נקודת אור באמצע הבנאליות: התערוכה שתלמד אתכם לצייר

אורי בר-און קליינברג בן ה-12 גילה שלצייר לבד, כמו בתערוכה "יש מצע" המוצגת במוזיאון ת"א, זה הרבה יותר מהנה מאשר לראות ציורים של אחרים

אורי בר-און קליינברג, אחד משלנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי בר-און קליינברג, אחד משלנו

אני אגיד את זה מיד: אני ממש, אבל ממש לא אוהב אמנות מודרנית. תמיד כשאני הולך למוזיאון, יש לי תחושה לא נעימה - "או-קיי, זה הולך להיות משעמם". יותר מזה, יש הרגשה מעיקה ואפילו אפילה כזאת כשנכנסים למוזיאון, שהאנשים במוזיאון הם מעין רודפי בנאליות, שרואים עבודות באופן אובססיבי כי "זה תרבות".

בקיצור, נכנסתי למוזיאון תל אביב עם אמא שלי, שהכריחה אותי קודם לראות את התערוכה של משה גרשוני, כדי להזכיר לי עד כמה אני שונא אמנות מודרנית. ואז, ביודעי ששילמתי את חובתי לאמנות המודרנית לשנתיים הקרובות, ירדנו לתערוכה "יש מצע". נכנסנו ופשוט לא יכולתי להאמין. ראיתי את זה. ראיתי את האור בקצה המנהרה החשוכה, את הגאולה באמצע האפילה, את הצבעוניות באמצע השחור-לבן, את הגיוון באמצע היום-יומיות המעיקה, סוף סוף יכולתי לגעת בדברים מבלי שהשומרת בחדר תצרח עלי, יכולתי לצייר במקום שיראו לי עבודות של אמנים אחרים.

מובן שיש גם הסברים ודברים לקרוא ולראות, אבל העיקר בתערוכה הזאת זה ההתנסות והחוויה. זו לא תערוכה מהסוג שבו מסתכלים על ציורים, אלא יוצרים ולומדים איך מציירים בכל מיני דרכים. השאלה הנשאלת בתערוכה היא, "על מה אפשר לצייר?", כלומר, "מהו המצע?" והתשובה היא "על כל דבר". מצאתי את עצמי מצייר גרפיטי על קירות, מקשקש על מראות, מצייר באייפד, במחשב, מצייר על עצמי, על חול, על ראי, חורט על קיר, מקשקש על שולחן, מצייר באדים, עם פנס, מקרין על עצמי, גוזר, מדביק, חורט, מקפל, מקלף, מועך ומקמט - בקיצור, כל מה שילדים אוהבים לעשות בתערוכות ואף פעם לא נתנו להם.

אם גם אתם אוהבים לשבור, לקשקש, לחרוט ולסדוק - זאת כנראה התערוכה בשבילכם. יצאתי מהתערוכה בהרגשה של סיפוק, והבנתי שלצייר זה לא רק עם דף ועיפרון. נראה שלצייר בעצמך, זה אחרי הכל יותר כיף מלראות ציורים של אנשים אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ