אמש בקונצרט: רוח, אישיות ואנושיות

האנסמבל הקולי החדש בסדרה "החוויה הקולית". קונצרט מס' 2: האופרה בכנסייה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

מה צריך להיות על הבמה כדי להעניק לקהל ערב יפה ומרגש, נדיר בעידונו ובאותנטיות שלו בכל עונת קונצרטים, וגם מחכים ומלא טעם? לא הרבה, מסתבר: פסנתר על הבמה בצד שמאל, 17 כסאות בחצי גורן במרכזה ומולם עמוד תווים, מין אורגן חשמלי קטן בצד ימין - וזהו; ואין צורך להוסיף: גם לאייש אותם. הזמרות והזמרים של "האנסמבל הקולי החדש", יחד עם הפסנתרנית אלונה ליאמפה ובקטע אחד גם הוויולן רונן שפרון בנגינה יפה, הם שמילאו בתוכן את הבמה הזאת, ולאורך שעתיים גילו לקהל עולם חדש - עולמם של מלחינים כמו ורדי, רוסיני ופוצ'יני שכתבו אמנם מוזיקה קולית כמנהגם, אבל מקהלתית דתית, לא אופראית.

מרשים לראות ולשמוע את האנסמבל הזה, מקהלה קאמרית עוד מעט בת 20 שנה - את ההתמדה והמסירות של מייסדה המנצח יובל בן עוזר ושל זמריה, חלקם עוד מימיה הראשונים, ולהיווכח בהשתבחותם עם הזמן. תמיד אפשר עוד להשתפר, בעיקר בכל מה שקשור לקצוות - קצות הדינמיקה, הטמפו, הטכניקה, והגובה; אבל מי אינו זקוק לשיפור? ולעומת זאת הרצינות והטעם של האנסמבל, וצלילו היפה תמיד ומדבר אל הלב, וההבנה והטעם הסגנוני שלו - אלה בשיאם.

בן עוזר הביא הפעם תוכנית שכולה מוזיקה דתית: פרקי מיסה ורקוויאם, מוטטים ופרקי תהלים; וכאמור כולם מאת מלחיני אופרה: שניים שאופרה הייתה רק חלק מיצירתם, והם מוצרט ומונטוורדי, והשאר אופראיים מובהקים. בדברים קולעים לפני הקונצרט תהה בן עוזר אם ניתן יהיה לזהותם לפי יצירות אלה - והתשובה היא כן: לא בסגנון אבל ברוח, באישיות - באנושיות של ורדי, בחשיבות העצמית של פוצ'יני, בשובבות של רוסיני. כל יצירה שנבחרה הייתה מושלמת, והתמונה הכללית מלאת יופי; ועם הקירייה וה"אווה ורום" המופלאים של מוצרט, בביצוע כל כך טוב, אפשר לצאת מקונצרט באושר אמיתי.

האנסמבל הקולי החדש בסדרה "החוויה הקולית". קונצרט מס' 2: האופרה בכנסייה. מנצח: יובל בן עוזר; פסנתרנית: אלונה ליאמפה. יצירות מקהלתיות מאת רוסיני, מונטוורדי, פוצ'יני, ורדי ומוצרט. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ