יו"ר הפילהרמונית דורש להחליף את הכיסאות בהיכל התרבות, העירייה מסרבת

2,760 הכיסאות באולם הותקנו לפני פתיחתו, ב-1957

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

הנהלת היכל התרבות בתל אביב והנהלת התזמורת הפילהרמונית דורשות להחליף את הכיסאות המקוריים בהיכל. מנגד, ועדת השימור העירונית, שמפקחת על השיפוץ המתוכנן של היכל התרבות, מסרבת.

הנושא עלה באחרונה כמה פעמים בישיבות הוועדה. כאשר נתקלו אנשי ההיכל והתזמורת בסירובם של חברי הוועדה ביקשו גם את עזרתו של ראש העיר, רון חולדאי, אך הוא לא התערב בהחלטה ואמר כי הסמכות נתונה בידי ועדת השימור. אתמול ביקשו נציגי ההיכל והתזמורת להביא לוועדה כמה דגמים של כיסאות חדשים מהעולם, כדי לשכנעם כי יש צורך בהחלפת הכיסאות הקיימים.

2,760 הכיסאות באולם הותקנו לפני פתיחתו, ב-1957. אדריכל השימור של היכל התרבות, אמנון בר-אור, אומר כי אלה כיסאות "משובחים, בעלי מבנה מצוין ובלאי מזערי". לדבריו, בכל שנות פעילות ההיכל הוחלף מספר קטן של כיסאות ובעיקר היה צורך להחליף כמה פעמים את הריפוד והקפיצים. לדברי בר-אור, התומכים בהחלפת הכיסאות רוצים בעיקר שהקהל ירגיש בשינוי לאחר השיפוץ. בר-אור: "אנשי השימור רוצים שאנשים ייכנסו אחרי השיפוץ ויגידו מה עשיתם פה? לא עשיתם כלום. האחרים רוצים שיראו שעשו עבודה. הם (אנשי הנהלות ההיכל והתזמורת, א"ל) שואלים: בשביל מה הוציאו את המיליונים אם אף אחד לא רואה את זה?".

יו"ר ועדת השימור, סגן ראש העיר פאר ויסנר, וחברת מועצת העיר תמי זנדברג מתנגדים נחרצות להחלפת הכיסאות המקוריים בחדשים. מנגד, יו"ר הנהלת התזמורת הפילהרמונית, יהושע פסטרנק, אומר כי יש צורך להחליף את הכיסאות. "הכיסאות האלה בני יותר מ-60 שנה, גם השיפוץ הכי יסודי לא יחזיר אותם למצב של כיסאות חדשים".

לדבריו, מייצרים היום כיסאות הרבה יותר נוחים ואין הצדקה לשמר את הכיסאות המקוריים. עוד טוען פסטרנק כי עלות שיפוץ הכיסאות גבוהה מעלות רכישת כיסאות חדשים. "כשאנשים ייכנסו לאולם המשופץ ויראו את אותם כיסאות, אין לי ספק שהם יתפלאו, בלשון המעטה", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ