רותה קופפר
לוס אנג'לס

השבוע, ימים ספורים לפני תחילת העונה החמישית והאחרונה של "אהבה גדולה", חזרו אתרי הטלוויזיה האמריקאיים באינטרנט לעסוק בדבריה של השחקנית קלואי סוויני, שאמרה לעיתונאי, לפני כמה חודשים, כי העונה הרביעית של הסדרה היתה "איומה". "אהבה גדולה" עוסקת במשפחה פוליגמית החיה בסולט לייק סיטי שבמדינת יוטה. יוצריה, ויל שייפר ומארק ו' אולסן, שכעסו על דברי סוויני, אמרו השבוע כי השחקנית, המגלמת את ניקי, האשה השנייה של הבעל הפוליגמיסט ביל הנריקסון, פשוט שתתה יותר מדי שמפניה כשאמרה את הדברים האלה. אלא שעיתונאי "The Onion", שבאוזניו דיברה סוויני, כתב כי אינו זוכר שהיה באירוע המדובר משקה אלכוהולי כלשהו.

בשיחה שהתקיימה השבוע במלון יוקרה בלוס אנג'לס התבקשה השחקנית, שקשה לזהות בה את הדתייה הקיצונית בעלת הצמה הסבוכה מהסדרה, להתייחס לאמירה הזאת. בתגובה שלחה סוויני מבט נואש לעבר הסוכנת שלה שישבה בפינת החדר, ואמרה כי היא מרגישה שהתייחסה לכך די והותר בעבר. ואז התרצתה והסבירה: "פשוט לא אהבתי שהסדרה גדלה כל כך, העדפתי אותה כשעסקה רק במשפחה שלנו". ואז הוסיפה במעין עקיצה עצמית: "פשוט רציתי שיהיו לי יותר סצינות מול המצלמה. 'מה זה כל האנשים האלה, תחזירו את המצלמה אלי'".

סוויני, בת 36, מרשימה מאוד עם כניסתה לחדר בצהרי יום של מפגשים עם כוכבי הסדרה לקראת שובה של "אהבה גדולה" למסך האמריקאי ביום ראשון הקרוב. לפניה הרשימו בדרכם ג'ין טריפלהורן המגלמת את בארב - האשה הראשונה, ג'ניפר גודווין המגלמת את מרג'ין - האשה השלישית, וביל פקסטון שהוא ביל הנריקסון, הבעל.

השחקנית, שבסדרה נראית קצת דהויה, חנוטה בחולצותיה הרכוסות עד לצוואר ובחצאיות עד לרצפה, נכנסת לחדר לבושה בשמלה קצרצרה וצמודה מעור שמחולקת לשלושה פסי צבע לרוחב - צהוב מהכתפיים עד למותניים, מתחתיו פס אדום, וירוק בבד המועט שנותר עד סוף השמלה. לגובה הרב הטבעי שלה היתוספו נעלי עקב בגובה רב קצת פחות. היא מסופרת קצר, קארה בלונדיני חלק עד לסנטר. בעבר דיגמנה: היא היתה הפנים של חברת קוסמטיקה ידועה. עם פרסומה לפני יותר מעשור בסרטים כמו "בנים אינם בוכים", היללה אותה העיתונות האמריקאית בין היתר בשל המראה "הלא שגרתי" שלה. ואכן, על המסך היא נראית קצת פחות זוהרת והוליוודית מאחרות - במיוחד כשהיא מגלמת אשה קשת יום במשפחה פוליגמית.

סוויני דווקא חיבבה את המלתחה של ניקי, לא רק משום שזו היתה שלוחה של הדמות, כדבריה, אלא גם משום שהיא רוחשת אהדה למראה הכפרי-אמריקאי הזה. "הבגד היחיד שלקחתי אתי הביתה הוא אחת השמלות הפונדמנטליסטיות, ורודה, אבל עוד לא יצא לי ללבוש אותה", היא מספרת ומוסיפה: "אהבתי שניקי היא חולת שופינג, אהבתי שהיא מניפולטיבית. למעשה אהבתי ושנאתי את זה. לפעמים נמאס לי להיות כזאת רעה. לפעמים התלוננתי לפני התסריטאים על כך שלא נותנים לה להיות נחמדה - והם היו מסבירים לי 'לכן אוהבים את הדמות'. אני מבינה את זה, לכן כולם מתים על ארי גולד בגילומו של ג'רמי פיבן ב'הפמליה'".

"אהבה גדולה" משתמשת במשפחה הפוליגמית שבמרכז העלילה שלה כדי לעסוק למעשה בחברה האמריקאית, במבנה המשפחה שלה, במיניות שלה ובקבלת האחר בתוכה. בסוף העונה הקודמת הבעל נבחר לסנאטור ונחשף כפוליגמיסט. מאחר שהוא גם עורר את כעסן של נשותיו, הוא עוד עלול ליהפך למונוגמיסט בעל כורחו.

בעונה החמישית מופנה זרקור ליחסים של ניקי עם בתה. "היא מנסה לדאוג שהבת שלה לא תעבור את מה שהיא עברה. היא מגוננת עליה מדי. התלוננתי לפני התסריטאים, 'למה זה רק על הילדים? אני רוצה שזה יהיה יותר עלי'", אומרת סוויני, מחקה את עצמה מתפנקת, "והם הסבירו לי שזה עלי דרך הפרספקטיבה של הילדים".

בעונה הרביעית - ששידורה בישראל, ביס דרמה, הסתיים השבוע - התברר לניקי שיש לה בעיות פוריות. לדעת סוויני, זה נובע מהעובדה שההפקה "לא יכלה להתמודד עם כל כך הרבה ילדים מעצבנים" באתר הצילומים. "זה אחד הדברים הלא אמינים בסדרה, כי במתחמים של המשפחות האלה מספר הילדים הוא אין-סופי. זה כל מה שהם עושים, מביאים לעולם ילדים".

סוויני מגדירה את "אהבה גדולה" כ"פיסה מוזרה של אמריקנה. התוכנית הכי מוזרה שהיתה בטלוויזיה מאז 'טווין פיקס'. היא קומדיה-דרמה מושכת ובעיקר מוזרה".

ייש משמעות לעובדה שהסדרה הזאת - פיסת אמריקנה כהגדרתך - נעשתה אחרי הפיגועים של 11 בספטמבר 2001, והיא מצביעה דווקא על קנאות דתית אמריקאית?

סוויני: "בהחלט. אני מתה על הסדרה בגלל זה. יש בארצות הברית קיצוניות גדולה, ולא רק דתית. זה אמיץ מצד HBO לשדר סדרה כזאת, במיוחד שהכנסייה המורמונית היא ישות חזקה מאוד בארצות הברית".

מן הסתם אין יותר מדי מנויים ל-HBO בקרב המורמונים.

"תתפלאי, דווקא יש. HBO הוא ערוץ יקר יחסית, ומה שקורה הוא שאנשים מתחברים רק למשך שידורה של סדרה מסוימת, ומתברר שביוטה (מדינה שבה קהילה מורמונית גדולה, ר"ק) ובכל יישובי המורמונים יש פתאום עלייה חדה של מצטרפים בזמן שידור 'אהבה גדולה'. אפשר להבין את זה, היא עוסקת בהם. זאת הסיבה ששחקנים אוהבים לראות סדרות על תעשיית הקולנוע".

ב"אהבה גדולה" ישנם שלושה תפקידים נשיים מרכזיים, אך סוויני סבורה כי HBO אינה מקדמת נשים די הצורך. "הערוץ צריך להשיב מלחמה לשאר ערוצי הכבלים ולהציב נשים במרכז", אומרת השחקנית, שמפתחת לערוץ מיני-סדרה ובמרכזה אשה. "רוב הסדרות שלו הן בראש וראשונה על גברים".

לסיום היא נשאלת אם היא, כמו הדמות שהיא מגלמת, היתה מסוגלת לחלוק גבר עם אשה אחרת. "לא. אני קנאית גדולה. אני מנסה לרסן את התכונה הזאת שלי לטובת מערכות יחסים עתידיות. זה לא טוב להיות קנאית. אני גם לא קונה את הטיעונים של מי שנמצאות בתוך מערכת פוליגמית - הן אומרות 'לפחות את יודעת עם מי הבעל שלך בוגד'. איזה שטויות, בטח יש לו בצד עוד נשים שהן לא מודעות אליהן. בחיים, בחיים לא הייתי מוכנה לקבל סידור כזה".

למעלה ובכיוון השעון: קלואי סוויני (מימין) בסדרה; יוצרי הסדרה ויל שייפר (משמאל) ומארק ו' אולסן; חתונתה של הבת הבכורה במשפחה | תצלום: אימג' בנק / Getty Images

סוף מפתיע

"סודות, איומים, ויאגרה - 'אהבה גדולה' עשויה מחומרים טלוויזיוניים מעניינים", נכתב במגזין "טיים" על הסדרה, שגם כונתה שם "דרמה מהשורה הראשונה". הנושא שלה אמנם מקשה ליהנות ממנה מבלי לחפש את המשמעויות הנסתרות שלה - אך לא קשה למצוא משמעויות שכאלה. אפשר לראות במשפחה הפוליגמית דימוי לאמריקה כיום. ביל מסמל את המדינה, וכל אחת מנשותיו את אחד ממרכיביה המרכזיים - בארב היא אמריקה הראשונית, הפוריטנית (לא בכדי, היא זאת שעושה עסקים עם האינדיאנים בקזינו המשותף שלהם); ניקי היא הדת, שהולכת ומתחזקת במעצמה; ומרג'ין - המנחה תוכנית בערוץ הקניות - היא הקפיטליזם.

את האשה הראשונה של ביל מגלמת ג'ין טריפלהורן, שבסדרה היא חמוצה וכעוסה, ויש לה סיבות טובות להיות כזאת. למעשה גם ב"הפירמה", הסרט ששיחקה בו לצד טום קרוז והתפרסמה בזכותו, גילמה רעיה מיואשת ועצובה. השחקנית המגלמת אותה, לעומת זאת, אנרגטית ומלאת חיים.

טריפלהורן, גבוהה ומתנוססת על עקבים גבוהים (כמו שתי חברותיה למשפחה), לבושה חולצה כהה שקופה מעט עם נקודות לבנות ומכנסיים מחויטים, שיערה אסוף לאחור, נכנסת לחדר בסערה ומדברת על החוויה של קריאת התסריט של סוף הסדרה. היא מלהיבה בדיבורה, ונעצרת רק לרגע כדי להסביר את שפע האנרגיה שלה בכך שכרגע שתתה שתי כוסות אספרסו. "אין שום דמיון ביני לבין בארב", היא אומרת. "אפילו יש בדיחה קבועה ביני לבין המלבישה של הסדרה. היא שואלת אותי מה אני חושבת על תלבושת מסוימת שמיועדת לדמות שלי. אם אני אומרת לה שאני שונאת את זה, היא אומרת 'יופי, זה יתאים בול לבארב".

על סופה של הסדרה היא מספרת: "היוצרים לקחו את ביל, קלואי, ג'ניפר ואותי לחדר, כדי שנקרא לבדנו את עשרת העמודים האחרונים של התסריט, הרחק מהצוות, מטעמי חשאיות, ופשוט נפלתי מהכיסא. לא ציפיתי לסוף הזה בכלל. חשבתי שיש לי מושג על איך שזה ייגמר ומתברר שלא היה לי.

"הסדרה הזאת היא כמו ספר טוב. כל החוויה מזכירה לי את 'ענבי זעם'" (של ג'ון סטיינבק), אומרת השחקנית, המעידה על עצמה כעל חובבת תרבות, "מכורה לאמנות של יוקו אונו וחובבת של סינדי שרמן". "מגיעים לסוף ומניחים את הספר בתחושה של סערה. קראתי את הספר כשירד גשם והספר נגמר בשיטפון והשניים פשוט התלכדו מבחינתי. כל מיני סיפורים שהיו בעונה הראשונה, שלגמרי נשכחו מזיכרוני והקיום שלהם גם אז היה קצת חסר פשר, מקבלים תשובה בסוף העונה החמישית. היו כל מיני סיפורים במשך העונה וחצי האחרונה שהתעייפתי מהם, ולא הבנתי למה הם נחוצים, אבל ליוצרים היה חזון ברור מההתחלה והם מימשו אותו".

דעתה של טריפלהורן בת ה-47 על פוליגמיה, כמו זו של חברותיה לסדרה, שלילית: "אם פוליגמיה מודרנית היתה משהו שמתקיים בין בגירים האחראים למעשיהם, ניחא. אבל בכל מעוזי הפוליגמיה בארצות הברית מדובר בקהילות פונדמנטליסטיות שמתרחשים בהן דברים איומים - מהתעללות בנשים, דרך טפילות ותלות בממשלה ועד גילוי עריות וסחר בילדים".

אולי מטרת הסדרה היא לא להבין את אורח החיים הזה אלא דרך ההקצנה הזאת להבין משפחות שונות מהמקובל.

טריפלהורן: "נכון. יוצרי הסדרה, מארק וויל, הם בני זוג בחיים. אם כתרגיל אינטלקטואלי מחליפים את המשפחה הפוליגמית במשפחה הומוסקסואלית, שגם היא מחוץ לנורמה המקובלת כיום בארצות הברית, מקבלים פריזמה חדשה על חיי משפחה".

דיאטה מגיל תשע

האשה הצעירה במשפחת הנריקסון היא מרג'ין. מגלמת אותה ג'ניפר גודווין, בת 32. שלא כמו חבריה לצוות היא מוכרת בעיקר מהסדרה הזאת. גם היא נראית שונה מאוד מדמותה בסדרה: שיערה קצר מאוד ("הסוד שלי הוא שאני חובשת פיאות במשך שנים"), ולעומת מרג'ין, שעל המסך נראית קצת עגלגלה, גודווין נראית רזה מאוד בחצאית העיפרון ההדוקה שלה. השבוע גילתה השחקנית לעיתון בריאות אמריקאי כי היא חברה בשומרי משקל זה 23 שנים. חישוב קל הוביל את העיתון למסקנה המתבקשת, ולדעתו המדאיגה, שגודווין עושה דיאטה מגיל תשע.

על ההתרחשויות בעונה החמישית, שבה מוצאת עצמה המשפחה חשופה ומותקפת, אומרת גודווין: "האנשים האלה קיימו פוליגמיה רק בסוד, החשאיות בוודאי מצאה חן בעיניהם. עכשיו קשה להם לנווט תחת העין הבוחנת של הציבור. זה דומה מאוד למה שקורה כאשר שחקני קולנוע מתחילים לפתח קשר רומנטי. הם צריכים להתמודד עם זה שהציבור כל הזמן שופט אותם. אנשים ניגשים אלינו ומרגישים שהם מכירים אותנו ואת העניינים שלנו. רוב האנשים על הכדור הזה חיים את החיים הזוגיים שלהם מבלי שיצטרכו לתת דין וחשבון לציבור הרחב. ההתבוננות מקרוב הזאת הופכת את המשפחה של ביל, מאז שהוא נהיה לסנאטור, לא סתם לפוליגמיסטית מחוץ לארון, אלא לשטנית ממש. היא לא יורדת מהכותרות, מתוכניות הטלוויזיה. בעונה הבאה נראה כיצד הם מתמודדים עם הפומביות הזאת, אם הם מצליחים להישאר ביחד.

"כמו כל תוכנית של HBO כמעט, גם שלנו, עוסקת באנשים מאוד שגרתיים בסיטואציות מאוד לא שגרתיות", ממשיכה גודווין. היא סבורה שהסידור הפוליגמי הולם במיוחד את הדמות שהיא מגלמת: "מרג'ין הכי מחויבת למשפחה, אף על פי שהיא באה מחוץ לקהילה. לא היו לה שורשים בכנסייה המורמונית וגם לא בפוליגמיה ובכלל בשום גוף דתי קיצוני. היא באה ממקום שאין בו אהבה. היא התאהבה בביל וגילתה שהוא נשוי והיתה הרוסה מזה, ואז גילתה שהוא נשוי לאשה נוספת ופתאום הבינה שיש סיכוי. גם בעונה החמישית, כשהיא חוקרת אפשרויות שבהן תוכל לצמוח ללא המשפחה הזאת, היא לא בהכרח סולדת מהמשפחה שלה".

בעיני גודווין, יהודייה שבילדותה ביקרה גם בבית הכנסת וגם בכנסייה אוניטרית, המעניין בסדרה הוא העיסוק בדת הראשונה שצמחה בתוך ארצות הברית. היא מוסיפה ש"זאת גם הדת שאנחנו הכי לועגים לה ומגנים אותה". לא שאינה חושבת כי הסידור הפוליגמי אינו ראוי ללעג או לגינוי.

אם זה היה תלוי בך, את מי מהרעיות היית רוצה לגלם?

גודווין: "בטח הייתי ממש גרועה בזה, אבל הייתי רוצה לגלם את ניקי. הדמות הזאת הכי מרתקת. אני אוהבת את הצד התככני שלה, על חוסר הביטחון העמוק שלה, על כך שהיא לא תודה כמה היא אוהבת את כל המשפחה שלה, הכל".

אדם הגון

ביל הנריקסון, הדמות שביל פקסטון מגלם בסדרה, נבחר לתפקיד פוליטי; אולי לכן השחקן מרגיש מחויב לאמירות פוליטיות בשיחה אתו. ואולי ניסיון ההתנקשות בחייה של נציגת בית הנבחרים האמריקאי גבריאל גיפורד, שאירע השבוע, הוא שמוציא אותו מאדישותו. כך או כך, בדברו על הסדרה הוא מדבר על המצב הפוליטי בארצות הברית כעת. לדבריו, "הסדרה עוסקת בתקופה קודמת בתולדות המדינה, שבה בני אדם רחשו כבוד זה לזה. אני תמיד מתייחס לביל הנריקסון כאל רפובליקאי מהזן הישן. הוא שמרני בתפישות שלו, אבל הוא אדם הגון. הוא מאמין בשיח מתורבת. אני לא רוצה לפצוח בנאום פוליטי, אבל אני לא מבין איך אי אפשר לחבק ולהעריך את הנשיא הנפלא שלנו. בכל אופן, לדעתי התוכנית מעלה על נס תקופה שלפני הפיגועים ב-11 בספטמבר, לפני ווטרגייט אפילו, בתקופת חסד שהיתה בשנות ה-60, לפני ההתנקשות בחיי קנדי".

פקסטון עובד כעת על פרויקט חדש עם טום הנקס (שהוא גם מפיק אחראי של "אהבה גדולה"): במרכזו יעמוד ג'יי-אף קנדי, ופקסטון ככל הנראה - הוא לא מוכן לגלות - יגלם את הנשיא ההוא. "אני לא כמו טום קרוז או טום הנקס שמציעים להם את המיטב שבתסריטים, אני בשורה השנייה, כמו 'אוויס'", הוא אומר ומצטט את סיסמת המכירות של חברת השכרת הרכב השנייה במעלה: "אני צריך להתאמץ יותר".

"תמיד רציתי לעשות סרט אהבה", אומר פקסטון. "כשהגעתי להוליווד רציתי לשחק במשהו כמו 'זוהר בדשא' או משהו כזה. עכשיו", אומר השחקן בן ה-55 וצוחק, אולי כדאי שאשאף ל'כך היינו'". והוא מוסיף: "ב'אהבה גדולה' ראיתי סיפור אהבה כפול 3".

"האם אפשר לאהוב יותר מבן אדם אחד?" הוא שואל ומשיב: "כן". ולמה נשים, לפחות הדמויות בסדרה, מקבלות זאת? "כי הכל שקוף. ביל לא מסתיר את העובדה שהוא נשוי - כמה פעמים. נשים לא מסוגלות לשאת רמייה", הוא אומר ומוסיף שלצערו בדת אין שקיפות דומה.

"הפוליגמיסט חולם על מונוגמיה כי השגרה שלו בלתי אפשרית", מסביר מי שמגלם אותו, "אבל המונוגמיסט חולם על פוליגמיה", אומר אותו שחקן, שנשוי זה שנים. "זה מוזר. "ועל מה אני חולם? אני חושב שבלי לפנטז נהיה כולנו אבודים, אז זה מה שאני עושה". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ