אדום כחול-לבן: יינות טובים במחירים סבירים

רבים מתלוננים על מחיריהם הגבוהים של היינות הישראליים, אך האמת היא שאפשר למצוא מבחר גדול של יינות מקומיים במחירים סבירים

דניאל רוגוב
יין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל רוגוב
יין

ברשימת היינות להלן תמצאו יינות שחלק מהם מצוינים ואחרים טובים מאוד במחירים סבירים שבין 50 ל-200 שקלים. רבים מתלוננים על מחיריהם הגבוהים של היינות הישראליים, אך האמת היא שאפשר למצוא מבחר גדול של יינות מקומיים במחירים סבירים, ואם תשוו את מחירי היינות עם מחירי יינות שזוכים לציונים דומים מאיטליה, צרפת או ספרד, תיווכחו כי המחירים בארץ אינם גבוהים במיוחד. יין ישראלי משובח שזוכה לציון של 93 נקודות ונמכר ב-100 שקלים לבקבוק הוא עסקה טובה מכל בחינה, וכך גם יין טוב מאוד שציונו 88 במחיר 50 שקלים לבקבוק.

* 2008 ,Castel Grand Vin: בלנד של קברנה סוביניון, מרלו, פטי ורדו, קברנה פרנק ומלבק (בשיעור 6% ,10% ,20% ,60% ו-4% בהתאמה), ארומטי מאוד, בעל גוף מלא וריכוז טוב. עם פתיחתו הוא חושף רבדים על רבדים של מורכבות ועומק ומפגין אלגנטיות מרשימה. טאנינים מלטפים כמעט מתוקים משתלבים יפה בעץ ארז מתובל קלות, ומדגישים ניחוחות וטעמים של דומדמניות שחורות, פטל שחור, ועשבי תיבול ים-תיכוניים טריים. בגימור הארוך מאוד עולה רמז כובש לשוקולד לאפייה. זה אולי היין הטוב ביותר של קסטל עד כה. שתו מעכשיו עד 2018. 200 שקלים. ציון: 93. כשר.

* 2008 ,Petit Castel: כתמיד זהו בלנד בורדו המורכב מקברנה סוביניון, מרלו ופטי ורדו, שהתיישן בחביות אלון צרפתי במשך 16 חודשים. יין נאמן לסגנון בורדו שנוסף לו ייחוד - השמש הים-תיכונית. צבעו נופך עמוק, גופו מלא, והוא חושף טאנינים רכים המשתלבים יפה ברמזים קלושים אך כובשים של עץ ארז. ניחוח פטל שחור עשיר מפנה את מקומו לניחוחות וטעמים של דומדמניות שחורות, פטל שחור ודובדבנים שחורים. יין מורכב, עמוק, עגול וארוך, שבגימור שלו תמצאו נגיעות של אניס ועץ ארז. שתו מעכשיו עד 2015. 100 שקלים. ציון: 93. כשר.

* לוינסון, גאראז' דה פפה, 2008 ,Rouge: בלנד המכיל כ-40% מרלו וכן פטיט סירה, קברנה סוביניון וקריניאן בחלקים שווים, בתוספת כ-3% ויונייה. כל אחד מהזנים התיישן בנפרד בחביות אלון במשך 12 חודשים, ועתה היין מפגין נוכחות עדינה של אלון לצד ניחוחות דובדבנים ופירות יער הנמשכים עד התקיפה הראשונה, ואז מפנים את מקומם לדומדמניות אדומות ושחורות ולשזיפים סגולים, וכל זה על רקע של מוקה וזיתים ירוקים. בגימור הארוך מתגברים הטאנינים והפירות לצד רמז לאקליפטוס. מאחר שהיין עבר סינון גס בלבד, אל תופתעו לגלות בו מעט משקעים בשנה-שנתיים הקרובות. יין שרירי ועדין כאחד, מורכב ומענג. מהנה עכשיו אך במיטבו ב-2012-2018. 150 שקלים. ציון: 93.

* כרמל, קברנה פרנק, הסדרה האזורית, גליל עליון, 2008: מיוצר בעיקר מענבי קברנה פרנק, בתוספת חיזוק של פטי ורדו, מלבק וקברנה סוביניון. התפתח במשך עשרה חודשים בחביות שרובן משומשות. צבעו נופך כהה והוא ניחן בבשומת מצודדת של אלון מתובל. זהו יין אינטנסיבי, מרוכז ובעל גוף מלא, שבהיפתחו נחשפת נאמנותו לזן בניחוחות וטעמים של פטל, פטל שחור, ושזיפים, על רקע עשבי תיבול ים-תיכוניים ומה שרגע נדמה כאקליפטוס ובמשנהו מנטה. ניחן באיזון ובמבנה טובים. שתו מעכשיו עד 2016. 65 שקלים. ציון: 91. כשר.

* כרמל, פטיט סירה, Old Vines, הסדרה האזורית, הרי יהודה, 2007: מיוצר מענבים מגפנים בנות 35 שנה ויותר, והתיישן במשך 14 חודשים בחביות אלון, חלקן חדשות וחלקן משומשות. יין אדום מרוכז ובעל גוף מלא, שצבעו ארגמן והוא חושף שפע של טאנינים המאוזנים יפה על ידי עץ מתובל ועתיר וניל, וניחוחות וטעמים של פירות שחורים ואדומים נתמכים ברמזים לפלפל שחור, לזיתים ולעשבי תיבול ים-תיכוניים. שתו מעכשיו עד 2012. 80 שקלים. ציון: 90. כשר.

* סביון, קברנה סוביניון, 2006: מיוצר על טהרת ענבי קברנה סוביניון, וחושף גוף בינוני עד מלא וטאנינים רכים ומלטפים המשולבים היטב ברמזים לעץ ארז מתובל ולפירות. בתקיפה הראשונה עולים שזיפים בשלים, המוליכים לפטל שחור ולדומדמניות. הטאנינים, הפירות, ורמז לשוקולד מצופה מנטה מתגברים יפה בגימור. שתו מעכשיו עד 2014. 110 שקלים. ציון: 90.

* עגור, ספשל רזרב, 2008: בלנד של קברנה סוביניון, מרלו, קברנה פרנק ופטי ורדו (בשיעור 10% ,25% ,50% ו-5% בהתאמה). יין מוצק ומרוכז, שהתפתח בחביות אלון במשך 18 חודשים, ועתה חושף צבע ארגמן עמוק נוטה לנופך וטאנינים עוקצניים עדיין ששוקעים יפה לצד עץ מעושן. קשת ניחוחות וטעמים של קסיס, פטל, ופטל שחור על רקע של תבלינים ומינרלים אדמתיים. שתו מעכשיו עד 2013. 100 שקלים. ציון: 89. כשר.

* אלונה, קברנה סוביניון, 2007: יין שצבעו נופך כהה וגופו מלא, ניחן בשילוב טוב בין טאנינים מוצקים ואלון מתובל לבין פירות וחומציות. ניחוחות וטעמים של דומדמניות שחורות, גרגרי יער, וקליפות הדרים, בתמיכה נאה של רמזים לעשבי תיבול ים-תיכוניים ולזיתים ירוקים. שתו מעכשיו עד 2013. 75 שקלים. ציון: 89.

* הרי גליל, שיראז-קברנה סוביניון, 2008: בלנד בעל גוף בינוני עד מלא עם טאנינים רכים, שצבעו נופך והוא מורכב משיראז וקברנה סוביניון בשיעור 50% כל אחד. ניחוחות וטעמים של דובדבנים ופטל, בלוויית רמז עדין לאלון מאובק, ורמז מצודד לפלפל לבן שמתגבר בגימור. שתו מעכשיו עד 2013. 60 שקלים. ציון: 88. כשר.

* סגל, קברנה סוביניון, ,Single מרום גליל, 2008: יין שהתיישן בחביות אלון במשך 18 חודשים, צבעו נופך כהה, גופו בינוני עד מלא, והוא ניחן בטאנינים שעוקצים בעדינות ומדגישים ניחוחות וטעמים של דומדמניות, פטל שחור, ודובדבנים שחורים על רקע המרמז רגע למנטה ובמשנהו לזיתים ירוקים ועשבי תיבול ים-תיכוניים. שתו מעכשיו עד 2013. 50 שקלים. ציון: 88. כשר.

* סגל, מרלו, Single, מרום גליל, 2008: יין שצבעו נופך כהה נוטה לארגמן, בעל גוף בינוני עד מלא ומורגשים בו טאנינים שמתחילים כגושניים למדי ונעשים חלקים ורכים כשהיין נפתח בכוס. ניחוחות וטעמים של פטל שחור ואוכמניות בתמיכה נאה של רמזים לאלון מתובל, ולקראת הגימור עולה רמז לשוקולד מריר. שתו מעכשיו עד 50 .2013 שקלים. ציון: 88. כשר.

כרמל לצעירים

סדרתYoung Selected של יקב כרמל מציעה יינות קלילים שעשויים להיות משקה אידיאלי לצעירים או למי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם היין. מחיר היינות שווה לכל נפש, 28 שקלים לבקבוק.

* כרמל, Young Selected קריניאנו, 2010: צבעו אדום-דובדבן, גופו קל ולא מורגשים בו כלל טאנינים. זהו יין צעיר שאינו תובע התייחסות רצינית אלא מציע עונג פשוט. לצד ניחוחות וטעמים של דובדבנים ופירות יער אדומים, יש בו תכולת אלכוהול נמוכה (6%) ומתיקות קלה שנישאת יפה על גבי חומציות מלאת חיים. טוב לבראנץ' או לפיקניקים. שתו עכשיו. ציון: 85. כשר.

* כרמל, Young Selected מוסקטו, 2010: חשבו על יין זה כעל ג'ינג'ר אייל שעשוי במקרה מענבים ומכיל אלכוהול בשיעור 5.5%. זהו יין קליל ופשוט שניחן במתיקות דומה לזו שמכיל הג'ינג'ר אייל, ומתאים למי שאוהב את היינות שלו מתוקים. שתו עכשיו. ציון: 84. כשר.

* תיקון: מחיר היין טוריגה נסיונל של יקב שאטו גולן הוא 295 שקלים ולא כפי שפורסם במדור זה ב-10 בינואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ