נבוכותיו של החניך רוני

"אליפים". ערוץ הילדים של יס, 14:30; "החולמים". ערוץ הילדים של הוט, 14:30

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

קפיצת המדרגה שעשו בשנים האחרונות תוכניות לילדים ולנוער תבוא לידי ביטוי היום בשתי תוכניות שיועלו בערוץ הילדים. שתיהן שונות מאוד זו מזו, ושתיהן מעידות על התופעה, כמו על מה שעדיין חסר בתחום זה: מימון מספיק.

"אליפים" הוא עיבוד טלוויזיוני לספר של אסתר שטרייט וורצל, שגרם לדור שלם של ילדים להרהר באפשרות ללמוד בפנימייה (ולהיחרד ממנה במקביל). האליפים, תלמידי שנה א', כלומר כיתה ט', מתמודדים עם הניתוק מהבית, עם חיים בחברת ילדים ובעיקר עם התעללויות בלתי פוסקות מצדם של ה"דלידים" - תלמידי שכבת י"ב. כל זה קורה על רקע הפנימייה החקלאית, עיבוד האדמה, סיורים ברפת ועוד חוויות, שהיו משאת נפש וחווייה מוכרת לבני נוער וילדים כאשר הספר יצא ועכשיו עשויים להיראות כאקזוטיקה מוחלטת.

העיבוד החדש חינני, השחקנים הצעירים מקסימים ברובם והוא מכיל גם עדכונים מחייבים: חניכי הפנימייה נאלצים להיפרד ממכשירי הטלפון הנייד שלהם ורוני, הגיבור הראשי, מסתיר סוד שמתברר בפרק הראשון. הבעיה היחידה היא דלות ההפקה. התפאורה מצחיקה כמעט והסט נראה כמו סט.

"אליפים"

דבר דומה קשה להגיד על הסדרה השנייה: "החולמים". גם כאן מדובר במוסד לבני נוער "נזקקי הלנה" (שזו כנראה הדרך לומר "בית יתומים" מבלי לנכר את הצופים הפוטנציאליים), אבל השוני אדיר. כמו בסדרה "חצויה", מדובר בסט מרשים, אדיר ממדים, שיוצר עולם מקביל ולא ישראלי בכוונה. התפאורה ויקטוריאנית, בני הנוער לבושים חליפות שלושה חלקים והמוסיקה והאפקטים מנתקים את ההתרחשות מהמציאות (למשל, פתותי שלג - בדיוק מה שאפשר לראות בחורף ישראלי ממוצע).

לכך אפשר להוסיף שורה ארוכה ומרשימה מאוד של שחקנים (ממיה דגן ושרון אלכסנדר, דרך נורמן עיסא ואילנית בן יעקב ועד אילן דר). יש להניח ש"החולמים" תצליח כנראה הרבה יותר מ"אליפים", אף שהיא אומרת הרבה פחות על חיי הצופים מאשר התוכנית השנייה.

"אליפים". ערוץ הילדים של יס, 14:30; "החולמים". ערוץ הילדים של הוט, 14:30

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ