המגמה הספרותית

אומברטו אקו יבוא ליריד הספרים בירושלים, ערב לזכרו של המשורר אברהם סוצקבר ואלבום חדש של משוררים קוראים משירתם

כתבי גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי גלריה

אומברטו אקו יבוא ליריד הספרים בירושלים

ביריד שייפתח בחודש הבא ישתתפו אנשי ספרות מ-30 מדינות

יריד הספרים הבינלאומי ה-25 בירושלים ייפתח ב-20 בפברואר ויימשך עד 25 בחודש. היריד, שיתקיים במרכז הקונגרסים בבנייני האומה, נחשב לאחד הגדולים בעולם בתחום המו"לות. בין הסופרים הרבים שיבואו ליריד יהיה גם הסופר והתיאורטיקן האיטלקי אומברטו אקו. על פי הערכות, יבואו השנה 600 מו"לים, עורכים, סוכנים וסופרים מ-30 מדינות.

גולת הכותרת של היריד, המתקיים אחת לשנתיים מאז 1963, היא פרס ירושלים המוענק לסופר שיצירותיו משקפות או מעצבות את הרעיון של חופש הפרט בחברה. לפני כשנתיים הוענק הפרס לסופר היפאני הרוקי מורקמי. בין מקבלי הפרס בעבר חורחה לואיס בורחס, סימון דה בובואר, מילן קונדרה, דון דלילו וארתור מילר.

סביב היריד יתקיימו אירועים שונים ובהם "קפה ספרותי", מפגש בין סופרים ישראלים וסופרים אורחים, מפגשים בין סופרים לקהל הקוראים וכנס המיועד לעורכי ספרות וסוכנים ספרותיים צעירים מכל העולם שבו ישתתפו 47 עורכים ממדינות שונות.

אקו, בן 79, מחשובי הסופרים האיטלקים, הוא ראש החוג לתקשורת באוניברסיטת בולוניה והיה יושב ראש איגוד הסמיוטיקנים העולמי. הרומן הראשון שלו, "שם הוורד", ספר מתח היסטורי-פילוסופי שעסק בעולם הנזירות והכמורה במאה ה-14, זכה בפרס "סטרגה" היוקרתי ועובד לסרט. ספרו האחרון, "בית הקברות של פראג", עורר סערה באיטליה מאחר שהתבסס על "הפרוטוקולים של זקני ציון". הספר עתיד לראות אור בשנה הבאה בהוצאת כנרת זמורה-ביתן. בין ספריו הנוספים של אקו: "המטוטלת של פוקו", "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה", "לטייל עם דג סלמון", "באדולינו" ו"האי של יום האתמול".

מיקה תימור

תרגום חדש ל"פראני וזואי" של סלינג'ר

בשבוע הבא, 27 בחודש, תמלא שנה למותו של הסופר האמריקאי ג'יי-די סלינג'ר. הוצאת כתר תוציא לאור תרגום חדש לעברית של ניר רצ'קובסקי לקובץ הסיפורים "פראני וזואי". גיבורי הספר הם שני ילדי משפחת גלאס. בניה ובנותיה של המשפחה הבדיונית מופיעים ברבים מסיפוריו של סלינג'ר, בהם "יום נפלא לדגי הבננה" שבמרכזו עומד הבן הבכור, סימון גלאס. "פראני וזואי" תורגם ראשונה לעברית בידי נירה צפריר ויצא לאור בהוצאת כנרת ב-1988.

מעבר לים מגיעות בשורות העלולות להעציב לפחות חלק ממוקירי יצירתו של סלינג'ר. אחרי מאבק משפטי הותר באחרונה פרסומו של ספר המשך ל"התפסן בשדה השיפון", שכתב הסופר השוודי פרדריק קולטינג, המכנה עצמו ג'יי-די קליפורניה. בספר של קולטינג, הגיבור, בן דמותו של הולדן קולפילד, הוא גבר בן 76 הבורח מבית אבות. הספר,"60 Years Later", ראה אור לפני שנתיים, אבל סלינג'ר הגיש תביעה לבית המשפט כדי למנוע את הפצתו. עם זאת, האישור של בית המשפט אינו גורף והספר לא ייצא לאור בארצות הברית ובקנדה ולא יימכר שם.

סלינג'ר עצמו פירסם את סיפורו האחרון, "Hapworth", ב-1965. במרכז הסיפור עמד סימור בן השבע המבלה במחנה קיץ. הסיפור ספג חצי ביקורת רבים ולאחריו לא פירסם הסופר דבר. עם זאת, רבים מאמינים כי הוסיף לכתוב וביום מן הימים יפורסמו כתבים נוספים מעיזבונו.

אלי אליהו

ערב לזכרו של המשורר אברהם סוצקבר

ערב לציון שנה למותו של אברהם סוצקבר יתקיים ביום חמישי בבית ביאליק בתל אביב. סוצקבר, מגדולי משוררי היידיש וחתן פרס ישראל לספרות יידיש, זכה בפרסים בינלאומיים רבים וערך את הרבעון הספרותי היידי "שרשרת הזהב" (די גאלדענע קייט). הוא דבק בשפה היידית כל חייו ונאבק לשמר את שרידיה הספרותיים.

לדברי השחקנית הדס קלדרון, נכדתו של סוצקבר והמנהלת האמנותית של האירוע לצד דורונה בן דוד, מטרת הערב לשמר את מורשתו של סבה הן כאישיות והן כאחרון המשוררים היידים הגדולים. בערב, שיתקיים בשיתוף בית שלום עליכם, יישאו דברים ראש העיר תל אביב רון חולדאי ומנהלת בית ביאליק אילת ביתן-שלונסקי, ופרופ' דן מירון ידבר על מכלול יצירתו של סוצקבר. בהלווייתו של סוצקבר לא היה ייצוג ממלכתי ובני משפחתו ואנשי רוח התרעמו על כך. "הערב הזה הוא מעין תיקון ולכן היה לי חשוב שהאירוע יהיה באווירה ממסדית ספרותית, ואין מקום מתאים יותר מבית ביאליק", אומרת קלדרון. בקיץ תעלה קלדרון בפסטיבל ישראל הצגה המבוססת על סיפור קצר של סוצקבר. תרגום לעברית של יומנו מגטו וילנה עתיד לראות אור השנה בהוצאת עם עובד.

מיקה תימור

אלבום חדש של משוררים קוראים משירתם

הקלטות מקוריות ממרתפי הארכיונים לצד הקלטות חדשות של משוררים המקריאים משירתם נכללות באלבום "קולות השירה" שיצא השבוע בהוצאת עם עובד. באלבום, המכיל שני תקליטורים וספר שירה, 25 משוררים ומשוררות הקוראים משירתם, בהם דליה רביקוביץ', אלכסנדר פן, יונה וולך, דן פגיס, ישראל אלירז, יואל הופמן, נורית זרחי, אגי משעול וארז ביטון.

המיזם, שערכה המשוררת והעורכת ליאת קפלן, הוא המשך של האלבום "קול השירה" שיצא לפני שלוש שנים לקראת פסטיבל המשוררים במטולה וכלל 47 משוררים שהקריאו משירתם. קפלן רואה באלבום חלק מסדרה ומעוניינת להקים אתר אינטרנט שישמש ארכיון קולות. לדבריה, להקלטות הישנות הגיעה דרך תקליטי אספנים, תרומות של בני משפחה ועוד. "מצאתי שירים של דן פגיס שאפילו המשפחה שלו לא ידעה על קיומם", היא מספרת.

מיקה תימור

נמצאה טיוטת שיר של לורקה

כתב יד של המשורר והמחזאי הספרדי פדריקו גרסיה לורקה התגלה במחלקת המוסיקה של ספריית הקונגרס בארצות הברית. כתב היד הוא של השיר "Oficina y denuncia", שהתפרסם ב-1940 בספרו של לורקה "משורר בניו יורק", ארבע שנים אחרי שהוצא המשורר להורג בידי הימין הפשיסטי בימי מלחמת האזרחים בספרד.

לורקה כתב את שיר ב-1930, בעת ששהה בארצות הברית ולמד באוניברסיטת קולומביה. בכתב היד יש משפטים שלא הופיעו לאחר מכן בנוסח המודפס. הספר "משורר בניו יורק" תורגם לעברית בידי המשורר רמי סערי וראה אור בהוצאת כרמל.

אלי אליהו

גיליון חדש של "מאזניים" על אתיקה בספרות

הקשר בין אתיקה לספרות עומד במרכז הגיליון הכפול של כתב העת הספרותי "מאזניים" שראה אור השבוע. את הגיליון ערכו ציפי שחרור ועדיה מנדלסון-מעוז והוא יוצא בשיתוף פעולה בין אגודת הסופרים העברים המוציאה לאור את כתב העת לבין המרכז לאתיקה במשכנות שאננים בירושלים.

בין המאמרים בגיליון: אסא כשר על האתיקה והקהילה הספרותית, מתן חרמוני על פרסים ספרותיים ואתיקה תוך כדי התייחסות לפרס ספיר, בלפור חקק על הראיון שהתקיים עם עגנון בימיו האחרונים ומשמעויותיו האתיות, משה רחמוט תוהה אם מארק טווין רימה את המינגוויי וחנה הרציג כותבת על האתיקה של מבקרת הספרות.

מיקה תימור

מרדכי גלילי יפרסם ספר שירה בהוצאת ידיעות ספרים

הוצאת ידיעות ספרים תוציא לאור את ספרו של המשורר מרדכי גלילי. גלילי פירסם בעבר שני ספרי שירה, ספרו "שירים 1972-1976" ראה אור בהוצאת מפעלים אוניברסיטאיים וספרי סימן קריאה ו"שני קולאז'ים" ראה אור בהוצאת עם עובד.

הוצאת ידיעות ספרים אינה נוהגת לפרסם ספרי שירה והספר, שטרם נקבע מועד פרסומו, יהיה חלק מסדרת ספרי המקור "ליריקה" בעריכתה של עליזה ציגלר. ספר ראשון בסדרה, מסות של הסופר גדי טאוב, עתיד לראות אור בחודשים הקרובים. ציגלר אמרה כי היא "אינה שוללת את האפשרות לערוך ספרי שירה נוספים במסגרת הסדרה". מההוצאה נמסר כי בחודש הבא יראה אור אור ספר השירה "קרבת מקום", אסופת שירים העוסקת במה שבין אדם לאלוהיו ובה שירים של חמוטל בר-יוסף, דוד אבידן ועוד.

מיקה תימור

"אני לא רק סופרת, אלא גם בן אדם, ויש לי אחריות למעשים. לכן אני לעולם לא כותבת בלי לחשוב על המטרה הפוליטית של הכתיבה"

נדין גורדימר ל"גרדיאן"

בהמשך השנה אמורה לעלות גרסת הקולנוע האמריקאית לספר "נערה עם קעקוע דרקון" של סטיג לרסון. רוני מארה, המגלמת את ליסבת סלנדר, חשפה את דמותה על שער הגיליון החדש של המגזין "W" (איתמר זהר)

איתמר זהר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ