ניו יורק טיימס
טטיאנה בונקומפאני

מבין כל הפרטים הנוגעים לחתונתו של הנסיך הבריטי ויליאם עם חברתו זה שנים רבות, קייט מידלטון, באפריל הקרוב, נראה שרק מעטים מיקדו כל כך הרבה תשומת לב כמו קו השיער שלו, הנסוג במהירות.

"אתה יכול להשאיר את הכובע על הראש" (You Can Leave Your Hat On), כמלות שירו הידוע של ג'ו קוקר, ו-"No Hair to the Throne" - משחק מלים על שיער ויורש כס המלוכה - הם שתיים מתוך הכותרות הרבות שהופיעו בצהובונים הבריטיים. מה שמעלה את השאלה: האם ייתכן שהנסיך, בן 28, הרגיש צורך עז למסד את יחסיו עם מידלטון מכיוון שמעמדו כחתיך הורס מתחיל אולי לסגת, יחד עם שערו? ואם כן, מה אמורים להרגיש שאר הגברים הפחות נסיכיים בעולם, כשהמראה הצעיר שלהם מתחיל להיעלם? בעבר, רק נשים נתפשו כבעלות תאריך תפוגה לנישואים. אבל הודות לשינוי במגמות חברתיות וכלכליות, כיום חלק מהגברים חשים לחץ דומה.

"השעון מתקתק לנשים וגברים כאחד", אומר ברדפורד וילקוקס, מנהל "פרויקט הנישואים הלאומי" באוניברסיטת וירג'יניה שבארצות הברית. הסוציולוג מייקל קימל אומר שאחד הגורמים שתרמו לכך הוא העצמאות הכלכלית הגדלה של נשים. קימל, פרופסור באוניברסיטת מדינת ניו יורק, מצטט מחקר משנת 1930 שערך וילארד וולר ובו נבדק האופן שבו נשים וגברים אומדים את ערך השוק המיני של בני המין השני בהתבסס על קריטריונים שכללו הופעה חיצונית, כישורים חברתיים ויציבות כלכלית. אשה בתקופה ההיא העניקה משקל רב יותר ליכולת ההשתכרות של גבר מאשר למראה החיצוני ותכונות אחרות שלו. אבל כיום, אומר קימל, "נשים מסוגלות לפרנס משפחה, כך שהן יכולות להתמקד יותר גם במאפיינים חיצוניים".

בנוסף, לדברי הסוציולוגית אשלי מירס, גברים מוטרדים כעת יותר בנוגע לדימוי הגוף שלהם, והמשמעות היא שהם נוטים יותר למדוד את עצמם מול סטנדרטים תרבותיים של משיכה. היא מייחסת את המגמה לשנות השמונים של המאה הקודמת, אז החלו להופיע יותר פרסומות ומגזינים שכוונו לגברים. במלים אחרות, הפרסומות לתכשירים למניעת נשירת שיער יכולות להעיק על הנפש.

סופרים שערות

גברים אולי מוותרים לעצמם יותר בכל הנוגע לעלייה של מספר קילוגרמים במשקל והופעת קמטים, שני תחומים שבאופן טיפוסי מעוררים דאגה בקרב נשים מזדקנות, המקוות למשוך בן זוג. אבל איבוד שיער, הן התקרחות נרחבת והן נשירה מקומית וזמנית, עלול להיות טראומטי מבחינה רגשית, בייחוד עבור גברים בשנות העשרים לחייהם. האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה מעריכה כי 80 מיליון גברים ונשים בארצות הברית סובלים מהידלדלות או נשירת שיער תורשתיות. ד"ר אליס טריסדורפר, פסיכולוגית מפילדלפיה, אומרת שבעבר היה לה מטופל שהיה מוטרד מהידלדלות שיערו במידה כה רבה עד שהוא היה "סופר את מספר השערות שנשארו על הכרית ובפתח הניקוז של האמבטיה".

ספנסר קוברן שומע סיפורים על אובססיית שיער כזו לעתים קרובות. הוא המנחה של "האמת הקירחת" ("The Bald Truth"), תוכנית אירוח המשודרת באינטרנט (thebaldtruth.com). באתר יש גם פורום עם אלפי הודעות. "כשקו השיער שלהם נשחק, כך נסוגה גם ההערכה העצמית והאטרקטיביות של גברים", אומר קוברן. "אנחנו קוראים לזה סרטן של הנפש".

לדוגמה, אחד הגולשים באתר, המכונה "Zero Confidence Balder" ("מקריח בעל אפס ביטחון עצמי"), בן 23, כתב: "אני יודע שזה פתטי, אבל איבדתי כל כך הרבה ביטחון עצמי ואני מרגיש שאני כל הזמן מטה את הראש שלי בזווית כדי שאנשים לא יוכלו לראות את החלק העליון של הראש שלי".

לדברי קוברן, בעקבות הפגיעה בביטחון העצמי, חלק מהגברים המקריחים פשוט מתפשרים בכל הנוגע לבחירת בנות זוג. "בחורים מאמינים שלא נשאר להם הרבה זמן כל עוד הם ממשיכים לאבד את השיער שלהם. ואז הם פחות או יותר תופסים את האדם הכי קרוב אליהם שיחסית מוצא חן בעיניהם באותה תקופה. מבחינה רגשית זה קשה מדי בשבילם לצאת ולחזר אחרי נערת החלומות שלהם כשהם חשים חוסר ביטחון רגשי בקשר לעצמם".

אף כי לא סביר שמידלטון ונשים רבות אחרות יודו שהן נרתעות מגברים מקריחים, סוזן ג'ונס, מנהלת בחברת ראיית חשבון במנהטן, אומרת שרבות מחברותיה, בסוף שנות השלושים והארבעים לחייהן, הן רווקות, בחלקן משום שהקריטריונים "הבלתי אפשריים" שלהן בנוגע לגברים אינם קשורים במאום ליכולת שלהם לתפקד כבעלים טובים. "הן רוצות לצאת עם גברים חתיכים, אבל באמת, זה לא הולך לקדם אותך הרבה בנישואים", אומרת ג'ונס, שמציינת כי היא נשואה באושר לריצ'רד ג'ונס, קירח, זה 13 שנה. "אני חושב שאנחנו מאוד מתאימים", אומר ג'ונס, מרצה לחשבונאות באוניברסיטת הופסטרה.

ד"ר ניל סדיק, דרמטולוג מקריח מניו יורק, אומר כי "יש יותר קבלה של התקרחות". כהוכחה, יש רק להביט על ספורטאים כמו מייקל ג'ורדן וכוכבי קולנוע כמו ברוס ויליס, שתרמו לפופולריות של הראשים המגולחים.

לורן דלרימפל, בת 35, מאמינה שאיבוד שיער מהווה "בעיה לגברים יותר מאשר לנשים". בהמשך השנה היא מתכננת להתחתן עם ג'ון כריסטל, בן 48, ששערו התחיל לנשור כשהיה בשנות העשרים לחייו.

מובן שיש המוני גברים קירחים ומקריחים שחיים באושר. ראשית, גברים, כמו גם נשים, מתחתנים כיום בגיל מבוגר יותר. ואף שנשים מדרגות מאפיינים גופניים גבוה יותר ברשימת המשאלות שלהן בנוגע לבעל העתידי, אכפת להן גם מאישיות, אומר וילקוקס מפרויקט הנישואים הלאומי. "החדשות הטובות הן שנשים אפילו מייחסות חשיבות רבה יותר ליכולת של גבר להיות חבר טוב או מעורב רגשית", הוא אומר.

באתר thebaldtruth.com מצא אחד הגולשים, "35 Fixed By", דרך רדיקלית יותר להרגיש נאהב: "אני מהגר לאוסטרליה בשנה הבאה. זו הארץ דוברת האנגלית המפותחת היחידה שעדיין בוחרת לפעמים גברים קירחים להנהגת המדינה, כך שמבחינה לוגית הם חייבים להיות יותר בוגרים ביחס לכיעור. ובנוסף, אם אתה קירח, אתה חייב לחבוש כובע בקיץ כדי למנוע סרטן עור".

למזלו של הנסיך ויליאם, נראה שמידלטון לא מוטרדת מהשאלה מה מעטר את ראשו - עכשיו או בעתיד. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ