הסופר איאן מקיואן: "ספרות יכולה ליישב סכסוכים"

הסופר, שעתיד לקבל את פרס ירושלים ביריד הספרים הבינלאומי, הגיב במאמר בגרדיאן על הביקורת בנוגע להחלטתו לבוא לישראל

מיקה תימור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיקה תימור

גל של ביקורות מצד ארגונים פרו-פלסטיניים החל באירופה בעקבות הפרסומים כי הסופר איאן מקיואן יגיע לישראל לקבל את פרס ירושלים ביריד הספרים הבינלאומי, ובו קריאות מצד "הקמפיין לסולידריות עם פלסטין" המבקשות מהסופר לא להגיע לירושלים. מקיואן הודיע כי יבוא לקבל את הפרס ביריד שיתקיים בחודש הבא, מאחר שמדובר בפרס ספרותי ולא פוליטי.

המחאה נמשכה ביום שני כשפורסם בגרדיאן הבריטי מכתב מטעם הארגון "כותבים בריטים למען פלסטין". על המכתב חתומים עשרים כותבים בהם סופרים, משוררים ומבקרים, ובו הם קוראים למקיואן להחרים את פרס ירושלים, בו הם רואים "בדיחה צינית וכלי המשרת את התעמולה של מדינת ישראל". עוד נכתב במכתב כי "מקיואן אמנם מאמין שיריד הספרים הבינלאומי בירושלים, שמעניק את הפרס, מייצג את החברה האזרחית הישראלית, אך למעשה הוא מאורגן על ידי עיריית ירושלים, מוסד ציבורי של מדינת ישראל וגורם מרכזי שפעיל בהמשך הבנייה הבלתי חוקית במזרח ירושלים".

במאמר התגובה של מקיואן, שפורסם שלשום בגרדיאן, מדגיש מקיואן את עמדתו בעד קידום דיאלוג ומציאת דרכים שבהן הספרות יכולה "לגשר בין אנשים וליישב מחלוקות מעבר לאינטרסים פוליטיים". הוא הוסיף כי הוא מתנגד למהלכי הבנייה הבלתי חוקית הישראלית באותה מידה שהוא מתנגד למעשי הטרור של החמאס.

מקיואן מזכיר במאמר את הפסנתרן והמלחין הישראלי-ארגנטינאי דניאל בארנבוים כדוגמה. הוא מציין שהתזמורת של בארנבוים ו"דיוואן מזרח-מערב", שבה מנגנים מוזיקאים יהודים לצד מוזיקאים ערבים, "מהווה קרן אור של תקווה בתוך הנוף החשוך, אף כי היא מושמצת הן על ידי הימין הפוליטי בישראל והן על ידי החמאס". עוד אמר מקיואן כי "אם הארגון שלכם מתנגד לפרויקט המיוחד הזה, אזי ברור שלי ולכם אין דבר במשותף".

באשר לפרס ירושלים עצמו, ציין מקיואן שרשימת זוכי העבר שלו מדברת בעד עצמה. "אני מקווה כי אתם מכירים בכך שלכותבים כמו ברטראנד ראסל, מילן קונדרה, ארתור מילר וסימון דה בובואר היה עניין עצום בשמירה על עקרונות החופש וזכויות הפרט כפי שלארגון שלכם יש", כתב, "הנימוס מחייב אתכם לכבד את ההחלטה שלי כפי שאני מכבד את ההחלטה שלכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ