פורסמו תריסר המועמדים לפרס ספיר 2010

לאחר ביטול הפרס ב-2009 בשל טענה לניגוד עניינים, הוחלט ליצור שלב חדש - "הרשימה הארוכה" - בו ייבחרו תחילה 12 כותרים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

פורסמה רשימת 12 הסופרים המועמדים לפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2010. הסופרים המועמדים הם יורם קניוק עם ספרו "תש"ח" (ידיעות ספרים), לאה איני עם ספרה "ורד הלבנון" (כנרת, זמורה-ביתן), אסף ענברי וספרו "הביתה" (ידיעות ספרים), סייד קשוע וספרו "גוף שני יחיד" (כתר), ניר ברעם וספרו "אנשים טובים" (עם עובד), אתגר קרת וספרו "פתאום דפיקה בדלת" (זמורה-ביתן), עמיחי שלו וספרו "הנפשיים" (ידיעות ספרים), רנה ליטוין וספרה "דור המדבר" (הספרייה החדשה), מאיה ערד וספרה "אמן הסיפור הקצר" (חרגול), ציפורה דולן וספרה "אנחנו ננוח" (זמורה-ביתן), דרור בורשטיין וספרו "קרוב" (כתר) ואלמוג בהר וספרו "אנא מן אל-יהוד" (בבל).

הליך השיפוט של פרס ספיר עבר שורה של שינויים לאחר ביטול הפרס האחרון לשנת 2009, שהוענק לסופר אלון חילו, בשל טענה של ניגוד עניינים. בין השינויים היה הוספת שלב חדש בהליך השיפוט בו תיבחר "רשימה ארוכה" של 12 כותרים שייבחרו מבין עשרות המועמדים לפרס.

בעוד כחודש תיבחר מ-12 הכותרים "הרשימה הקצרה", שתכלול חמישה ספרים, ואילו במארס, ככל הנראה, ייבחר הספר הזוכה בפרס ספיר וכן הזוכה בפרס ספר הביכורים. כל אחד מהמועמדים שנכללים ב"רשימה הקצרה" זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף שקל (כולל הזוכה בפרס ספר הביכורים), ואילו הזוכה בפרס ספיר לשנת 2010, יקבל פרס כספי בסך 150 אלף שקל. כמו כן, הספר הזוכה יתורגם השנה לראשונה לערבית, זאת בנוסף לתרגום לשפה זרה על פי בחירתו של הזוכה.

מפעל הפיס ירכוש מהדורה בת 500 ספרים מכל אחד מהכותרים המרכיבים את הרשימה הקצרה ומספר הביכורים ויעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ, במטרה לעודד את תרבות הקריאה ואת חשיפת הקהל לספרות עברית.

חבר השופטים בפרס ספיר חסוי ויתגלה רק עם ההכרזה על הזוכה. יו"ר ועדת הפרס הוא פרופ' זאב צחור.

שאול סוטניק, מנכ"ל מפעל הפיס אמר כי בחודשים האחרונים נערכו להענקת הפרס ועסקו בארגון מחדש שכלל הקמת אגף חדש המרכז את תמיכת הפיס בתרבות ואמנות תחת קורת גג אחת. האגף כולל את קרן ספיר, המעניקה את פרס ספיר לספרות, קרן לנדאו המעניקה פרסי אמנויות במה ופרסים למדע ומחקר ואת מועצת הפיס לתרבות ואמנות המעניקה תמיכות לאמנים ויוזמת פרויקטים בתחומי תרבות ואמנות. למנהלת אגף התרבות מונתה דולין מלניק; לקרן ספיר מונה דירקטוריון חדש והוכן תקנון חדש לפרס ספיר הכולל שינויים וחידושים. מלניק הסבירה כי השינויים שנערכו הם שילוב של הסקת מסקנות מאירועי אשתקד, תולדה של שיחות עם מו"לים, סופרים ואנשי תרבות וכוונה לחדש ולרענן את הפרס בשנתו העשירית.

הזוכים בפרס בשנים הקודמות הם דויד גרוסמן, דן צלקה, אמיר גוטפרוינד, אלונה פרנקל, צבי ינאי, חיים סבתו, גיל הראבן, רון לשם, ושרה שילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ