תערוכות חדשות

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

חמישי

המוזיאון לאמנות ישראלית ברמת גן (אבא הלל סילבר 146). "תקריות", תערוכת יחיד לאמנית סמדר אליאסף, תיפתח הערב. את התערוכה, המלווה בספר מקיף, אצרו אמון יריב ומאיר אהרונסון.

הגלריה החדשה של המכון לאמנות בבת ים (הגבול 18). בתערוכה קבוצתית שאצרה נעמי שמחוני משתתפים תריסר אמנים, בהם אבינועם שטרנהיים, חן בללי, מתי להט ולירון בראמי. התערוכה, שבה עבודות שנוצרו כולן באתר הגלריה, תוצג עד סוף החודש.

גלריה אינדי בתל אביב (יהודה הלוי 57). "10 אנשים שכמעט הכרתי", תערוכת יחיד של אסף גאם הכהן, תיפתח הערב. אצרה יהודית מצקל.

TAG טבי גלריה אמנות בתל אביב (רחוב אחוה 24). בתערוכה קבוצתית ושמה "רפאים" משתתפים מידד אליהו, חמי בר-אור, גיל הלר, שחר סיון ואסנת סרבגילי. התערוכה, שאצר שגיא רפאל, בוחנת קשר בין ציור עכשווי לבין מסורת הציור הפיגורטיבי.

גלריה שי אריה בתל אביב (שלמה המלך 61). "בננה ספליט", תערוכה של שבועיים שבה תוקרן עבודת הווידיאו של האמנית ורה קורמן, תיפתח הערב ב-20:00. התערוכה מלווה בטקסט שכתבה שרי גולן סריג.

גלריה גבו בתל אביב (שאול המלך 35). "מבט נוף - אור וצבע בצילום נופי ארץ ישראל" היא תערוכה קבוצתית שאצר דורון הורוביץ. יוצגו בה תצלומים של חמישה צלמים גיאוגרפיים, בהם יצחק גורן ועופר צידון.

גלריה פלורנטין 45 בתל אביב (פלורנטין 45). הערב תיפתח "יופי", תערוכה קבוצתית שאצר הצלם רועי קופר. בין המשתתפים, שיציגו עבודות צילום, וידיאו וקולאז', מיכל בר אור, דנה אריאל, אלי אהרוני ומיכל קול.

גלריה עינגע בתל אביב (בר יוחאי 7). בתערוכת יחיד לאמנית רותי אגסי יוצגו עשר עבודות חדשות. בפתיחה יושק ספר אמן של אגסי ובו איגוד עבודות מ-20 השנים האחרונות לצד מאמרים של שלומית ברויר ואיתמר לוי.

הגלריה למדיה חדשה במכללת אורנים, קרית טבעון. ב-12:00 תיפתח תערוכתה של האמנית מיריה פליו פאברה, תחת הכותרת "Rest-Lessness. Contemporary Nomadism". אצרה שולי נחשון.

גלריה תירוש בהרצליה פיתוח (כיכר דה שליט). "מסע אל צליל וצבע", תערוכת יחיד של האמנית זהבה לופו, תיפתח הערב ב-19:00. בתערוכה מבחר מעבודותיה של האמנית בטכניקות שונות, בהן ציור, רישום וקולאז'.

מוזיאון בת ים לאמנות (סטרומה 6). הערב תיפתח התערוכה השלישית מתוך טרילוגיית תערוכות הווידיאו המתחלפות. "להחזיר מבט", שאוצרת חן תמיר, תבחן עבודות המשתייכות לפרקטיקה אמנותית-חברתית. בין השאר יציגו יוסי עטיה ואיתמר רוז, תרזה מרגולס, צוות "גאנה" וקבוצת "וואט האוס". באירוע הפתיחה יתקיים דיון פתוח.

שישי

גלריה גרוס בתל אביב (בוגרשוב 86). שלוש תערוכות חדשות: "המרחב הפנימי", תערוכה קבוצתית שאצרה מאיה כהן לוי בהשתתפותם של שרה ארליך, אורי שניידר, לילי פישר ועוד; "Home. Land", תערוכה של סוזנה ינקו שאצרה דפנה איכילוב; "השביל שבין השדיים", תערוכתה של נעמי שלו.

תיאטרון המעבדה בירושלים (דרך חברון 28). תערוכה שתכלול עבודות וידיאו של סטודנטים מבית הספר מוסררה ותצלומים של אדווה גוטל תיפתח ב-23:00 במקביל למסיבה שמארגנת קבוצת "Gotham" בהשתתפות תקליטנים מברלין, ניו יורק וירושלים.

הצימר בתל אביב (הגדוד העברי 5). בשעה 17:00 ייצא לדרכו הפסטיבל האור-קולי השני במקום, באירוע שיימשך בסוף השבוע וכן ביום ראשון. בין המשתתפים דניאל סלבובסקי, אליאסף קובנר ואריאל שיבולת.

ספריית בית אריאלה בתל אביב (שאול המלך 25). יום עיון על "פיסול חוצות באורבניות משתנה" יתקיים מ-9:30 בהשתתפות האוצרת הבריטית אנדריאה שליקר, האמן מיכה אולמן ועוד. בשבת יימשכו אירועי פיסול החוצות וסיורי פסלים במרחב הציבורי. תוכנית הסיורים באתר העירייה, aviv.gov.il/arts-let.

שבת

גלריה זומר בתל אביב (שד' רוטשילד 13). תערוכת יחיד לאמן תומס זיפ,

ששמה "The Forbidden Conduct: Deviations in conservative societies", תיפתח ב-20:00 במקביל להשקת הפרויקט "אפשרות של ספר", שאצרו לאה אביר ורן קסמי אילן.

החללית בתל אביב (הירקון 70). "יופיה של טעות", תערוכה קבוצתית שאצרו קרן בר גיל ומירב קטרי, תיפתח ב-20:00. בין האמנים אורי גרשוני, זמיר שץ, תמיר שר ושפי בלייר.

אטלייה יחיאל שמי בקיבוץ כברי. סדנתו של הפסל יחיאל שמי תיפתח מחדש לקהל ב-11:00. במקום תוצג תערוכת רישומים של האמן, שאצרה סמדר שינדלר.

הגלריה במרכז ההנצחה, קרית טבעון (רח' המגדל). "חשבונות פתוחים", תערוכה קבוצתית שאצרה טלי כהן גרבוז, תיפתח ב-12:00. יוצגו עבודות של מירי נשרי, מריון פוקס, יעל פינקוס ועוד, בסוגי מדיה שונים, בהם ציור, וידיאו וצילום.

מוזיאון בית אורי ורמי נחושתן בקיבוץ אשדות יעקב. ב-12:00 תיפתח תערוכה של הצייר אריה אלואיל, "מביתניה לוינה ובחזרה" שמה. אצרה גליה גביש.

גלריית קיבוץ מחניים. "הצד האפל של הירח", תערוכה קבוצתית, תיפתח ב-11:30. כמו כן יתקיים שיח גלריה עם האמנים המשתתפים, בהם סלו שאול, יגאל מירון ונאוה הראל שושני.

הגלריה בקיבוץ בארי. שתי תערוכות יחיד ייפתחו ב-11:00 - "כלאי רוח" של נטע שפירא ו"עסקים כרגיל" של רועי מנחם מרקוביץ. שיח גלריה בהשתתפות האמנים יתקיים מ-13:00.

ראשון

גלריה ברבור בירושלים (שיריזלי 6). בין השעות 16:00 ל-20:30 יוצגו עבודות מיצג של תלמידי בצלאל, באירוע המסכם קורס בהנחיית האמנית עדינה בר און. הקהל יוזמן לצפות ולקחת חלק בדיונים.

שני

לופט קסטיאל בת"א (בן יהודה 32). "Lock, Stock & Barrel", תערוכת יחיד של האמנית הרב-תחומית ד"ר קולט ליינמן, תיפתח ב-19:30. בתערוכה יוצגו שלוש סדרות של עבודות, העשויות בטכניקות ציור שונות.

שלישי

גלריה פק"ה בבניין הפקולטה לארכיטקטורה בקמפוס הטכניון, חיפה. "פיתוחי עם", תערוכת חיתוכי עץ של פאול קונרד הניך, תיפתח ב-18:30. יישאו דברים האוצר רון ברטוש, פרופ' יהודה קלעי, פרופ' מיכה בורט והאדריכל שרון יאבו איילון.

רביעי

המחלקה לאמנות רב תחומית, שנקר, ברמת גן (ז'בוטינסקי 8). "מאיפה באים הדימויים?", רב שיח על עיסוק בזירת הציור העכשווי, יהיה ב-19:00 בהנחיית יונתן גולד ובהשתתפות רותי בן יעקב, נטעלי שלוסר, נורברט שוונטקובסקי, אסף בן צבי ועמי פייצביץ'.

שיח גלריה

במוזיאון תל אביב לאמנות (שד' שאול המלך 27) יתקיים שיח גלריה בתערוכה "יופי הוא תעלומה" של סאם הוואדטוי, הערב ב-20:00. סטודיו אריאל שמיר בכפר הנופש מרום גולן יהיה פתוח לקהל בימים חמישי עד שבת בין 9:00 ל-16:00. ניתן יהיה לצפות בפעילותו של שמיר וכן בעבודת הפסל ההולנדי יופ דה-יונג בחלל סמוך. במלון ארט + בת"א (בן יהודה 35) יתקיים אירוע מכירת קטלוגים וספרי אמן בשישי בין 11:00 ל-16:00, בהשתתפות גלריות, מוסדות ואמנים שונים. בגלריה בינט בת"א (פרישמן 15) יהיו בשישי ב-11:00 שיח גלריה ומפגש עם מיכאל קובנר במסגרת תערוכתו "נופי ניו יורק". בבית העיר בת"א (כיכר ביאליק) תתקיים בשישי ב-12:00 הרצאה אודיו-ויזואלית על "קוליפון", חברת התקליטים היפואית, בהשתתפות אורי ורטהיים ועופר טל. במסגרת האירוע מתוכננת אף הופעה של ההרכב "רדיו טריפ". במוזיאון וילפריד ישראל בקיבוץ הזורע יהיה בשישי ב-11:00 שיח גלריה בתערוכה "רישומי זמן" עם האמנים רות נורמן ודרור בן עמי. במכון ויצמן ברחובות יתקיים בשישי ב-10:00 סיור, שייצא מהמדשאה שלפני בניין המינהלה סמוך לכניסה הראשית ויתמקד באדריכלות, גינון ואמנות חוצות ברחבי המכון. במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד יתקיימו בשבת מ-10:00 עד 15:00 פעילויות לרגל ט"ו בשבט, בהן מפגשי אמן עם עמי שביט, קבוצת "טמ-טמ", מורן קסם ועוד. במוזיאון בית ראובן בת"א (ביאליק 14) יהיה בשבת ב-11:00 מפגש בתערוכה "תיבות תהודה", שיחל בסיור מודרך בתערוכה ויימשך במפגש מוסיקלי במרכז פליציה בלומנטל למוסיקה. בגלריה קונטמפוררי בת"א (הרצל 117) יתקיים בשבת ב-12:00 שיח גלריה בתערוכה הקבוצתית המוצגת במקום, שאצרה מעין אמיר. הצגת התערוכה הוארכה עד ל-12 בפברואר. בגלריה אלפרד בת"א (לבונטין 19) יהיה ביום שני ב-20:00 שיח גלריה בתערוכה "ציור על ציור" ובו תרצה האמנית נועה ליברמן על "הגלריה המודרנית ביחס לאמנות המיצב בחילופי המילניום". במוזיאון ישראל בירושלים (דרך רופין 11) תתקיים בשני ב-18:30 הרצאתו של האוצר ניסן פרז, תחת הכותרת "צילום מראשיתו ועד היום". בשלישי ב-17:30 תהיה הרצאה של ד"ר אבריאל בר לבב על "הספריות הסמויות מן העין: תודעת הספרייה בתרבות היהודית", בחלל היכל הספר. באוגנדה בירושלים (אריסטובולוס 4) יושק בשלישי ב-21:00 ספרה של מיכל דר, שהופץ כמוסף למגזין "החדש והרע".

ממחברת האמן ספר ותערוכת הדפסים של שחר גולן סריג יושקו בסדנת ההדפס "בעלי מלאכה" בתל אביב אלי ערמון אזולאי

הערב יושק ספרו החדש של האמן שחר גולן סריג בחלל של סדנת ההדפס "בעלי מלאכה" בתל אביב (רח' י"ל פרץ 15), וכן תיפתח במקום תערוכת הדפסים שיצר.

הספר, "סמן האטלס" שמו, רואה אור בהוצאת "סיטרא אחרא" של אביה בן דוד. הוא נכתב במשך חמש שנים. גולן סריג ידוע בעיקר בציוריו האקספרסיביים העמוסים, המכמירים לב. הוא מצייר על גבי חומרים שונים, בהם עץ, ולא פעם יוצר אובייקט פיסולי או מיצב-ציור. לצד זה הוא גם עובד על פורמטים קטנים ואינטימיים יותר - מחברות. מחברות אלה מתמלאות בציורים, רישומים, הדבקות וטקסטים שהוא כותב. "סמן האטלס" נולד מתוך מחברות אלה.

העבודה על הספר היתה מעין "עריכה, תפירה והמצאה מחדש של החומרים האלה מהמחברות", מסביר גולן סריג. "אם במחברות יש ציורים ומקטעי טקסטים, בשביל הספר ניסיתי ליצור רצף מסוים. יש כאן אלמנטים של תרגילים - תרגילי ציור או קומפוזיציה - ויש בחינה של שפה טקסטואלית וויזואלית שיכולה להיות עולם פנימי, אך מטרתה גם לצאת החוצה".

את ההדפסים המוצגים בתערוכה יצר גולן סריג במשך החודשיים האחרונים בסדנת ההדפס של המקום. אצרה אותה שרי גולן סריג, זוגתו. היא מספרת כי בזמן כתיבת הספר הוא יצר הרבה רישומים שליוו את התהליך ומיד התאהב בתהליך ההדפס. "זו טכניקה שכמעט עברה מהעולם", היא אומרת, "ולחלופין מעוררת קונוטציה של משהו מאוד נקי, גרפי, החוזר על עצמו במהדורה מסוימת. ופה שחר יצר משהו אחר: הוא עבד עם הדפס יותר כמו ציור והשתמש גם בטעויות של ההדפסה". היא מדגישה שאין מהדורות: כל עבודה היא חד-פעמית. עם זאת, שניהם מציינים שיש אלמנטים החוזרים בהדפסים בגרסאות שונות ומתפקדים כמעין מילון צורני. שחר מוסיף ומסביר כי השפה של הקו והרישום הובילה לתוצאה נרטיבית יותר מזו של ציורי שמן.

בערב ההשקה יקראו מהספר רוני סומק, חגית גרוסמן, סיגל בן יאיר ואחרים.

פוקוס על באר שבע בעיר הדרומית ייפתח אירוע צילום גדול הכולל שלוש תערוכות אלי ערמון אזולאי

אירוע צילום גדול ייפתח הערב בשער לנגב - בית בלומפילד בעיר העתיקה של באר שבע (ההגנה 30) ויכלול שלוש תערוכות ומחווה לצלם הוותיק דוד אולמר.

הפרויקט, הקרוי "7 זום", הוא יוזמה של תנועת אור להתיישבות בנגב ובגליל. שלוש התערוכות סוקרות שלושה דורות מקרב צלמי באר שבע ואת העיר כפי שהיא נשקפת מבעד לעדשתם. התערוכות יוצגו ב"שער לנגב" בעיר העתיקה.

התערוכה הראשונה היא לצלם דוד אולמר, יליד הונגריה (1932), אשר משנות ה-50 צילם בעבור עיתונים ובהם "הארץ", "העולם הזה" ו"עולם האשה" ובשביל התיאטרון הקאמרי. כמו כן ייסד בשנת 1966 את מגמת הצילום הראשונה בישראל, בבית הספר התיכון מקיף א' בבאר שבע. אולמר צילם עד שנת 1971, אז נפגע בתאונת דרכים שגרמה לעיוורונו. באותה תקופה גם נשרף ביתו וחומרי צילום רבים אבדו. בתערוכה זו יוצגו מבחר מהתצלומים שנותרו משנותיו כצלם.

תערוכה קבוצתית ושמה "באר 7 צלמים" מורכבת מעבודותיהם של צלמים ילידי העיר. ביניהם אמיר ויינברג שצילם ל"ידיעות אחרונות", ל"חדשות" ולסוכנויות בינלאומיות; רנטה פסקל הפועלת במדריד ומצלמת למגזיני אופנה מקומיים; אריאל ואן סטרטן שצילם אופנה, פרסום ודיוקנאות למותגים בינלאומיים (ליוויס, "סאנדיי טיימס" ועוד), מאיר אזולאי שצילם ל"מעריב" ו"ידיעות אחרונות". התערוכה השלישית היא תחרות צילום, "אדם, עיר ומדבר".

גואל דרורי, אוצר התערוכה, מורה במגמת הצילום באחד התיכונים ומקים בית הספר "הצלמניה", היה סטודנט של אולמר. הוא אומר כי הוא שמח על ההזדמנות להציג אותו בהקשר זה: "אני מרגיש שיש פה סגירת מעגל". עוד הוא מספר כי בתערוכת התחרות משתתפים כ-60 צלמים, מתוכם ייבחרו שלושה זוכים שיקבלו מענקים כספיים. יו"ר התחרות הוא אלכס ליבק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ