"שתיקת הארכיון", יס דוקו | ברחובות הגטו

ככל שהסרט "שתיקת הארכיון" מתקדם, כך הוא נהפך למורכב וקשה יותר לצפייה, גם בשל המחשבה כמה קל לצרוב "אמת" אחרת בזיכרון

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

באביב 1942, כחודש לפני פירוקו של גטו ורשה, נכנס אליו בהוראת המפלגה הנאצית צוות צילום. התוצאה התגלתה אחרי המלחמה, סרט לא ערוך ולא גמור ובו סצינות מבוימות בקפידה, לפעמים כמה טייקים של אותה הסצינה, "מחיי הגטו". בין התמונות שבושלו בסרט היה תיעוד לכאורה של המעמדות השונים, ובהם האדישות של העשירים לעוני ולמוות ברחובות הגטו. אפשר לראות שם את הנהנתנות של "שליטי" הגטו וטקסים דתיים ששובשו כדי להתאים למטרות של יוצרי הסרט.

אלא שבהעדר תוצאה סופית וגרסה אחרונה של הסרט, המטרות הללו נותרו עלומות. הניסיונות לגלות מה עמד מאחוריו לא צלחו וההקשר המניפולטיבי שבמסגרתו הוא נוצר, הקשר שתועד ביומנו של ראש הגטו ובעדות של אחד הצלמים, כמעט נשכח. עם השנים נהפכו התמונות ההן לתיעוד לגיטימי של החיים בגטו.

"שתיקת הארכיון", סרטה של יעל חרסונסקי שישודר הערב בערוץ יס דוקו, מתחקה אחר הסרט ההוא. על רקע התמונות שצולמו שם, נשמעות ונראות תגובותיהם של ארבעה ניצולי שואה, שהיו ילדים באותה עת וזוכרים את הצילומים. על רקע סצינות מבוימות בקפידה קוראים שחקנים את עדויותיהם של תושבי הגטו, שתיעדו ביומניהם את ימי הצילום לאותן סצינות ממש.

עדותו של הצלם וילי ויסט, שהומחזה גם היא, שופכת אור על ההכנות ושגרת העבודה, ועל מה שקרה "מאחורי הקלעים". התוצאה מצמררת. במפגש בין התמונות, המנציחות שגרה מלאת ניגודים ולא בלתי נעימה, למה שעמד מאחוריהן, טמון דיסוננס מטריד. ככל שהסרט מתקדם, כך הוא נהפך למורכב וקשה יותר לצפייה. אלו לא רק תמונות הזוועה, או התקווה שהיתה למי שהונצחו בסרט, שהכל קרוב להיגמר. זו גם המחשבה כמה פשוט לשנות את ההיסטוריה וכמה קל לצרוב "אמת" אחרת בזיכרון.

הסרט "שתיקת הארכיון" - הישג יוצא דופן בתולדות ייצוג השואה

"שתיקת הארכיון". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ