נעם בן זאב

"שדה שעורים תמה/

זר חג עוטרת/

שפע יבול וברכה/

לקראת בוא הקוצרים/

זוהר מזהרת/

חרש לעומר מחכה" -

האם יש הרבה בני נוער היום שמבינים את הטקסט הזה? ואפילו יודעים הם את פירוש המלים "תמה", "מזהרת" ו"עוטרת", מבינים מדוע הטקסט מתייחס למילה "שדה" - שטח אדמה רחב ידיים המיועד לחקלאות - במין נקבה? והאם יבינו מהו "ניר" ומהי "קמה" בהמשך השיר? ובכן, בנות מקהלת העפרוני, ובן אחד ביניהן, ילדות בגיל העשרה ואף פחות, יודעות ומבינות; ובתוך הבוקר המרגש - ולא פעם, ואין זו בושה לומר, עד כדי מלחמה בדמעות - זה היה אחד ההיבטים המרגשים ביותר שלו: המפגש של בנות צעירות עם תרבות מרהיבה, עמוקה, ישראלית - במקרה זה בדמות השיר "שיבולת בשדה" של מתתיהו שלם - וגם בולגרית, אירית, גרמנית ולטינית.

ולא רק עצם המפגש, אלא גם איכותו. לאורך יותר משעתיים, מול אולם צוותא שבו חלק מהקהל נאלץ לשבת על המדרגות בגלל חוסר מקום, שרה המקהלה הנהדרת הזאת ביופי רב, באיכות קולית מיוחדת - ייחודית לה, זה היה ברור; ומתוך שמחה גדולה. המוזיקה הפכה לתופעה מוחשית לגמרי בשירה של העפרוני, ולא רק בצלילים אלא גם בתנועה קצבית של הגוף, במחול, בחיוכים, באור שבקע מהעיניים לכל אורך הקונצרט.

מיה שביט, המנצחת שייסדה את המקהלה לפני 30 שנה, ניהלה את הבוקר הזה בשלמות: אולי קודם כול בתחושה של חופש מוחלט שהקנתה לבנות המקהלה בהתייחסותה, בטון הדיבור שלה, בנדיבות של תנועותיה ומבטיה, בטבעיות בה החמיאה לכל סולנית ובדרך המשוחררת של דבריה לקהל; ובחוסר הפשרה האמנותי שהתגלה ברגע שהניפה את ידיה לניצוח. כל שיר נבחר בטעם, כל כניסה באה בדיוק, כל מילה נהגתה בדיקציה בלי מתום. גבי ארגוב ליוותה בפסנתר בביטחון כתמיד, ובנות המקהלה ריגשו בשירה סולנית, בבוקר שגילה אוצר של ממש.

מקהלת "העפרוני" בבוקר של שירה. מנצחת: מיה שביט; פסנתרנית: גבי ארגוב. בהשתתפות נגניות בנבל קלטי, מרימבה וכלי הקשה, וסולניות מקרב המקהלה. צוותא תל אביב, שחרית 11:11

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ