"ברוס ספרינגסטין - ההבטחה", יס דוקו, 22:00 | נולד לשיר

הסרט על יצירת האלבום הרביעי של ברוס ספרינגסטין הוא סרט למעריצים, אך לא להם בלבד

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"ברוס ספרינגסטין - ההבטחה", שישודר הערב ביס דוקו, הוא סרט למעריצים, אך לא להם בלבד. זה סרט על יצירת האלבום הרביעי של הזמר, "Darkness on the Edge of Town", שיצא שלוש שנים אחרי "נולד לרוץ" המפורסם, בשל סכסוך משפטי בין ספרינגסטין למנהלו האישי מייק אפל.

"פתאום הכל נעצר", אומר ספרינגסטין בסרט על התקופה הזאת. הוא מתאר את הסכסוך הזה כאחד משני העננים שהעיבו על האלבום החדש. הענן השני היה הצלחת האלבום הקודם. בסרט של טום זימני, מ-2010, שהוקרן בהצלחה גדולה בפסטיבל הסרטים בטורנטו בספטמבר שעבר, נשמע ספרינגסטין אומר דברים כמו "יותר משרציתי להיות עשיר, יותר משרציתי להיות מפורסם, יותר משרציתי להיות מאושר, רציתי להיות ענק".

ספרינגסטין, גם בלי גיטרה ביד, ללא חולצה ועם ראש מלא תלתלים, בצילומים משנות ה-70, מדבר כמו שהוא מנסח את שיריו, בצורת בלדה. כך למשל הוא מגדיר את מלכוד 22 של ההצלחה (אחרי "נולד לרקוד" ב-1975): "ההצלחה גרמה לי לשאול 'מה קורה פה?' היא העניקה לי קהל", הוא אומר, "אבל גם הפרידה אותי מכל הדברים שרציתי להתחבר אליהם".

בסרט נראות החזרות שלו עם להקתו, "אי סטריט בנד", בשחור לבן בניו ג'רזי, וכן עדויות של מקס ויינברג, המוכר כיום יותר כמי שעמד בראש הלהקה של קונאן אובריאן במשך שנים. הוא מדבר על תחושת משפחתיות. כאשר ספרינגסטין מדבר על משפחתיות, או על משפחה, הוא מדבר על אביו, על שאון המכונות שהחריש את אוזניו, על חייו של פועל - גיבור אלבומיו. הצופים מקבלים הצצה נדירה לספר, מין יומן, מלא שרבוטים של כל מחשבותיו, טיוטות של שירים. אם שיריו, כפי שהוא מגדיר אותם, הם "הקול של התמונות", הספר הוא התסריט שלהם. "אינטליגנציה אמנותית לא מתפתחת", הוא אומר, "יש דבר כזה אינסטינקט אמנותי". לפי הסרט, גם את אפשר לפתח.

אחד מרגעי השיא בסרט הוא הסיפור על פטי סמית והשיר "בגלל הלילה", שאותו כתב אתה. לדבריו, לא היה לו די אומץ לכתוב אותו לבד. למרבה המזל, הוא נכתב בכל זאת.

"ברוס ספרינגסטין - ההבטחה". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ