מוסיקה קלאסית: המלצות השבוע

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

אלבן ברג

קול המוסיקה, שלישי, 20:00

לכל אורך הדרך, בהצלחותיו ובכשלונותיו, באושרו ובמבוכתו, הלכו אחר המלחין הנודע ארנולד שנברג שני תלמידיו הנאמנים: המלחינים אנטון וברן (1883-1945)) ואלבן ברג (1885-1935), שהיו צעירים ממנו רק בכעשר שנים. בגלל פעילותם בעיר הולדתם וינה כונו השלושה יחדיו "האסכולה הווינאית השנייה", אף שקשה להכליל את יצירתם תחת גג סגנוני אחד - בדיוק כפי שקודמיהם הווינאים: היידן, מוצרט, בטהובן ושוברט, אינם בדיוק בבחינת "אסכולה וינאית ראשונה".

כמו שנברג, ברג החל את דרכו ביצירות פוסט רומנטיות בהתחלת המאה, אחר כך הלך בעקבות הרעיון האקספרסיוניסטי, ולבסוף אימץ את שיטת 12 הטונים של מורו כשיטת הלחנה. אלא שאופיו של ברג הוביל אותו אל הצדדים הרומנטים, הרגשיים יותר ושופעי ההבעה, הנגזרים מהרפתקאותיו הסיגנוניות של מורו. הצד הרומנטי באקספרסיוניזם, זה שחותר להבליט את האינדיבידואליות של המלחין וספוג בסערת רגשות, אפיין במיוחד את יצירתו - וגם בשיטת 12 הטונים הוא יצר מוסיקה שופעת הבעה. לציון 125 שנה להולדתו ו-75 למותו תובא התוכנית הזאת ובה יצירות המופת של ברג מכל תקופות סגנונו: שירים, הסונטה המוקדמת לפסנתר, "סוויטה לירית", הקונצ'רטו לכינור "לזכרו של מלאך", ופרקים מהאופרה "לולו". בין המשתתפים: ג'סי נורמן, מיצוקו אוצ'ידה ופייר בולז.

עוד המלצות

סונטה לארפג'ונה

קול המוסיקה, שישי, 9:00

שוברט הלחין סונטה לכלי שהיה מקובל בזמנו אבל מאז נכחד - ארפג'ונה, כלי קשת קדום. היצירה, מהפסגות של יצירת המלחין, נותרה, והיא מנוגנת היום בצ'לו או בוויולה: כאן ינגן אותה אנר ביילסמה הולנדי, המתמחה בנגינה בכלים אותנטיים, בצ'לו מהתקופה. עוד יצירה לצ'לו בקונצרט הבוקר היפה: הסוויטה השלישית של באך; ולאורכו גם יצירות ראוול (קברו של קופרן) ו"פטרושקה" של סטרווינסקי.

ערב של פסנתר

מצו, שישי, 21:30

שלושה קונצ'רטי של מוצרט בערב אחד - זה נהדר, במיוחד עם נגנים מיוחדים כמו הצעיר דייוויד פריי, מין מהדןרה עכשווית של גלן גולד, והוותיק כריסטוף אשנבך שינגן וינצח על שני קונצ'רטי בלה מז'ור. פרייי ינגן את הקוצ'רטו מס' 25 (גם ערוץ ארטה יראה את פריי בקונצ'רטו הזה, וגם במס' 22, ביום ראשון, 20:15). ובסוף הערב: מפגש היסטורי עם פסנתרן העבר ביירון ג'אניס האמריקאי, בהקלטות משנות ה-60 ליצירות פרוקופייב ורחמנינוב.

קלרה הסקיל

קול המוסיקה, ראשון, 7:07

בין ההקלטות שנותרו מפסנתרנית העבר הדגולה קלרה הסקיל נמצאת לבטח הסונטה אופ' 31 מס' 3 של בטהובן, והקונצ'רטו האחרון של מוצרט, ק' 595. אלה שני אוצרות, המגלים גישה אישית למוסיקה הקלסית, והגשמה חיה ונושמת, מקורית ונוגעת בכל לב, לתווים שכתבו שני המלחינים הגדולים. שתי היצירות פותחות כל אחת את אחת משתי השעות של השחרית המוסיקלית, ב-7 וב-8 בבוקר.

לואיזה מילר

מצו, רביעי, 21:30

האופרה של ורדי בביצוע בית האופרה של פארמה באיטליה, בניצוח דונאטו רנצטי ובבימוי דניס קריף. עם מרסלו אלווארס וליאו נוצ'י.

אפשר גם

* פלמנקו: עסק משפחתי. מפגש עם משפחת לוקאס קארמונה ממדריד, מהסבא ועד הנכדים, כולם אמני פלמנקו (ארטה, ראשון, 12:05).

* ממעמקים. הקנטטה האלוהית של באך, מס' 131, בביצוע אנסבל בלתזר נוימן, בקוצרט של מוסיקה דתית נוצרית ובה גם מוטטים מהמאה ה-15 ויצירות שרפנטייה וברוקנר (קול המוסיקה, ראשון, 16:00).

* רוברטו ג'יני. נגן הוויולה דה-גמבה האיטלקי משלים את הביקור בישראל עם קונצרט רב משתתפים ובו מוסיקה מהבארוק - של טלמאן, ויוולאדי, בוקסטהודה ולקלייר (קול המוסיקה, שני, 17:00).

* תזמורת ירושלים. שידור חי לקונצרט התזמורת ובו שתי יצירות ששווה לפתוח בשבילן את הרדיו: קונצ'רטו לוויולה חדש מאת הישראלי דורון טויסטר, והסימפוניה "הפתטית" של צ'ייקובסקי. מנצח לואיס מליירו, מנגן אמיר שיף (קול המוסיקה, רביעי, 20:05).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ