התנועה האמנותית

הפסל האמריקאי דניס אופנהיים הלך לעולמו, תערוכות חדשות לאביגדור אריכא, וגלריה חזי כהן תיפתח מחדש בדרום ת"א

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

תערוכות חדשות לאביגדור אריכא בפאריס, לונדון ותל אביב

אביגדור אריכא סיפר לא פעם כי מיד עם הגעתו לפאריס בפעם הראשונה ב-1949, כשהיה בן 20, בתחילת דרכו האמנותית, הוא ביקר במוזיאון לובר בעיר. באפריל הקרוב, כיובל שנים מאוחר יותר ובמלאות שנה למותו של האמן הישראלי, יציג המוזיאון תערוכת הקרנה מיוחדת, שבה יוצג סרט תיעודי על אודותיו. הסרט כולל תיעוד של אריכא בעת יצירת עבודות, וגם בוחן את טעמו כמומחה לציור וחבר בוועדת הרכישות של הלובר.

נוסף על התערוכה בלובר, צפויים עוד כמה אירועים הקשורים לאמן, בהם טקס אזכרה ביום השנה למותו, ב-29 באפריל. אלה מצטברים להכרה אמנותית נרחבת ביצירתו. במוזיאון תל אביב ננעלה לאחרונה תערוכתו של אריכא ובמרכז פומפידו בפאריס נמשכת הצגת תערוכה מחווה הכוללת עבודות של האמן השמורות באוסף המוסד. בעוד כשנתיים מתוכננת להתקיים במקום תערוכה מקיפה מיצירות אריכא, אך עדיין לא נמסרו פרטים נוספים על אודותיה.

בסוף מארס תיפתח בגלריה מרלבורו בלונדון תערוכה מקיפה של אריכא, ובה עבודות רבות ומאוחרות שלו. אריכא עבד עם גלריה זו מאז 1974 ואלמנתו, אן, מגדירה את התערוכה שתוצג שם כ"חשובה ביותר" מבין האירועים המתוכננים בזמן הקרוב.

בצד זאת, בגלריה גורדון בתל אביב תיפתח במאי תערוכת יחיד לאריכא, אף היא במלאות שנה למותו. את התערוכה יאצור שיה יריב, שאסף והציג את עבודתו של האמן לאורך כמה עשורים ואף היה לידידו הקרוב. ייכללו בה כמה עשרות עבודות בשמן על בד, רישום ותחריט, מקצתן יילקחו מאוסף הגלריה ואחרות מאוספים פרטיים.

מת הפסל האמריקאי דניס אופנהיים

האמן האמריקאי דניס אופנהיים מת בשבת בניו יורק ממחלת הסרטן, והוא בן 72. אופנהיים, שהיה ידוע בעיקר בשל פסלי החוצות הארכיטקטוניים-קונצפטואליים שלו, עסק גם באמנות מיצג, אמנות אדמה וצילום. בעבודותיו הראשונות שויך לקבוצת אמנים שעבודותיהם פרצו דרך בחיבור בין השימוש בווידיאו למיצג חי. מאוחר יותר עסק בעיקר בפיסול ובהצבת אובייקטים, מקצתם עצומים בגודלם, במרחבי חוץ עירוניים ציבוריים.

אופנהיים הציג שתי תערוכות יחיד בישראל - הראשונה ב-1979 במוזיאון ישראל בירושלים והשנייה ב-1984 בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב. במשך השנים עבד עם גלריות מובילות כגלריה סונאבנד בניו יורק ואיבון למברט בפאריס, וב-1997 הציג את פסליו בביתן האמריקאי בביאנלה בוונציה. נמסר כי לאחר מותו תמשיך הסדנה שלו, הממוקמת בניו יורק, לפעול ולטפל בפסלי החוצות הרבים שהציב.

גלריה חזי כהן תיפתח מחדש במשכן גדול יותר בדרום ת"א

גלריה חזי כהן, ששכנה עד לאחרונה ברחוב פרישמן בתל אביב, תעבור בעוד כשבועיים לחלל חדש, דו קומתי ורחב ממדים בן 450 מ"ר, בבניין עצמאי ברחוב וולפסון בעיר. מעבר זה, בנוסף לשינויים מתוכננים בפעילות הגלריה ועיצובה הרעיוני מחדש, מסמן את מיקומה כאחד מחללי התצוגה הפרטיים הבולטים בעיר לאמנות עכשווית.

תוכנית התערוכות העונתית בגלריה תיפתח בתערוכת יחיד מוזיאלית בהיקפה לאמנית נעמי לשם ותערוכת וידיאו קטנה יותר ובה שתי עבודות של אפרת שלם. מנהלת הגלריה, עינת סבג, מסרה כי החלל יפנה מעתה בעיקר ל"דיאלוג בינלאומי. נקודת המוצא של הגלריה היא ניסיון לעשות חיבור אמנותי בין דיסציפלינות שונות, מקומות שונים ודורות שונים".

לצדה של שלם הצטרפו לגלריה לאחרונה האמנים ניר הראל וליטל לב-כהן. בהמשך השנה מתוכננת בגלריה תערוכה קבוצתית שתיפתח במאי ותכלול עבודות של אמנים איראנים גולים, החיים כיום בארצות הברית ואירופה.

נציג בית המכירות בונהאמס יבוא לישראל כדי להעריך אמנות רוסית

נציג מטעם בית המכירות הפומביות הבריטי-אמריקאי בונהאמס יבקר בשבוע הקרוב בישראל כדי לבחון אמנות רוסית בארץ. בבית המכירות מקווים למצוא יצירות אמנות רוסית בישראל, בהיותה אחד ממוקדי ההגירה העיקריים מרוסיה.

אף שיהיה זה הניסיון הראשון של בית המכירות בביצוע הערכות אמנות בישראל, אבגניה טסליוק, ראש מחלקת האמנות הרוסית של בית המכירות, מקווה כי הביקור יישא תוצאות ועבודות נבחרות שיוערכו בו ייכללו לבסוף במכירת האמנות הרוסית של המוסד, העתידה להתקיים ביוני בלונדון.

מחלקת האמנות הרוסית של בונהאמס הוקמה ב-2005 ומקיימת מאז שתי מכירות של אמנות וחפצי ערך רוסיים מדי שנה. פלח שוק אמנות זה, שהתחזק מאוד בעשור האחרון ומקושר לרוב לאספנים צעירים יוצאי חבר המדינות, מעסיק גם בתי מכירות אחרים כמו סותביס וכריסטיס, שגם הם הקימו מחלקות לאמנות רוסית. עם האמנים הבולטים הנסחרים כיום במחלקות אלו נמנים ולדימיר וייסברג, נטליה סרגייבנה גונצ'רובה ואריק בולאטוב, שמחירי עבודותיהם עולים על מיליון ליש"ט.

חוצים גבולות

* "מיפוי התמורות (התחדשות בזמן)", תערוכת יחיד של האמנית דורית פלדמן, נפתחה בגלריה Art Facet בסינגפור ותוצג עד 11 בפברואר. בתערוכה מציגה פלדמן עבודות המשתמשות, לדבריה, ב"מארג" של ציור וצילום. עבודותיה עוסקות בנושאים הקשורים במורכבותם של נופים ישראליים מקומיים כים המלח ונוף ירושלים, תוך דיאלוג עם סוגיות פילוסופיות מהמסורת היהודית.

* "Dusty Orange", עבודתו של האמן הישראלי שי עבאדי המציגה את דיוקנה של הפילוסופית חנה ארנדט, נרכשה בשבוע שעבר על ידי מרכז ארנדט בניו יורק. העבודה, חלק מסדרה שיצר האמן ושמה "פרויקט ארנדט", הוצגה בעבר במוזיאון היהודי בפרנקפורט ובבית האמנים בירושלים, ולאחרונה אף נכללה בתערוכה "גיבורי תרבות יהודים - אנדי וורהול ואמנים ישראלים" שהוצגה בבית התפוצות בתל אביב.

* "Recoco", תערוכה שאוצר יהושע סימון בחלל White Space בציריך, תיפתח בסוף השבוע הבא. התערוכה, המשלבת עיסוק באמנות מצדה התיאורטי ומצדה הפרקטי, תכלול עבודות של בועז ארד, מיקי קרצמן, רועי רוזן ואחרים ותעסוק ב"תיאוריות קונספירציה". לאחר שתוצג בציריך מתוכננת התערוכה לעבור במאי לווינה ובדצמבר - למרכז לאמנות דיגיטלית בחולון.

אוקווי אנווזור ינהל את משכן האמנות במינכן

ממשלת מדינת המחוז בוואריה בגרמניה הודיעה בשבוע שעבר כי האוצר הניגרי-גרמני אוקווי אנווזור נבחר לנהל את משכן האמנות במינכן - גלריה לאומית המציגה אמנות עכשווית. אנווזוור, בן 47, מתגורר כיום בניו יורק ועבד בעבר בגרמניה, שבה אצר בין השאר את תערוכת הדוקומנטה בקאסל ב-2002.

המשכן לאמנות במינכן נוסד בימי השלטון הנאצי ושוכן במבנה בסגנון ניאו קלאסי שתוכנן בידי האדריכל פאול לודוויג טרוסט. כשהוקם, יועדה התצוגה במקום להציג אמנות גרמנית שתעמוד בניגוד לאמנות המודרנית שהנאצים ראו בה "אמנות מנוונת".

הקדנציה של אנווזור, שאורכה חמש שנים, תחל באוקטובר. הוא יחליף את כריס דרקון, שיתחיל לעבוד כאוצר במוזיאון טייט מודרן בלונדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ