הנובלה "חציית קיץ", שכתב טרומן קפוטה והורה לגנוז, רואה כעת אור בעברית

הגיבורה דומה יותר להולי גולייטלי מ"ארוחת בוקר בטיפאני" מאשר לגברים האלימים של "בדם קר"

אלי אליהו
אלי אליהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אליהו
אלי אליהו

"הייתי חייב להצליח והייתי חייב להצליח מוקדם", אמר טרומן קפוטה ב-1978, "אנשים כמוני יודעים מלכתחילה מה הם הולכים לעשות... הייתי אדם מיוחד והיו חייבים להיות לי חיים מיוחדים. תמיד ידעתי שאני רוצה להיות סופר, ושאני רוצה להיות עשיר ומפורסם".

ספרות ועושר, על פי רוב, לא ממש הולכים יד ביד, אבל קפוטה הצליח להגשים את החלום הזה. ספרו "בדם קר", שפורסם ב-1966, הפך אותו לאיש אמיד. קפוטה גם הגשים את שאיפתו להצליח מוקדם. ב-1948, כשהיה רק בן 23, התפרסם קובץ סיפוריו הראשון "קולות אחרים, חדרים אחרים". הספר זכה להצלחה גם בקרב הקוראים וגם בקרב המבקרים, והופיע ברשימת רבי המכר של "ניו יורק טיימס" במשך תשעה שבועות.

על רקע תאוות הפרסום המוקדם של קפוטה קצת קשה להבין מדוע החליט לגנוז נובלה שכתב עוד קודם לכן, ב-1943. אולי חשב שכתיבתו עדיין לא הבשילה דיה. כשקפוטה מת ב-1984 הוא היה בטוח מן הסתם שיצירת הביכורים הזאת שלו, "חציית קיץ", אבדה לבלי שוב. אחרי הכל, כאשר עזב את דירתו הקטנה בברוקלין לאחר ההצלחה הכבירה של "בדם קר" הוא הורה מפורשות למפקח הבניין להשליך את כל הדברים שנותרו שם, בהם גם מכתבים שקיבל מאמו ומאביו החורג ותצלומים שלו כאיש צעיר. אלא שהמפקח לא עשה כמצוותו ובחלוף השנים בנו מכר את הדברים לבית המכירות של סותביס. עורך הדין של קפוטה וידידו הטוב, אלן א' שוורץ, שמונה לאחראי על עיזבונו, דרש אז להבהיר כי מה שעומד למכירה הוא כתב היד עצמו אבל לא הזכויות להוציא אותו לאור.

בסותביס חשבו כי בשל הפופולריות הרבה של קפוטה הקונים יעוטו על המציאה, אבל זה לא קרה. "ייתכן שהמחירים היו גבוהים מדי", כותב שוורץ באחרית דבר המצורפת למהדורה העברית של הנובלה האבודה שיצאה כעת בעברית (הוצאת כתר, תרגום: איריס ברעם), כארבע שנים לאחר שראתה אור בארצות הברית. "וייתכן שהקונים הפוטנציאלים נרתעו מהאזהרות שקיבלו מסותביז באשר לזכויות ההוצאה לאור".

לבסוף הועברו המסמכים וכתבי היד לחזקתה של הספרייה הציבורית של ניו יורק. את כתב היד של הנובלה העביר שוורץ לכמה אנשים שסמך על דעתם, כדי שישפטו אם ראוי לפרסם אותה. כולם כאחד חשבו שהנובלה אכן ראויה לפרסום. "לא הכרתי את קפוטה בעת שהחליט לגנוז את הנובלה", מספר שוורץ במייל מביתו בקליפורניה, "אני מניח שהוא תיכנן לשוב ולערוך בה שינויים לפני שהוא מפרסם אותה, אבל זה מעולם לא קרה".

קפוטה קנה את פרסומו בזכות שני ספרים שונים מאוד זה מזה, שונים עד כדי כך שנדמה כאילו כל אחד מהם נכתב בידי סופר אחר. האחד, "ארוחת בוקר בטיפאני", הוא רומן קליל וקולח שבמרכזו בחורה רבת קסם ומלאת ניגודים, אלגנטית אבל מרושלת, עצמאית אבל תלותית, רגישה אבל מרוכזת בעצמה, ואילו השני, "בדם קר", הוא מעין ז'אנר בפני עצמו. במרכזו שני גברים אלימים משולי החברה והוא מתבסס על סיפור אמיתי שאירע בקנזס ב-1959, פרשת רציחתם של בני משפחת קלאטר. זהו רומן דקדקני, עמוס בפרטים, המנסה לעמוד על שורשי הרע בנפשו של האדם ועל הסיבות שמובילות שני אנשים לעשות מעשה אכזרי שכזה.

אז איזה מין סופר היה קפוטה - כזה שנמשך לעולם הזוהר והפרסום ולנערות קלילות ואלגנטיות או כזה שנמשך לגברים מחוספסים ולצדדים האפלים בנפשו של האדם? "חציית קיץ", המספרת את סיפורה של גריידי בת ה-17, בת 20 שנסחפת במשך קיץ אחד לרומן סוער עם בחור יהודי עני שמשמש כשומר במגרש חניה, קרובה יותר אל הנוסח של "ארוחת בוקר בטיפאני".

"היא הקרינה חן של נערה מיוחסת ובעלת יוזמה, והם הרגישו שזו נערה שבחייה צפויים להתרחש דברים רבים ומסעירים", כותב קפוטה על גריידי, ובמקום אחר בנובלה הוא כותב: "הוא לא הצליח להבין אותה בכלל: במובן מסוים היא חרגה מהגבולות שסימן לה ונהגה בניגוד לציפיותיו: בחורה משוגעת, אמר, וידע היטב שהתווית הזו שהצמיד לה אינה הולמת אותה כלל, אבל מאחר שהיה מוגבל בשל עומק רגשותיה ודלות רגשותיו, לא עלה בידו למצוא תיאור אחר שיהלום אותה". אין ספק שהמשפטים הללו יכולים להתאים גם לדמותה של הולי גולייטלי, גיבורת "ארוחת בוקר בטיפאני".

איך היה מגיב קפוטה לפרסום הנובלה הזאת אילו היה בחיים? כששוורץ נשאל על כך בראיון כשיצא הספר בארצות הברית, הוא אמר: "זה תלוי באיזה שלב בחיים שלו זה היה קורה. אילו זה היה קורה בשלב מאוחר, קרוב לוודאי שהוא היה שקוע עמוק מדי בשלולית של סמים ואלכוהול מכדי להוציא מזה משהו טוב. אבל אם זה היה קורה מוקדם יותר, אז הוא בטח היה מתמוגג מכך שהצליח שוב להפתיע את כולם". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ