אנדרטת השואה באטלנטיק סיטי תנציח גם אירועי רצח עם מהשנים האחרונות

סטודנטים לאדריכלות באוניברסיטת קולומביה זכו בחודש שעבר בפרס הראשון בתחרות התכנון של אנדרטת השואה באטלנטיק סיטי

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

פטריק לאוסל ופאולה מרקז, סטודנטים לאדריכלות באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, זכו בחודש שעבר בפרס הראשון בתחרות התכנון של אנדרטת השואה שצפויה לקום בטיילת של אטלנטיק סיטי. עבודתם - "נופים שבורים" - נבחרה מבין 700 פרויקטים שהוגשו מכל העולם.

האנדרטה מתוכננת כחלל פיסולי פתוח הצופה אל הים. היא מורכבת משורה של קפלים טופוגרפיים עדינים העשויים מדק עץ ובשעות הערב והלילה היא מוארת על ידי פס אור כחלחל שחוצה אותה לרוחבה. "רצינו ליצור 'הפרעה' בליניאריות של הטיילת, מעין בקע או שבר, בדומה לשבר ההיסטורי של השואה ושל מעשים נתעבים אחרים של רצח עם", כתבו לאוסל ומרקז. הם מתכוונים לחקוק על גבי העץ תאריכים משמעותיים במלחמת העולם השנייה ולהוסיף לחקוק על גבי האנדרטה אירועים עכשוויים נוכחיים ועתידיים של רצח עם, בתקווה שהתיעוד "יזכיר לנו שאירועים עדיין מתרחשים מדי יום".

התחרות לתכנון האנדרטה באטלנטיק סיטי משכה תשומת לב רבה, ייתכן שבשל המיקום הייחודי שלה על חוף הים וקנה המידה המצומצם שלה. חבר השופטים כלל שמות ידועים כמו האדריכלים דניאל ליבסקינד וריצ'ארד מאייר.

"האנדרטה המוצעת אינה מייצגת את השואה משום שלא ניתן לתת ביטוי אדריכלי לשואה", כתב ליבסקינד בהחלטתו, "זהו מקום שאמור ליצור אווירה מיוחדת ולעורר הקשרים היסטוריים רחבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ