אמש בקונצרט: סולני באך הישראלים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

כל כך טבעי להביא יצירה כזאת בביצועים חוזרים, אבל עובדה: ביצוע הקנטטה "אברי ישוע שלנו" מאת בוקסטהודה הוא אירוע נדיר על במותינו. אמש חזרה היצירה המיוחדת הזאת - אמנות ואומנות בנות אמונה נוצרית תמימה - והצטלצלה כאן (ליתר דיוק, חמישה מתוך שבעת חלקיה). זה נעשה הפעם במתכונת של זמר אחד לכל קול, כנהוג בקונצרטים של "סולני באך הישראלים".

השיטה שבה הוגשה "איברי ישוע" היתה עלולה לעורר תרעומת: מאחר שמדובר בעצם בסדרת קנטטות קצרות (אחת כנגד כל איבר מאיברי גופו של ישוע על הצלב), "מותר" אולי לשסע, ובמקום להעמיד את הקהל מול אתגר (לא קשה) של שמיעת הקנטטות ברצף, לשבץ ביניהן יצירות אחרות כמין קטעי ביניים. במבחן התוצאה, השיסוע עבד (אז אין תרעומת). קטע ביניים אחד היה האריה הממכרת "מי יתן ראשי מים" של אחד הבאכים שקדם לבאך, הלא הוא יוהן כריסטוף באך, בן דורו של בוקסטהודה; קטע ביניים אחר היה קנטטה ידועה אחרת של בוקסטהודה עצמו (היא מכונה דווקא "קונצ'רטו") ובנויה על מנגינת "ישו שמחתי" הידועה מהמוטט הנשגב של יוהן סבסטיאן.

כאילו כל זה לא מספיק, נחתם הקונצרט לבסוף בקנטטה מס' 61 של יוהן סבסטיאן, שלדעתי לא בוצעה בארץ מעולם. לא פאר היצירות שלו (האריה לטנור מנדנדת ומתמשכת, לטעמי), אך עדיין יוהן סבסטיאן באך, ולו בזכות הפתיחה המיוחדת עם נגינה בסגנון "צרפתי" כרקע לכוראל פשוט ולפוגה קצרצרה.

רמת הביצוע היתה גבוהה, ומן העושים במלאכה אזכיר (לא מפני שלאחרים לא מגיע) את הכנר מתן גבעול ואת אחיו עירא, בוויולה דה-גמבה, ומן הזמרים את הסופרן הדס פארן, שהעלתה את הקונצרט באריה "היפתח ללבי", בסיום קנטטה 61, לשיא הצפוי והמתבקש.

"סולני באך הישראלים", חמישה זמרים ואנסמבל נגנים. אולם מרכז ענב בתל אביב.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ