הצפוי והמצוי: הקולקציה החדשה של אילנה אפרתי

במשך 25 שנים אילנה אפרתי מתעקשת להפנות עורף לצווי האופנה. את הבגדים שהיא מעצבת היא יוצרת בדקדקנות רבה, משגיחה על איכויות הבדים, התפירה והגימורים. האם זה אומר בהכרח שיש לה אמירה אופנתית מאתגרת או מעוררת מחשבה?

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר אטואן

"אני עומדת לי כאן. כולם מסתובבים ומסתובבים ובסוף הם מגיעים אלי", אומרת אילנה אפרתי, בת 53, בחיוך מסופק, שעה שהיא מציגה את קולקציית סתיו-חורף 2010-2011 בעיצובה. ב-25 השנים שחלפו מאז שהחלה לפעול בשדה המקומי, היא דבקה בעיצוב של מלתחה מחויטת (סמי-מחויטת, כלשונה. "קוד הלבוש המקומי אינו מחמיר מאוד אחרי הכל"), בקו סולידי ומאופק שאינו סוטה אל גחמות האופנה המתחלפות. בפרק הזמן הזה, הצעות הלבוש שהציגה מדי עונה היו מתואמות פחות או יותר עם הסגנון השולט ברחוב הישראלי.

בתחילת דרכה, בשנות ה-80, היא אומרת, איש כלל לא העלה על דעתו ללבוש חליפות של ז'קטים ומכנסיים בסגנון קלאסי. נשים הוקסמו מבגדים בגזרות רחבות ורפויות בהשפעת מעצבים יפאניים נודעים כאיסי מיאקה ויוז'י יממוטו. עתה, כשעולם האופנה מגלה הערכה מחודשת לפרטים הקטנים שמרכיבים את הבגד, ומעצבים בכירים מעניקים פרשנויות חדשות לפריטי יסוד במלתחה הנשית בבואם לעצב מלתחה הגיונית לשימוש ארוך טווח - זו היתה אמורה להיות אחת משעותיה היפות ביותר של המעצבת הוותיקה.

צבע החאקי, למשל, ששוטף מאז ומתמיד את הקולקציות שלה, הוא אחד הגוונים האהודים מן העת האחרונה. "אני תמיד אומרת שאני מתרחקת מהטרנד והוא מתקרב אלי", מתוודה מי שכונתה בעבר מלכת החאקי המקומית ונסיכת האיפוק והדיוק. גון עמוק של טופי, שרשם אף הוא נוכחות נכבדת בקולקציות של מעצבי העל בעונות האחרונות, מופיע ביתר שאת בזו הנוכחית של אפרתי. הצללית הכללית של הקולקציה - רומנטית ומושפעת משנות ה-50, מדגישה מותניים עם קו מתרחב כלפי מטה - גם היא בהתאם לאחד מצווי השעה.

אפרתי מתמחה בעיצוב בגדים לנשים שנכונות להשקיע כסף, זמן ומחשבה בסגנון שהיא מייצגת; סגנון רגוע ומרומז, שכוחו בפרטים הקטנים - בבדים הטובים, בגזרות המתחשבות העשויות בתחכום מינורי, בגימורים ובמיזוגי הצבעים וההדפסים המעודנים.

היקף עבודתה מצומצם אמנם, אך ניסיונה הרציני והעקבי לייצר בגדים טובים שישרתו היטב את לקוחותיה הוא כמעט יוצא דופן בנוף המעצבים המקומי. נראה שכל סטייה מהקו המאופק האופייני לה מדודה ושקולה. אין זו סתם התפרעות או אי סדר מקרי, הכל מותאם ומכוון ליצור מראה שלם המשדר רוגע וביטחון. אולם למרבה הצער, מבלי לחרוג מהעקרונות המקצועיים שמנחים אותה בעבודתה, אפרתי אינה מצליחה להפגין יכולת אמיתית להשתעשע, להעז או לשנות במעט את הקו הצפוי שלה.

בקולקציה הנוכחית, שמוצגת בימים אלה בבוטיק של המעצבת בצפון דיזנגוף בתל אביב, מעט החריגות שהיא מציעה נדמות יותר כחריקות בתהליך עיצוב שהתאבן עם השנים. "לבגדים מחויטים יש נטייה להיות מהוקצעים מאוד", היא אומרת בעודה מציגה ז'קט צמר קצר שעוצב ברוח שנות ה-50, לרבות אריג משבצות הפפיטה ודש קטן ומעוגל. כדי להעניק לו נופך עדכני ולאתגר מעט את מוסכמות הלבוש המחויט, כלשונה, היא הותירה את קצות הדש פרומים בגסות. למותר לציין כי מעשה זה נהפך זה מכבר למוסכמה רווחת וגורפת בתחום, לא פחות מהנטייה הראשונית ללטש גימורים ביתר שאת.

מכנסי כותנה ישרים בגון רווי של כחול אולטרה מארין הם מקור גאוותה. "צבעתי אותם במיוחד. הם מאפשרים מבט חדש על הקולקציה כשמשלבים אותם לצד פריטים קלאסיים", היא אומרת. למען האמת, קשה להבין את מידת העניין והריגוש שלה סביב הגוון המסוים, שעה שבכל אחת מרשתות האופנה, מקומיות וזרות כאחד, הוא כיכב בעונות שעברו כחלק מקשת גוונים רחבה ונועזת הרבה יותר. גם בהקשר של עבודתה - ביחס לגזרות השקולות ולצבעוניות המרוסנת, הוא אינו נרשם בתודעה כחדשה מסעירה באמת. "זה כמו מעבדה", היא ממשיכה בלהט. "אני תולה את הזוג הזה על הקולב כדי לבחון את התגובות של הלקוחות שלי אליו".

ניכר כי אפרתי משוכנעת בדבריה, ובכל זאת קשה מאוד להתעלם מן התמיהה שמעוררת נכונותה לנהוג בזוג המכנסיים האלה כאל פיל בחנות חרסינה. לקוחה ותיקה של המעצבת שנכנסת לבוטיק באותם רגעים מודה באומץ לב מופגן, כי היא דווקא תשמח למדוד את הדגם המתקדם. יש לזכור כי אפרתי פונה מלכתחילה אל קהל שלא מחפש אופנה במובן הטרנדי של המלה. וככל הנראה, משום כך המהלכים שלה הם מינוריים ואינם סוחפים. למרבה הצער, אין בהם כדי לנסח הצהרה מעניינת על אופנה או על אודות האופן שבו נשים מתלבשות כיום. למעשה, אפרתי אינה מעצבת אופנה במובן הבסיסי של המונח. היא מעדיפה להתמקד ביצירת בגדים. "אני לא עושה אופנה", אמרה בראיון לאביבה לורי שהתפרסם ב"מוסף הארץ" ב-2008. "אני חושבת שאני מעצבת מוצר שקוראים לו בגד ואני מתאימה אותו לגוף של הבן אדם כמו שהייתי מעצבת אריזה".

ללא ברק

אופנה, מטבעה, קשורה ברדיפה בלתי פוסקת אחר החדש (או הישן בהופעותיו החדשות). זוהי אחת ממהויותיה המרכזיות. אין זה אומר שאין מקום להפנות עורף לתכתיביה התכופים והמשונים לעתים, או לרמוז כי התעקשותה של אפרתי ליצור מלתחה אלגנטית בסגנון מיושב אינה ראויה להערכה, במיוחד במציאות המקומית שבה איפוק או דקדקנות הם ערכים לא שכיחים. אך בצד הפניית העורף העיקשת שלה אל מערכת האופנה וצווי השעה שלה, אפרתי אינה מציעה חלופה משכנעת דיה. בסופו של יום, מה שווה העליונות הטכנית כאשר היא אינה מגובה באידיאולוגיה אסתטית שצדה את העין, בעקבות רוח התקופה או בניגונה של השראה שתכבוש את הלב? מי יחפוץ בז'קט מעור גדיים איכותי שתפור ללא רבב, אולם גזרתו, מחמיאה ככל שתהיה, נעדרת ברק?

שמלה שחורה מעור גדיים רך ונעים למגע בגזרה נטולת שרוולים, ובגבה רוכסן, מדגימה את מיומנותה של אפרתי בבניית בגדים. גזרתה הנקייה, איכות התפירה והגימורים והעור המשובח שממנו נחתכה, משווים לה חזות צחה שנקלטת בעין לרגע אחד כאופנתית, כזאת שעולה בקנה אחד עם הצלילות והחדות שנצפו בקולקציות שהוצגו בעונות האחרונות בבירות האופנה. ואולם חסרים בה פרטים קטנים, כמו חתך בנקודה אסטרטגית או תפר, שהיו יכולים לנתק אותה מפשטותה הלקונית ולהפוך אותה לאמירה תקפה על אודות ריסון ודיוק.

חטיבת הבגדים שעיצבה מצמר קשמיר או משילובים שונים של קשמיר ומשי, כוללת קרדיגן קשמיר אוורירי שמתקפל בקלות לנשיאה בתיק ונועד ללבישה במשרדים או בחדרי ישיבות ממוזגים. שכמייה בגוון של קרם, שנרכסת ברצועות עור חומות ואבזמים זהובים, מזכירה שכמייה שיצרה פיבי פילו מבית סלין מצמר שרלינג דחוס. ביחס לפרשנות היוקרתית של פילו לפריט הקלאסי, זו של אפרתי מציעה יוקרה ברוח המקום (100% קשמיר). אולם גם במקרה הזה, הגבול בין הקורקטי ליובשני מתעתע בשפת העיצוב של אפרתי, ומשום כך מתקשה לעורר תשוקה.

טווח מחירים: מכנסיים: 1,200-1,400 שקל; חולצות: 700-890 שקל; סריגי קשמיר: 1,200-2,200 שקל; ז'קטים: 1,800-2,200 שקל; חצאיות ושמלות: 500-1,500 שקל; פריטי עור: 3,000-5,500 שקל. דיזנגוף 266, תל אביב. בתיאום בטל' 5465905-03. הנחה של 50% על פריטים מעונות קודמות עד 15 בפברואר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ