הבימה דורש תוספת תקציב, התיאטרונים מתרעמים

התיאטרון, שזוכה לתמיכה השוטפת הגבוהה ביותר ממשרד התרבות, מבקש עוד כספים כדי לצאת מחובותיו. מנהלי שאר התיאטרונים מנסים לטרפד את המהלך

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

תיאטרון הבימה יוצא בדרישה חדשה לממשלה, ומבקש להעביר לו עוד 60 מיליון שקלים, בנוסף לתמיכה השוטפת בו. לטענת הבימה, הסכום יעזור "להסיר את טבעת החנק מסביב לצווארו של התיאטרון". את היוזמה מוביל יו"ר מועצת הנאמנים של התיאטרון, דוד בועז, שכיהן בעברו כראש אגף התקציבים במשרד האוצר. הבקשה עוררה את זעמם של מנהלי שאר התיאטרונים, שהתכנסו לדיון חירום בנושא בניסיון למנוע את העברת הכספים.

הסכום הנדרש מתווסף ל-23 מיליון שקלים שהעביר השנה משרד התרבות להבימה, כתמיכה שוטפת בתיאטרון - התקציב הגבוה ביותר שהעביר המשרד לגוף תרבות. בנוסף, התיאטרון קיבל מהמשרד ומעיריית תל אביב 100 מיליון שקלים לצורך שיפוץ המבנה.

הדרישה של הבימה נתפשת כחריגה גם בהשוואה לתקציב תחום התיאטרון כולו במשרד התרבות, שמסתכם ב-80 מיליון שקלים.

מבחינת שאר התיאטרונים, הסכום שדורש התיאטרון הלאומי הוא "רעידת אדמה שדורשת הסבר". שלשום התכנסו מנהלי תיאטרוני החאן, גשר, בית ליסין, באר שבע והקאמרי לפגישת חירום שבה דנו בבקשת תיאטרון הבימה. "לפני שמונה שנים הוכנו קריטריונים ומאז הכל שקוף - לא מעל או מתחת לשולחן כפי שהיה בעבר", אמר אחד המנהלים, "מאז שדוד בועז הגיע להבימה נעשים מהלכים בגלל קשריו באוצר". עוד מנהל תיאטרון אמר שהוא "מרגיש נעלב. יש כאן איפה ואיפה, זוהי סתירת לחי לכל יתר התיאטרונים". מנהלי התיאטרונים הסכימו כי יש לנסות למנוע את העברת הכספים, והטיפול בנושא הועבר לעו"ר מיכל שקד.

בועז, מצדו, כתב בשבוע שעבר לסמנכ"לית משרד התרבות אורלי פרומר כי הוא סבור ש"הממשלה מחויבת להתייצב מאחורי התיאטרון הלאומי ולהציל אותו בתוכנית סיוע דחופה, מקיפה ונועזת".

במכתבו הוא פורט את הסכום שדורש התיאטרון לסעיפים, ומסביר כי 36 מיליון שקלים נועדו לסילוק החובות לספקים ולמדינה; 12 מיליון שקלים הם תמיכה שנתית בהבימה בשל היותו תיאטרון לאומי; 5 מיליון שקלים הם עבור הוצאות עובדים מבוגרים שיש כוונה להוציאם לגמלאות; ו-7 מיליון שקלים הם עבור השלמת הצטיידות המבנה החדש של הבימה.

הבימה כבר היה בסכנת סגירה ב-1994. בניסיון לפתור את המשבר, נקבעה לו תוכנית הבראה, שלא הצליחה לשקם את התיאטרון. החוב הנצבר שהיה אז להבימה הסתכם ב-25 מיליון שקלים ואילו כיום, אחרי תוכניות ההבראה והחזרי הכספים של התיאטרון - החוב עומד על 40.4 מיליון שקלים.

בועז רומז לרשלנות מצדה של המדינה. "החוב של הבימה", הוא טוען, "נצבר בשנים האחרונות מתחת לאפה של המדינה, שפיקחה על תוכנית ההבראה של התיאטרון באמצעות ועדת השלושה". בועז מציין שהפיקוח נעשה בסיוע צמוד של משרד רואה חשבון חיצוני, "שמשרד התרבות מעסיק לצורך זה ב-15 השנים האחרונות".

לאור הגירעון: חזון הבימה התקבל בהרמת גבה

מועצת הנאמנים של תיאטרון הבימה התכנסה אתמול לדיון, בו נפרש חזון התיאטרון הלאומי, כפי שעוצב בחצי השנה האחרונה על ידי ההנהלה הציבורית.

הבימה, לפי החזון, תושתת על "בסיס כלכלי איתן, מבנה משפטי הולם, הנהלה קבועה וראויה, ולצדה צוות אמנותי איכותי, בתוך אכסניה קבועה והולמת שתשרת את הדרישות האמנותיות והתפעוליות של התיאטרון הלאומי". בתום הדיון, לצד הברכות, היו גם קולות התנגדות, שטענו כי המשנה אינה בת מימוש כל עוד התיאטרון מצוי בחובות לספקים, למדינה וליוצרים.

השחקן עודד קוטלר, שנכח בדיון, אמר אמש ל"הארץ" כי התיאטרון נלחם כעת על חייו. קוטלר טען כי התיאטרון נמצא כעת במצב מאוזן בשוטף, ו"אם יש לו בעיות תפקוד, הן משום שהוא צריך להחזיר מתוך השוטף את חובות העבר".

במסגרת הדיון נפרשה תוכנית החזון של תיאטרון הבימה, ששם לו למטרה "להוות מגדלור אמנותי בשדה התיאטרון, לחתור למצוינות ביצירתו האמנותית ובהתנהלותו, להציג הפקות בעלות ערך אמנותי גבוה המתמקדות ברפרטואר של הפקות קלאסיות, הפקות מקור והפקות מיוחדות, שיוצגו על ידי אנסמבל של שחקנים מעולים וברמה גבוהה. בפעילותו זו, יקדם התיאטרון את העושר התרבותי והטעם האמנותי של הציבור הרחב בישראל.

בדיון השתתפו, בין היתר, השחקנים גילה אלמגור, שלמה בר שביט וליאה קניג, מעצב הבמה רוני תורן ופרופסור יוסי יונה.

יעל געתון

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ