סוכנת ירוקה | חיתולים מחשבים את קצם לאחור

לא חד פעמיים ולא רב פעמיים: ויתור על חיתולים מיטיב לא רק עם כדור הארץ אלא גם עם התינוק וההורים. אל תגידו "איכס"

רחל טלשיר
רחל טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחל טלשיר
רחל טלשיר

לאט לאט מכה שורש הרעיון שלפיו אפשר לגדל ילדים בלי חיתולים, לא חד פעמיים ולא רב פעמיים. גם לטובתם אבל בעיקר לטובת הסביבה. שיטת "בלי חיתולים" מכונה גם "קשב לתינוק" ולפי מי שדוגלים בה היא לא רק אקולוגית וטובה לתינוק אלא גם להוריו: בלי "החלפות", בלי ניקוי שאריות, בלי תפרחות.

טענותיהם המרכזיות של שוללי החיתולים צפויות וברורות. אשר לחד פעמיים - החומרים שמהם עשויים החיתולים האלה לא מתפרקים מאות שנים, וגם קצב הפירוק של ההפרשות שנעולות בתוכם מואט ולכן הם עלולים לייצר בכל תחנה, מפח הזבל ועד מי התהום, מחלות קשות. בנוסף לכך, תהליך הייצור של החיתולים האלה עתיר כימיקלים, צבעים ופלסטיק וכרוך בכריתת עצים לנייר. גם הובלתם מזהמת.

בנוגע לחיתולי הבד הרב פעמיים - הרבה מים נדרשים כדי לכבס אותם.

השאלה היא כמובן איך עושים את זה. הרי למי שגידל ילדים בחיתולים חד פעמיים או בחיתולי בד עצם הרעיון לוותר על חיתולים נשמע כמו עינוי לילד ולמטפלים בו. חינכו אותנו, אולי אילפו, באמצעות אינספור פרסומות ואחיות טיפת חלב, שילדים עוטי חיתולים, בעיקר חד פעמיים, רצוי כמה שיותר יקרים, הם לא רק נקיים יותר אלא גם יפים יותר, נבונים שבעתיים וכל כך מאושרים.

יותר מזה: לרובנו קשה לדמיין מראה של תינוק ללא חיתול גדול, חד פעמי או רב פעמי, כרוך עליו, ואפילו המכנסיים המיוצרים כיום לתינוקות משאירים מקום רחב לחיתול.

מובן שההסברים אינם מספקים את מי שמורגלים בשיטה הרווחת שבה החיתול הוא חלק בלתי נפרד מגופו של התינוק מרגע לידתו ועד גיל שנתיים בערך. מכל עבר עולות קריאות "איכס!" וכולם מתארים ומפרטים, ממיטב הסיוטים שרודפים את דמיונם, את מה שכרוך בגידול תינוקות בלי חיתולים: אינספור החלפות בגדים, כביסות מסביב לשעון של סדינים ושמיכות, בושות במקומות ציבוריים, מיני ניקיונות של שולחנות וספות, עד שהתינוק גדל ומבין שחלה עליו חובה של איזושהי הוכחה.

אלא שהמציאות, כך נראה, שונה בתכלית מן הסיוטים. בשיחות שניהלתי עם הורים לילדים שגדלים ללא חיתולים כלל מתברר כי החל בלידתם, תינוקות, כולם בלי יוצא מן הכלל, מסמנים כאשר הם צריכים לעשות את צורכיהם, ממש כפי שהם מאותתים על רעב או עייפות. השגרה המתוארת היא כל כך נעימה וקלה עד שמאליה מתעוררת, לפחות אצל מי שכבר גידל את ילדיו בחיתולים, תחושה של החמצה.

מי שמגדלים בלי חיתולים משוחררים לגמרי ממריבות עם בן הזוג על מי יחליף, מי ינקה את התינוק המרוח, מי יבדוק למה מסריח, מי ייצא בגשם או בשמש למצוא מקום רחוק לזרוק בו חיתול מסריח. וגם: לא צריך לסחוב ערימות חיתולים יקרים הביתה. כל מה שצריך זה להתבונן מפעם לפעם בתינוק, שמהר מאוד לומד לסמן, וגם איזושהי אסלה או כיור או חלקת אדמה.

לפי הגישה הזאת, החיתולים החד פעמיים וגם הרב פעמיים לא רק מזהמים את כדור הארץ ומזיקים לבריאותם של תינוקות אלא גם פוגמים ביכולת שלהם ליצור קשר. עד כדי כך, שיש מי שמשווים את החיתולים להחדרת צינור שמאכיל את התינוק בכל כמה שעות כך שהוא לעולם לא יהיה רעב או יבכה. פתרון כזה עלול להיות נוח ואף נקי להורים שמעוניינים בעוד כמה שעות שיוקדשו לקריירה או לבתי קפה או לגלישה במחשב, אבל עדיין נחשב מופרע.

ובחזרה לחיתולים - עם עובדות קשה להתווכח ולפי כל הנתונים מיליוני תינוקות בתרבויות שונות, במקומות רבים ברחבי העולם, בזמנים שונים לאורך ההיסטוריה, גדלו וגדלים ללא חיתולים.

נכון - בפעם הראשונה זה נשמע סהרורי. אבל שוב - בשיחות שניהלתי עם הורים ומטפלים, כולם שפויים, נוכחתי שאפשר לחשוב אחרת. הורים רבים אף טוענים שתשומת לב לאיתותים של התינוקות וזיהוי דפוסי היציאות שלהם מעמיקים את הקשר ואף הופכים אותו לאינטימי יותר. בד בבד מתחזק גם הביטחון של ההורים או המטפלים באינטואיציות ההוריות שלהם.

יותר מזה: ילדים שגדלים בלי חיתולים מקדימים את האחרים בעצמאות בעשיית הצרכים. זאת מפני שהמודעות שלהם לגופם לא משתבשת בגלל החיתולים. הם לא מתרגלים לחיתולים ולכן אין צורך לגמול אותם.

צריך לחזור להדגיש שבשביל הורים שמחליטים לגדל ילדים בלי חיתולים, הקלות של התהליך והעצמאות המהירה הן בדרך כלל רק בונוס. רובם בוחרים בדרך הזאת, גם אם מדמיינים אותה כקשה, מפני שהם רוצים לחסוך את הנזק הסביבתי של חיתולים חד פעמיים וחיתולי בד.

באתר "שינוי ירוק" מתארת אפרת וולפסון, אמא שגידלה שני ילדים ללא חיתולים, בגילוי לב את הדרך שלה. עוד לפני שנולדו ילדיה היא השתדלה לחיות באופן שמכבד את הסביבה ואת האדם. היא עבדה בתחום החינוך הבלתי פורמלי, השלימה תואר שני בחינוך לזכויות אדם. גידול ילדיה בלי חיתולים התחבר באופן מושלם לתפישת עולמה והיא אף סבורה שרק כך ניתן לבטא כבוד לצורכי התינוק ולצורכי הסביבה.

וולפסון מקיימת סדנאות למי שרוצים לאמץ את שיטת הקשב. הנה קישור לאתר שלה: www.diaperfree.somee.com.

האח הירוק

בהדרגה צצים עוד ועוד מיזמים המקבלים עליהם להוכיח שניתן לבזבז הרבה פחות משאבים. חלקם בתמיכה ובמימון של גופים מסחריים, אחדים מבטאים רק את רוחו ורצונו של הפרט. באתר http://onetonnelife.com/homepage ניתן להתעדכן בפרויקט "Tonne One Life" שבמרכזו משפחת לינדל משוודיה המנסה במשך חצי שנה, תוך ניהול אורח חיים רגיל בסטוקהולם, להוריד את רמת פליטת גזי החממה לטונה אחת בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ