התנועה האמנותית

רוקסי פיין יבוא להצבת פסלו במוזיאון ישראל, סיל פלויר תציג תערוכת יחיד בתל אביב ויוקו אונו זכתה בפרס הירושימה

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

רוקסי פיין יבוא להצבת פסלו במוזיאון ישראל

האמן האמריקאי רוקסי פיין יבוא ביום ראשון לישראל כדי להציב את פסלו "התהפכות" במוזיאון ישראל. הפסל הגדול, העשוי מפלדה וגובהו כ-13 מטרים, הוא חלק מסדרה מתמשכת שיוצר האמן בעשור האחרון. הוא נתרם על ידי משפחת ברנשטיין האמריקאית לרגל התחדשות המוזיאון ויוצג מעתה באופן קבוע בגן הפסלים במקום.

לאחרונה הציב האמן עבודות דומות בכיכר מדיסון ובמוזיאון מטרופוליטן בניו יורק. לפני כשנתיים הוא הציג במוזיאון ישראל בתערוכה "עשויים להפליא", שאצרה סוזן לנדאו.

במוזיאון מסכמים כעת את חצי השנה הראשונה מאז פתיחתו המחודשת, והשבוע צפוי מספר המבקרים במקום מאז הפתיחה להגיע לחצי מיליון. בהמשך השנה, בתחילת מארס, תיפתח במקום תערוכה המסתמנת כאחת מהחשובות ביותר לשנה זו, ובה מבחר מקיף מעבודותיו של ויליאם קנטרידג'. התערוכה, המתמקדת בחמישה נושאים מרכזיים בעבודת האמן, תכלול כ-100 עבודות רישום, הדפס, פיסול, תכנון תפאורה ועוד. את התערוכה, שאירגנו מוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית ומוזיאון נורטון לאמנות, תאצור בישראל סוזן לנדאו.

באפריל תיפתח התערוכה "בחירתו של נסיך: יצירות מופת על נייר מאוסף אסטרהזי, מוזיאון לאמנויות, בודפשט". התערוכה היא חלק מסדרה של תערוכות שיתמקדו באוספים פרטיים שנתרמו למוסדות ציבוריים. בין השאר, יוצגו בתערוכה עבודות איקוניות על נייר של דירר, פרגונאר, רפאל ורמברנדט.

בקיץ יציג המוזיאון שלוש תערוכות מרכזיות נוספות, ובראשן תערוכתו הרטרוספקטיבית ומעוררת הציפיות של מיכה אולמן, שתסקור 50 שנה בעבודתו של האמן (אוצר: יגאל צלמונה). מיד אחריה צפויה להיפתח "מירו והרקדנית הספרדייה", תערוכה מחקרית שתעסוק בנושא הרקדניות בעבודותיו של ז'ואן מירו. תערוכה נוספת היא "חדשות 2", תערוכה קבוצתית שתאצור לנדאו, ותסכם את התקופה האחרונה על פי רכישותיו החדשות של אוסף המוזיאון. בין היתר יוצגו עבודות של מאיה ז"ק, מיכל הלפמן, יהודית סספורטס והיראקי סאווה.

סיל פלויר תציג תערוכת יחיד בתל אביב

האמנית הבריטית סיל פלויר תבוא בתחילת פברואר לישראל, לרגל פתיחת תערוכת יחיד שלה, "עבודות על נייר", במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב. פלויר, שתציג בתערוכה עבודות וידיאו ופיסול הקשורות לנושא הנייר, היתה לאחת הדמויות הבולטות בשדה האמנות בשנות ה-90 כשהשתייכה לקבוצת Y.B.A (אמנים בריטים צעירים), שעם חבריה נמנו גם רייצ'ל וויטריד, דמיאן הירסט וסם טיילור ווד.

אוצר התערוכה בתל אביב, סרג'יו אדלשטיין, כתב כי היא "חושפת את עניינה המתמשך (של האמנית) במדיום הנייר ובמשמעויות הלוואי האמנותיות והפרוזאיות שלו (...) במחוות הכרוכות בעשיית משהו עם ועל נייר". בין העבודות בתערוכה: "Ongoing Projection", עבודה המתארת בהקרנה תנועת דפדוף במחברת, ו"Ink on Paper", שבה מוקרן דימוי מתהווה של רישום דיו על נייר. פלויר הציגה בארץ בעבר בתערוכות קבוצתיות, בין היתר במוזיאון הרצליה ומוזיאון ישראל, והשתתפה בתערוכת "ארט-פוקוס" האחרונה בירושלים.

יוקו אונו זכתה בפרס הירושימה

העיר היפאנית הירושימה הודיעה השבוע על בחירתה באמנית יוקו אונו כזוכת פרס הירושימה השמיני. הפרס, שנוסד ב-1989, מבקש להוקיר אמנים שתרמו לשלום האנושות בתחום האמנות העכשווית ושיצירתם נחלה הצלחה בקרב קהל רחב. הפרס היוקרתי מוענק אחת לשלוש שנים ועם זוכיו בעבר נמנים בין היתר איסיי מיאקה, דניאל ליבסקינד, רוברט ראושנברג ושירין נשאט. הפרס יוענק לאונו ביולי.

עוד בתחום הפרסים: השבוע הוכרז כי הבמאי הטורקי קולטוג אטאמאן והאמנית הסרבית סיילה קמריץ' יזכו בפרס Routes מטעם הנסיכה הבלגית מרגריט והמוסד לתרבות אירופית. הפרס מוענק לאמנים התורמים להצגת הרב-גוניות ביבשת. בטקס, שילווה בתערוכת הקרנה של עבודת האמנים הזוכים בבריסל, יוענק פרס של 33 אלף דולר לכל אחד מהם.

חוצים גבולות

* בסוף החודש יקיים מוזיאון ז'ה דה פום לאמנות עכשווית בפאריס כנס שיעסוק בארכיוני צילום במאה ה-21, תחום שנהפך באחרונה למרכזי בעיקר בתחום הביקורת והתיאוריה של האמנות. בכנס, שמתקיים בשיתוף מכון שפילמן לצילום, הוזמנה להשתתף האוצרת הישראלית רונה סלע, שתרצה על "לעיון הציבור" - פרויקט שלה הכולל תערוכה וספר על תצלומי פלסטינים בארכיונים צבאיים בישראל.

* הצלם הישראלי עדי נס ישתתף ביום חמישי הבא באירוע גאלה של ידידי האקדמיה בצלאל בניו יורק. זהו אירוע התרמה והוא יכלול בין השאר מכירה פומבית ובה עבודות של הצלם.

* האמנית דינה שנהב משתתפת בתערוכה קבוצתית העוסקת באקולוגיה, שנפתחה לאחרונה בעיר הגרמנית קווארנשטדט. שנהב מציגה בתערוכה שתי עבודות: "סוף היער" ו"ירח". התערוכה עתידה לנדוד בשלוש השנים הקרובות באירופה, אפריקה וארצות הברית.

* המאיירת דנה שמיר תציג החודש עבודות תחריט בגלריה קאנדיד ארטס-טראסט בלונדון, ולאחר מכן בגלריה דל ביסונטה בפירנצה. עבודותיה, העשויות בטכניקת תחריט יבש ומונוטייפ, הודפסו בשנה שעברה בגדול 70x50 ס"מ, פורמט גדול יחסית לתחריט. במארס תציג שמיר תחריטים בביאנלה לתחריט שתתקיים בעיר קרמונה בצפון איטליה.

פסלי אברהם מלניקוב נמכרו למוזיאון ת"א ולמוזיאון ישראל

חצי שנה לאחר שנודע על התפזרות פסליו של אברהם מלניקוב בשווקי פשפשים ביפו ובחיפה ומכירתם לסוחרים במחירים נמוכים מאוד, נאספו שוב עבודותיו של הפסל העברי החלוצי, המוכר בין היתר בזכות פסל "האריה השואג" מתל חי ופסל "יהודה המתעורר" בפארק הלאומי ברמת גן. העבודות נמכרו לאוסף מוזיאון תל אביב לאמנות ולאוסף מוזיאון ישראל.

כשהתגלה דבר מכירת העבודות בשווקים, קרא המשורר נתן זך "להחזיר את כבודו האבוד של מלניקוב, בלי שזה יהיה עניין לסוחרים". הוא אמר אז ל"הארץ" כי מקום עבודותיו של הפסל הוא במוזיאון: "בחלוץ הפיסול הישראלי לא סוחרים".

מהלך להצלת הפסלים הפזורים הובל על ידי הקרן לטיפול בחסויים, המטפלת בחוה מלניקוב-גבאי, בתו של האמן (שמת ב-1960) ויורשתו היחידה. עבודות רבות מעיזבונו של האמן סבלו מהזנחה ואף מהרס במשך השנים. ככל הנראה, עבודות נוספות שלו עדיין נעדרות והמסחר בהן נמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ