סרטי טלוויזיה מומלצים לסוף השבוע

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

חג שמח מר לורנס

יס 3, ו', 18:11, 123 דקות

במאי הקולנוע היפאני נגיסה אושימה ("אימפריית החושים") משתמש בז'אנר סרטי מחנות השבויים בזמן מלחמת העולם השנייה כדי לעצב על בסיסו מלודרמה מרתקת שדנה בסוגיות של גבריות, זהות ונאמנות לאומית ותרבותית, אומץ, פחדנות ובגידה. הסרט מ-1983 מתרחש במחנה שבויים של היפאנים ב-1942 ומתמקד בסיפורו של חייל בריטי שבא למחנה ומתעמת עם מפקדו היפאני ועם שבוי בריטי נוסף, שמנסה להסביר לו את הלך המחשבה של שוביו. עם דייוויד בואי, שמביא את מלוא זהותו המינית הנזילה לסרט, טום קונטי, ג'ק תומפסון, ראיושי סאקאמוטו וטאקשי קיטאנו.

מפת הצלילים של טוקיו

יס 3, ו', 22:00, 109 דקות

סרטה של הבמאית הספרדייה איזבל קוישט ("החיים בלעדי", "הסוד מעבר למלים") מ-2009 הוא מלודרמה מצועצעת המתרחשת בטוקיו. היא מתארת רומן המתפתח בין מוכרת דגים בשוק מקומי (רינקו קיקוצ'י), שהיא בסתר רוצחת שכירה - מאיפה צץ לקוישט הרעיון הזה? - לאלמן ספרדי (סרגי לופז), מומחה ליינות, המתגורר ביפאן. קוישט חותרת ליצירת סרט שהוא בה בעת פיוטי וארוטי, אחרי הכל זהו סרט שמתרחש ביפאן שהפיקה סרטים שכאלה, אבל התוצאה, שמתרפקת על היבטיה האסתטיים לכאורה, היא ריקה ומביכה, ורבות מהסצינות המרכזיות של הסרט הן פשוט מגוחכות.

האי של פסקלי

אם-ג'י-אם, שבת, 16:45, 104 דקות

שלוש דמויות נפגשות בסרטו של ג'יימס דירדן מ-1988 שמתרחש בתחילת המאה שעברה באי יווני מבודד: מרגל (בן קינגסלי), שזה שנים שולח מידע לטורקיה, אבל אין לו כל הוכחה שמישהו מתייחס למידע שהוא שולח; ארכיאולוג בריטי (צ'ארלס דאנס), שהוא אולי בכלל לא ארכיאולוג, וציירת (הלן מירן) שהיא מושא תשוקתם של שני הגברים. נושא הסרט הוא הגלות והתלישות העוטפת אותה והיא מטשטשת את היכולת להבדיל בין אמת לשקר. על הבסיס הזה יצר דירדן מלודרמה אפקטיבית למדי, שראויה לצפייה בזכות העיצוב של המקום והזמן שבהם הסרט מתרחש וכישרונם של שלושת שחקניו המרכזיים.

באראן

יס 3, שבת, 19:01; א', 12:59, 94 דקות

סרטו מ-2001 של הבמאי האיראני מג'יד מאג'ידי מתאר את הקשר שמתפתח בין פועל בניין כורדי בן 17 לפועלת מאפגניסטאן, המתחזה לנער כדי לעבוד באתר הבנייה שבו מתרחש חלק ניכר של הסרט. כאשר הוא מגלה את סודה, ואחרי ששלטונות איראן כופים גירוש על כל הפועלים מאפגניסטאן, גיבור הסרט יוצא לעזרתה. על בסיס הסיטואציה הטעונה הזאת יצר מג'ידי סרט עדין, יפה ומרגש, המתאר סיפור אהבה ריאליסטי שמעוצב במיומנות קולנועית כובשת לב.

גווייה על שפת הנהר

אם-ג'י-אם, שבת, 22:00, 99 דקות

סרטו של טים הנטר מ-1986, שתסריטו נכתב בהשראת מקרה שאירע במציאות, משרטט דיוקן מצמרר של חבורת צעירים אמריקאים, מכורים לאלכוהול ולסמים, שאיבדו את היכולת להגיב לזוועה. תלמיד תיכון רוצח את חברתו ומותיר את גופתה מונחת במקום בו בוצע הרצח. בימים הבאים, חבריו באים להתבונן בגופתה, ורק לעתים מעלים את השאלה מה לעשות בגופה והרוצח שלה. זהו סרט רב עוצמה, שמתאר מציאות חברתית על סף הפסיכופתיות. עם קריספין גלובר המצוין, קיאנו ריבס, איאון סקיי, דניאל רואבאק ודניס הופר, רוצח בעברו, שהוא תושב העיירה היחיד שהצעירים מתייעצים עמו.

12

יס 2, שבת, 22:00, 93 דקות

ג'ואל שומאכר ("בדרך למטה", "קו הדממה", ומי שזכור בעיקר כמי שהרס בשנות ה-90 את סרטי באטמן עם "באטמן לנצח" ו"באטמן ורובין") ביים ב-2010 את הסרט המבוסס על ספרו של ניק מקדונל. הסרט מתאר את סגנון חייהם הפרוע של צעירים אמידים בניו יורק, והוא גדוש במספר רב כל כך של סצינות מגוחכות שלעתים הוא משווה לעצמו אופי של פארודיה לא מכוונת על סרטי נעורים פרועים. במרכז הסרט ניצבת דמותו של צעיר, שמתאבל על מות אמו ממחלת הסרטן. הוא אינו שותה או מעשן, אבל הוא סוחר בסמים (שעל שמו של אחד מהם, שילוב בין אקסטזי לקוקאין קרוי הסרט). הסרט מתפזר לכיוונים עלילתיים רבים מדי ובעיקר מבלבלים; יש בו מספר רב מדי של דמויות, שאף אחת מהן אינה מעוצבת לעומק והוא עטוף בקריינות רבה מדי הלקוחה מהספר (והיא מושמעת בפס הקול בקולו של השחקן קיפר סאתרלנד). צ'ייס קרופורד מגלם את גיבור הסרט ואסתי גינזבורג את יפהפיית החבורה.

אזרח שומר חוק

יס 4, שבת, 22:00, 108 דקות

דמותו הנקמנית של צ'ארלס ברונסון בסדרת סרטי "משאלת מוות" נדמית כמו השומרוני הטוב יחסית לדמותו של גיבור סרטו של פ' גארי גריי מ-2009. עשר שנים אחרי שאשתו ובתו נרצחו לנגד עיניו, מחליט הגיבור לצאת למסע נקמה. לא רק שמהלכיו העלילתיים של הסרט מנוגדים לכל היגיון, אלא שיש לו ניחוח אידיאולוגי לא נעים בלשון המעטה. לכן, אף שהוא מרתק, הצפייה בו אינה נעימה. ג'רארד באטלר מגלם את גיבור הסרט, ג'יימי פוקס את התובע הכללי וויולה דייוויס את ראש העיר.

רוזבאד

אם-ג'י-אם, ב', 18:10, 126 דקות

ב-1975, 15 שנים אחרי "אקסודוס", ביים אוטו פרמינג'ר את המותחן הפוליטי המסורבל והמבולבל הזה, שחלקים ממנו צולמו בישראל. הסרט, שאת התסריט שלו כתב אריק לי פרמינג'ר, בנו של הבמאי מהרומן שהיה לו עם החשפנית ג'יפסי רוז לי, על פי ספר שכתבו פול בונקאראר וג'ואן המינגוויי (נכדתו של הסופר) מציג את חטיפתן של חמש נערות, בנות של מיליונרים ממוצאים שונים, על ידי פלסטינאים המבקשים בדרך הזאת להביא את מאבקם לידיעת העולם. העלילה, שהיבטיה הפוליטיים והאידאולוגיים שטחיים ובעייתיים, מתנהלת בכבדות. בנוסף להיבטיה המופרכים היא אינה מותחת. עם פיטר אוטול, שאינו אמין כסוכן שנשלח לשחרר את החטופות (הוא החליף את רוברט מיצ'ם, שהסתכסך עם הבמאי ופרש), ריצ'רד אתנבורו, קליף גורמן (כאיש המוסד), איזבל אופר וקים קטרל, בראשית הקריירה שלהן, כשתיים מהחטופות, ראף ואלונה, ג'ון לינדסי, ראש העיר ניו יורק לשעבר, כאבי אחת החטופות - ויוסף שילוח כפלסטינאי כמובן.

שאפט

הוט פריים, ה', 22:00, 100 דקות

סרט מפתח מ-1971 בתולדות העיצוב של דמותו של הגיבור השחור על בד הקולנוע האמריקאי. גורדון פארקס, צלם מוערך, שהיה ב-1969 לבמאי השחור הראשון שביים סרט אולפנים בהוליווד ("The Learning Tree" העדין והלירי, שנכשל בקופות) ביים את הסרט, שגיבורו הוא ג'ון שאפט, בלש פרטי, שהולך בדרכם של סם ספייד ופיליפ מארלו ובלשים פרטיים ספרותיים וקולנועיים אחרים (הסרט מבוסס על ספר מאת ארנסט טיידימן). משימתו, ההולכת ומסתבכת, מתחילה בכך שגנגסטר שוכר את שירותיו כדי למצוא את בתו, שנחטפה. הסרט, שהיה להיט גדול, הניב סרטי המשך, סדרת טלוויזיה, השפיע על מספר רב של סרטי פעולה שחורים שהופקו בעקבותיו, וב-2000 הופק סרט נוסף בסדרה, שגיבורו, שנקרא אף הוא ג'ון שאפט, היה אחיינו של גיבור הסרט המקורי. ריצ'רד ראונדטרי מגלם בסמכותיות את התפקיד הראשי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ