התחלות חדשות: עשרת הפתיחים שעוברים את מבחן השלט

האיש הנופל ב"מד מן", בארט סימפסון מול הלוח בכיתה, או דקסטר סוחט מיץ. עשרת הפתיחים הטובים של סדרות טלוויזיה המשודרות כעת

רותה קופפר
אחוזת צפייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר
אחוזת צפייה

בפתיח של "ילדי האנרכיה", שתעלה בשבת בהוט3 (ראו מסגרת), רואים כיצד הקעקועים שעל גוף האופנוענים, מעין "מלאכי הגיהנום", נוזלים מהם ונהפכים לקרדיטים של שמות השחקנים.

הפתיח הזה, חביב ויצירתי, משמש הזדמנות לדרג את רשימת עשרת הפתיחים המעולים של סדרות המשודרות כעת. בעבר לפתיח היה תפקיד ארוך וקבוע בסדרה. אפשר היה לשמוע את ארצ'י ואידית באנקר שרים את השיר האירוני שלהם על "הימים הטובים ההם" מול הפסנתר, בכל פעם מחדש. בשנים האחרונות הבינו היוצרים כי הפתיח הוא זמן וזמן שווה כסף. לכן הם בחרו לקצר את הפתיח לכמה שניות.

יש מקומות שבכל זאת משקיעים את מיטב היצירתיות בכרטיס הביקור הזה. ברשימת עשרת הפתיחים הטובים של סדרות המשודרות כעת בטלוויזיה נכללו אלה שעוברים את מבחן השלט. המדד פשוט מאוד: בימים של מכשירי הקלטה, שבעזרתם מזרזים כל מה שאינו חיוני או מהנה לצפייה (קרי פרסומות) - אם נהנים לצפות בכל פעם מחדש בפתיח, הרי שהוא משובח.

להלן רשימת הפתיחים המוצלחים לפי סדר יורד:

10. "משפחת סימפסון". סדרה פורצת דרך, שגם שינתה את תפקיד הפתיח. החל באימרות שבארט משרבט מאה פעמים על הלוח בכיתה בכל פרק מחדש, וכלה ברצף האירועים המובילים להצטופפות על הספה מול הטלוויזיה בכל פעם מחדש. הפתיח מדורג במקום האחרון ברשימה רק משום שכבר התרגלנו אליו.

9. "איך להצליח באמריקה". על רקע השיר "אני צריך דולר" נראית העיר ניו יורק, על הגרפיטי, הטיפוסים העירוניים והמאכלים שלה. הפתיח מזכיר פתיחים של סדרות מופת כמו זה של "הסמויה", שבו על רקע השיר "Down in the Hole" של טום וייטס, ששר בכל עונה זמר אחר, נראית העיר בולטימור ותמצית של נושא הסדרה. הפתיח של "איך להצליח באמריקה" גם מזכיר קצת את "התעוררתי הבוקר" של "הסופרנוס". בפתיח זה נראית ניו יורק דרך עיני אלה שבאים מניו ג'רזי לצד אתרים מהעיר של טוני סופרנו.

8. "הורים במשרה מלאה". כמו הסדרה, שהעונה השנייה שלה החלה אתמול בישראל, גם הפתיח מושך ודוחה בעת ובעונה אחת. הוא משלב תמונות של השחקנים בהווה ובילדות שלהם. שילוב של בדיון ומציאות, שנוגע ללב הרכלנים שבינינו.

7. "משועמם". מתוך ספר בלשי פורץ סרט אנימציה יפה בשחור לבן המרמז על גיבור הסדרה של ג'ונתן איימס - סופר שבגלל מחסום כתיבה נהפך לבלש ספרותי כמו פיליפ מארלו.

6. "טארה". בדומה ל"משועמם" גם כאן אנימציה בוקעת מספר, הפעם של ספר פופ-אפ, והיא כוללת את כל הדמויות של טארה הסובלת מפיצול אישיות. ערוץ שואוטיים, המשדר את הסדרה הזאת, מתמחה בפתיחים מצוינים, ורשימה זו תעיד על כך בהמשך.

5. "דם אמיתי". ברקע נשמע השיר "אני רוצה לעשות דברים רעים אתך". על המסך נראים פעוט בתלבושת של הקלו-קלוקס-קלאן, הטבלה שנראית כמו הטבעה בלב ים ועוד דימויים מלוכלכים ומחוספסים מהדרום האפל של ארצות הברית, המשדרים סכנה וסקסיות בעת ובעונה אחת, כמו הסדרה כולה. HBO, המשדרת את הסדרה הזאת, וגם את "משועמם" ו"איך להצליח באמריקה", שמה דגש על היצירתיות בפתיח. הוא תמיד בא אחרי הלוגו של הרשת, שבו נראה מסך מושלג וממנו בוקעות האותיות HBO.

4. "העשב של השכן". השיר האירוני על "הקופסאות הקטנות" של הפרוורים, שבכל פעם מבצע זמר אחר, הוא פתיח מחוכם ואהוב לסדרה של שואוטיים. זה של העונה הראשונה הוא המוצלח מכולם (כמו העונה עצמה).

3. "המפץ הגדול". את הפתיח של סיטקום משעשע זה צריך לראות בהילוך אטי כדי לעקוב אחר שלל הדימויים והאיקונות ההיסטוריים והמדעיים המשולבים במהירות שיא, כמו פרסומת המנסה לשתול דימויים במוח הצופים. עצירה של כל תמונה בפתיח הזה, על רקע השיר המתאר ממה עשוי היקום, חושפת פרטים מעניינים. לאלה שלא רוצים לאתגר את מכשיר ההקלטה בעצירות חוזרות ונשנות כדאי לצפות ביוטיוב בגרסה מואטת של הפתיח.

2. "מד מן". המוסיקה המתנדנדת, עולה ויורדת, האיש הנופל, על רקע הפרסומות מהעבר, עד שהוא מתיישב על הספה וידו על המסעד. כל אלה ייחודיים ומזוהים עם הסדרה הנפלאה ואי אפשר לוותר על זה. חוץ מזה, איך נדע מי התסריטאים של הפרק המדובר?

1. "דקסטר". מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר? הורג יתוש, מנקה שיניים בחוט דנטלי, לובש חולצה, שורך נעליך, מכין בייקון וחביתה, סוחט קצת מיץ ויוצא לדרך. אז למה כל שלב ושלב בתהליך התמים הזה גורם לשיער לסמור? כי כזה הוא דקסטר, הרוצח הסדרתי השכונתי החביב, וכזה הוא הפתיח של הסדרה (של שואוטיים) המלמד בצורה הכי משעשעת ומרומזת על הרגליו המגונים של גיבור הסדרה.

נקמה לא מתוקה: העונה החדשה של "ילדי האנרכיה" עולה מחוספסת כתמיד

לרשימת "המאפיונרים", "הערפדים", "הזומבים" - "הם ממש בני אדם החיים במשפחה כמוני וכמוך" - הצטרפה באחרונה "ילדי האנרכיה". זוהי סדרה על משפחה של פורעי חוק - כפי שמלמד קיר התהילה במסבאה שלהם, הכולל תמונות של כל אחד ואחד ממאסר במשטרה; אלה אופנוענים בנוסח "מלאכי הגיהנום", מגודלי שיער, לבושי עור, חמושים וסוחרי סמים - אבל כמוני וכמוך.

בשבת תעלה העונה השלישית של הסדרה של קורט סאטר ("המגן"), שאשתו קייטי סגל (פגי מ"נשואים פלוס") זכתה השבוע בגלובוס הזהב כשחקנית הטובה בדרמה על התפקיד שכתב לה. העונה החדשה מתחילה היכן שהקודמת הסתיימה. אחרי כל הדם, דם ועוד דם, התפנה מקום לנקמת הדם. אייבל, התינוק של ג'קס, נחטף. לבה של ג'מה (סגל), אמו של ג'קס (צ'ארלי הונאם), יישבר אם תדע על החטיפה - כי לב כל סבתא רך הוא וגם כי היא צריכה להסתתר לאחר שהרגה מישהו והופללה ברצח של מישהו אחר. לכן בינתיים לא מספרים לה. ג'קס, השבור בגלל חטיפת בנו, אומר לרופאה טארה, אהובתו, כי עדיף שתשמור מרחק ממנו. כשהיא מציעה לשתף פעולה עם האף-בי-איי כדי לנסות להשיב את התינוק, אומרים לה מקורביו שהיא מוזמנת לעשות זאת בתנאי שלא תסגיר לרשויות פרטים מפלילים עליהם.

חטיפתו של אייבל מדגישה את אחד המוטיבים המרכזיים והתנ"כיים בסדרה הזאת: אבות ובנים, ושאר ענייני אחווה ואחים - קין והבל (אייבל). "ילדי האנרכיה" היא סדרת אקשן רוויית מתח, עם הרבה מרדפים ומתקפות ירי. קשה לצפות מסדרה כה מחוספסת לקצת עדינות. אבל אפשר היה לקוות שהסדרה, ששחקניה טובים, כותבים משובחים וצילומיה איכותיים, שתהיה מורכבת ומתוחכמת יותר, ושהיא לא תנחית על ראשם נטול הקסדה של הצופים מהלומות בצורת רעיונות. בינתיים היא נוסעת פול גז בניוטרל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ