו היה שותף גם האדריכל פרדריק דרואו, הוצג בתערוכה "Small Scale Big Change" במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק. התערוכה עוררה עניין רב אף על פי שלא הוצג בה פרויקט ראווה אחד. בהרצאה בראשון לציון, תחת הכותרת האוטופית-הקוקטית "מחר יהיה יום יפה", הציגה לקטון תשובה הולמת לאדריכלות הראווה.

פרויקט ההתחדשות של בלוק המגורים בפאריס ועבודות אחרות במשרדה עונים לכל מה שכל בית ספר לאדריכלות צריך לשאוף אליו: מצוינות אדריכלית, אחריות חברתית, מודעות סביבתית, פעולה בקנה מידה מינורי ואמונה ש"סוג של התנגדות חייב להיות בכל שלב של עבודת המעצב, ברמה של פוליטיקה קטנה. אדריכלים ומעצבים יכולים לחזור להיות שחקני מפתח במציאות של ימינו", אמרה לקטון והוסיפה כי בניינים הם טובים כאשר הם מוארים, מאווררים, נעימים, נוחים, גמישים, שווים את הכסף.

פרויקט ההתחדשות של בלוק המגורים בפאריס, ששמו "Tour Bois-Le-Pretre" (מגדל יער הכומר), ממחיש היטב את רוח הדברים. הבניין תוכנן ב-1959 על פי תוכניתו של האדריכל ריימונד לופז בהזמנת עיריית פאריס. הוא כולל 100 דירות ומתנשא לגובה של 50 מטר - כיום בנייתו לא היתה מתאפשרת בפאריס שגובה הבנייה המרבי בה הוא 37 מטר. בשנות ה-90 עבר שיפוץ מקיף ששינה לחלוטין את הדימוי החזותי התקופתי שלו, או בעצם קילקל אותו, אך לא שיפר בהרבה את תנאי המגורים ואת מצבם של הדיירים.

הבלוק הוא חלק מטבעת השיכונים מסביב למרכז ההיסטורי של פאריס, שהוקמו בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה לבני מעמד הפועלים ולמהגרים. במשך השנים היו מוקד למהומות. לתנאי המגורים היה חלק לא מבוטל במצב. בשנים האחרונות מובילה מחלקת התכנון בעיריית פאריס (OPAC) פרויקט שיקום מקיף בשכונות. במסגרת הפרויקט היתה כוונה להרוס את המגדל ולבנות תחתיו בניין חדש. ההחלטה על התחדשות במקום מסמנת גישה חדשה לשיקום שכונות. כיום שני שלישים מהיקף השיקום של מחלקת התכנון הם בשיטה של "עיבוי" וחידוש, ולא של פינוי בינוי והרס.

מתי אצלנו?

ב-2005 זכה משרדה של לקטון ביחד עם דרואו בתחרות לתכנון מחדש של המגדל שהכריזה מחלקת התכנון, זכייה לא מקרית לאור האני מאמין של המשרד. מספר הולך וגדל של אדריכלים ומתכננים בצרפת מקדמים גישה דומה, שהיא לא רק חסכונית ואקולוגית אלא גם חברתית בכך שהיא מאפשר לדיירים להישאר בסביבתם בתנאי דיור משופרים. פרויקט ההתחדשות התחיל ממחקר וראיונות עם דיירי הבלוק, וכלל תוספות בנייה, הגדלת חללים ופתחים והכנסת אור טבעי לדירות החשוכות.

השינוי המשמעותי ביותר היה הקמת מעטפת חיצונית של מרפסות שקופות מסביב למבנה המקורי וביניהן "גינות חורף" בבנייה קלה בהשראת חממות חקלאיות ומבני תעשייה, תו היכר של המשרד גם בפרויקטים אחרים של חידוש. תהליך הבנייה איפשר לדיירים להישאר בדירותיהם בזמן העבודות או לעבור באופן זמני לדירות ריקות במבנה עצמו. הלקח מהפרויקט, החברתי, האקולוגי והאדריכלי, חורג מעבר לגבולותיה של פאריס והלוואי שיעשה את כל הדרך גם לישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ