מה צריך לקרות כדי שאשדוד תיהפך סוף סוף ליעד תיירותי?

יש לה פוטנציאל להיות קסומה: מצודה צלבנית עתיקה, חופים רחבים, מוזיאונים איכותיים ומסעדות מצוינות, אז למה זה לא קורה?

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

תחשבו על עיר לחוף הים התיכון. יש בה מצודה צלבנית עתיקה. חופי ים רחבים, עם חול צהבהב ונקי. לאורך החוף נמתחת טיילת ארוכה. מזג האוויר נוח ובעיר פועלים כמה מוזיאונים איכותיים ומסקרנים ומסעדות מצוינות. לצד העיר יש דיונות חול נהדרות, כמה מונומנטים היסטוריים, שוק הומה, שרידים ארכיאולוגיים בני 3,000 שנה, אולם קונצרטים חדש, מרינה לסירות ובתי קפה טובים. מה הסיכויים שחשבתם דווקא על אשדוד?

אשדוד היא עיר קצת משונה. אין לה מרכז ברור ומובהק ולעומת זאת יש לה פוטנציאל תיירות עצום, שאיש, כך נדמה, לא שם אליו לב עד היום. הנתונים הטבעיים עשויים להפוך מקום כזה ליעד מושך, אבל באשדוד דברים מתנהלים קצת אחרת. אין בה, למשל, עד עכשיו, אפילו מלון אחד ראוי לשמו, אם כי לא מעט אנשים בעיר מבטיחים שכל זה עומד להשתנות.

מצודת אשדוד-ים

אם צריך לבחור אתר אחד להתחיל את הביקור הזה, אתר שמעיד היטב עד כמה גדולה ההחמצה של אשדוד כיעד תיירות, כדאי לנסוע תחילה למצודת אשדוד-ים. זה אתר ארכיאולוגי בן 1,300 שנים בערך, שהוקם כנראה במאה השמינית בידי חליפות בית אומיה. המצודה הגדולה והעתיקה, שניצבת על חוף הים, בקצה הדרומי של העיר, כונתה קלעת אל מינה (מצודת הנמל) ותפקידה היה להגן על העיר מפני פלישה של ספינות ביזנטיות. קצת אחר כך, בתקופה הצלבנית, נוספו לה ביצורים והמקום זכה לשם קסטל ברואר. מדובר בפנינה יקרת ערך, מצודה גדולה, עשויה כורכר, עם מגדלי שמירה עגולים ומרובעים. האתר המרשים הזה ניצב כיום חרב כמעט לחלוטין ונכנסים אליו דרך פרצה בגדר שהונחה סביבו. תוכניות יש כמובן הרבה. אדי בן ליש, המנכ"ל הנמרץ של חברת חופית, החברה העירונית לפיתוח התיירות באשדוד, מבהיר שממש בקרוב תעבור המצודה "שדרוג משמעותי". על פי התוכנית יוקמו בה מרכז מבקרים ומסעדה והעתיקות ייעטפו במבנה זכוכית גדול. לנוכח התוכניות האלה ייתכן שכדאי דווקא להזדרז ולראות את המצודה במצבה המתפורר, שיש לו חן רב.

גבעת יונה

כמה קילומטרים צפונה מאשדוד ים מתנשאת לגובה 53 מטר גבעת יונה. זאת הנקודה הגבוהה ביותר בעיר ויש ממנה תצפית יפה על הנמל ועל החוף. על פי המסורת כאן קבור יונה הנביא, ידידו של הדג ואבי הספנות העולמית. במפת מידבא הקדומה מירדן, שצוירה במאה השישית לספירה, מצוינת הגבעה הזאת ולצידה כתוב "הקדוש יונה". על הגבעה ניצב כיום המגדלור של נמל אשדוד, שאורו מסמן את מיקום הנמל לספינות שנמצאות במרחק 30 קילומטרים מן החוף. למרגלות גבעת יונה מצפון עובר אפיקו של נחל לכיש, שנשפך קרוב לכאן אל הים. לצד הגבעה פועל קפה מסעדה שמצטיין בעיקר בנוף הרחב שנשקף ממנו.

המוזיאונים והקטסטרופות

כדאי לשים לב לשני מוזיאונים. במוזיאון אשדוד ע"ש קורין ממן ברובע ד' יש תצוגת קבע של ממצאים מן התקופה הפלישתית עם מוצגי קבורה, לבוש פלישתי וכמה כלי מוסיקה מן התקופה. כמה מאות מטרים דרומה משם, ליד בית העירייה ובית יד לבנים פועל מרכז מונארט לאמנויות שנפתח ב-2003. במרכזו מוזיאון עירוני לאמנות מודרנית שיונה פישר משמש מאז 2005 כאוצרו. קצת מערבה מכאן ניצב מבנה מרשים במיוחד - היכל התרבות החדש, שנקרא גם תיאטרון אשדוד לאמנות, אלא שאף אחד לא אוהב לדבר עליו. המבנה שבנייתו אמורה היתה להסתיים כבר ב-2004 עדיין סגור, המתחם כולו לא פעיל והסקנדלים סביבו חוגגים. כמה מתושבי אשדוד נתקפו שיעול קשה כאשר ניסיתי לשאול על תולדותיו של הבניין המעוגל. כשהתחילו לבנות אותו לפני כעשר שנים העריכו את עלות הבנייה ב-60 מיליון שקלים. כרגע הסכום מסתכם ב-120 מיליון שקלים וקו הסיום עדיין לא נראה באופק. לתזמורת הפילהרמונית בניצוחו של זובין מהטה אמנם נקבע כבר קונצרט בהיכל בפברואר הקרוב, אבל לא בטוח שכדאי להזדרז ולקנות כרטיסים.

הטיילת והחופים

קצת מדרום לגבעת יונה, בין חוף מי עמי לחוף הלידו, ניצב "לה ממוניה". זה מרכז קניות קטן שפועל בו גם אולם חתונות, אבל המבנה כולו נראה מוזר ומשעשע. בנו אותו כהעתק מוקטן של ארמון אוריינטלי, כנראה אחד מארמונותיו של מלך מרוקו. החנות הבולטת בו ביותר היא "אל מרוק" שמוכרים בה טאג'ינים, כלי אוכל וחפצי אמנות מצפון אפריקה. אם ממשיכים דרומה חולפים על פני רחבת חניה גדולה, בה מתקיים בימי רביעי השוק הפתוח, שבו מציעים מאות דוכנים מגוון גדול של סחורה, בעיקר בגדים. עוד קצת דרומה מגיעים לחוף הקשתות (חוף גנדי) שבו פועלים כמה בתי קפה ומסעדות ומיד לאחריו מגיעים אל המרינה הגדולה, בה עוגנות יותר מ-500 סירות ויאכטות.

מצודת אשדוד-ים שוכנת כקילומטר וחצי דרומה מן המרינה. בן-ליש מחברת "חופית" מסביר באופטימיות גדולה שבאזור הדרומי אמורים לקום במהלך חמש השנים הקרובות חמישה בתי מלון מצוינים, לצידם יקומו גם טיילת ופארק המים הגדול במזרח התיכון. יש לו אפילו מצגת צבעונית ובה רואים את המזרקות המשוכללות שיפעלו בפארק ולידם גם שני כפרי נופש. את המסעודת ומקומות הבילוי, הוא מבטיח, נתקשה אפילו לספור. מי יאכלס את כל אלה? בן ליש מביט בי במבט קצת תמה ומסביר שאשדוד היא העיר החמישית בגודלה בישראל, היא עומדת להיהפך למעצמת תיירות, המשקיעים עומדים בתור ובכלל כדאי להזדרז ולהזמין מקום בבתי המלון כבר עכשיו, כי התפוסה שלהם תהיה מלאה במשך כל השנה.

אנדרטת עד הלום והדיונה הגדולה

בקצה הדרום מזרחי של אשדוד, על גבולה של העיר שמתפשטת בשנים האחרונות על שטחי ענק, יש שני אתרים מעניינים. הצפוני יותר הוא פארק עד הלום, שמכיל כמה אנדרטאות וסיפורי מורשת קרב. נקודת הציון הבולטת ביותר היא גשר עד הלום, שזכה לשמו במשך מלחמת העצמאות. זאת הנקודה הצפונית ביותר, כ-35 קילומטרים בלבד מתל אביב, שאליה הגיעו כוחות הצבא המצריים שהתקדמו לכיוון מרכז הארץ. הגשר המקורי נבנה כבר בתקופה הרומית, אבל הגשר המוכר לנו הוקם בסוף המאה ה-19 מעל נחל לכיש (ואדי סוכריר). היישוב הסמוך היה הכפר הערבי איסדוד ועל שמו נקרא ב-1948 הגשר ג'סר איסדוד. חטיבת גבעתי פוצצה את הגשר ב-12 במאי 1948 וכמה ימים לאחר מכן נעצרה כאן התקדמות הצבא המצרי. לצד הגשר ששוקם וסביבו הוקם הפארק, שבו אפשר לראות את עמדת הפילבוקס העגולה שהקימו חיילי המנדט הבריטי ועמדת מקלע שהקים הצבא המצרי. במקום יש כיום שתי אנדרטאות - קיר זיכרון לזכר חללי צה"ל שנפלו במקום ואובליסק אדמדם לזכר החיילים המצרים. אנדרטה זאת הוקמה כחלק מהסכם השלום עם מצרים. בין שתי האנדרטאות יש לוחות זיכרון לכל הקרבות שהתחוללו כאן והיו לא מעט כאלה.

כמה מאות מטרים דרומה מפארק עד הלום, בפינה הדרומית מזרחית של אשדוד, ניצבת הדיונה הגדולה, חלק מפארק החולות. גובהה 25 מטרים ואורכה כ-300 מטרים. בסביבתה צומחים כמה מעצי השקמים המרשימים ביותר בארץ. הדיונה היא אתר יפהפה, אבל למרבה הצער היא נראית בימים אלה כמסלול אימונים לנהגי רכבי שטח. כל הדיונה חרוצה בעקבות מכוניות של נהגים שהתחפרות בחול הרך נראית להם כבילוי מענג. יש להניח כי אפשר עוד להציל את הדיונה מפני חורצי העקבות, שגם במשך ביקור באמצע השבוע הפגינו את כישורי הנהיגה שלהם. עד שתיאסר הנהיגה ברכבי שטח ובטרקטורונים על הדיונה היא תמשיך להיראות כמסלול אימונים לנהגי ראלי שמתכוננים לקראת מרוץ פאריס דקאר ולא כאתר טבע פסטורלי. העובדה שבתי אשדוד מבצבצים בקרבת מקום מדאיגה. אם ממשיכים עוד קצת דרומה, לכיוון ניצנים, מגיעים לבריכת רוברטס - בריכת חורף גדולה שהיתה השבוע למרבה הצער יבשה כמעט לחלוטין. *

גבעת יונה נמצאת ברובע א' בצפון מערב אשדוד. כדי להגיע אליה כדאי לנסוע מערבה בשדרות בן גוריון לאחר מכן דרומה ברחוב אורט. מצודת אשדוד-ים נמצאת בקצה הדרום מערבי של העיר. הכניסה מפינת שדרות משה דיין ושדרות יצחק רבין. מוזיאון אשדוד נמצא ברובע ד'. היכל התרבות ומרכז מונארט נמצאים מצפון לשדרות בגין. פארק עד הלום נמצא בקצה המזרחי של שדרות מנחם בגין ומעט צפונה לאורך שדרות משה סנה. הדיונה הגדולה נמצאת מדרום לשדררות בגין.

איפה לאכול?

* אספניה: המסעדה של השף פול לוי היא פנינה אמיתית ולא מספיק מוכרת. כתובת: אבא הלל סילבר 5.

* בלזק: מסעדה צרפתית של השף נתי שפריר. גאוותו על כך שהצוות מכין את אוכל במקום. פתוח רק בערב. האשל 11.

* הסנדוויץ' התוניסאי: בימי שלישי מגישים במקום מנת קוסקוס שטוענת לכתר "הכי טובה בארץ". רוגוזין 23.

* אידי: המסעדה הכי מפורסמת בעיר, אלא שלרבים מתושבי העיר נמאס מההתלהבות המוגזמת. לדבריהם מוטב לפנות למקומות אחרים. הבושם 6.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ