הסרט ""ברבור שחור" חושף את התככים האפלים של עולם הבלט

ברטה ימפולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברטה ימפולסקי

"ברבור שחור" הוא סרט בלתי צפוי. לא רואים שם ברבור ולא שחור, אבל כן רואים משחק מרגש של נטלי פורטמן, המשתדלת להיכנס לנעלי בלרינה. עבודת הידיים החוזרת לאורך כל הסרט מסגירה מיד שפורטמן אינה רקדנית מקצועית. זאת לעומת המראה הכללי היפה ונתוני הגוף המתאימים לרקדנית בלט.

פורטמן מצליחה להכניס את הצופים אל מאחורי הקלעים של עולם הבלט הקלאסי. אמה, רקדנית לשעבר, מגיעה עם עוגה ענקית לכבוד קבלת התפקיד הראשי המיוחל ב"אגם הברבורים". הבת נמנעת מהשמנה. טעימה קטנה מספיקה. מנהל הבלט הוא הקוסם ששולט בחייה. עיניו עוקבות אחר הבלרינה היפהפייה. הוא חושק בה ומחליט, להפתעתה, להעלותה לדרגת סולנית בתפקיד הברבור הלבן והשחור.

יחסים אינטימיים בין מנהלי להקות ומנהלי חזרות לבין רקדנים מזכים לא אחת בקידום ובתפקידים נחשקים. ג'ורג' בלנשין, אחד מגדולי הכוריאוגרפים בעולם, שהיה המנהל האמנותי וכוריאוגרף הבית של "ניו יורק סיטי בלט", התאהב נואשות ברקדניותיו והתחתן אתן בזו אחר זו, ארבע במספר.

מאחורי הקלעים של עולם הבלט החיים רוויי עניין, מתח, קנאה, שנאה, פיתויים ותככים המביאים לא אחת לסיומן של קריירות. יחסים מורכבים ומלאי חשדות מתקיימים בין הרקדנים, הבטוחים כי התפקיד לא תמיד ניתן בזכות, אלא בחסד.

הפיתויים הממתינים מעבר לכל פינה, האדרנלין המשתולל והרצון להתפרק אל מול המאמץ העל-אנושי והמתח התמידי - כל אלה יוצרים מלחמה לא קלה בנבכי נפשם של הרקדנים. הסרט מציג את הדילמה באמצעות דמותה של פורטמן המהססת, בצדק, אל מול הצעת יריבתה לליל הוללות: מה יהיה ביום המחרת כשצריך להתייצב שוב באולם החזרות.

"ברבור שחור" מתאר את כל הלבטים השולטים ברקדנית והמאבק התמידי בין המותר לאסור. זהו סרט החושף את אמנות הבלט הקלאסי על כל השלכותיה: השאיפה לאיכות, התחרות, הבדידות חסרת הפשרות, המסתורין והאי-ודאות. כמה קשה ההתמודדות בחייה של רקדנית, שכל חלומותיה כולם הם חלום אחד בלבד - להיות רקדנית בלט קלאסי.

הכותבת היא המייסדת והמנהלת האמנותית של להקת הבלט הישראלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ