הסרט "גווילים של תקווה" ישודר הערב לציון 7 שנים להתרסקות מעבורת החלל "קולומביה"

"גווילים של תקווה", שישודר הערב בערוץ 1 הוא שיר הלל לערכים ישנים ולטייס אילן רמון, שמצטייר בסרט כאדם ללא רבב

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

הדבר הראשון שמוכרחיים לעשות צופים פוטנציאליים ב"גווילים של תקווה" הוא להפקיד כל שריד לציניות לפני תחילת הצפייה בו. הסרט, שישודר הערב בערוץ 1 לציון שבע שנים להתרסקות מעבורת החלל "קולומביה", הוא שיר הלל לערכים ישנים ולטייס אילן רמון, שמצטייר בסרט כדמות מופת, אדם ללא רבב.

"גווילים של תקווה", שישודר ברצועת "הסיפור האמיתי" התיעודית, מתאר את דמותו של רמון מילדותו והרקע המשפחתי שלו ועד למותו בהתרסקות המעבורת, ב-1 בפברואר 2003. הוא מתמקד בספר התורה שלקח אתו אל החלל. בדרך מופיעות תמונות מוכרות מחלקו בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק ותמונות מוכרות פחות על ההכנות לטיסה לחלל. לאלה היתה השפעה גדולה על רמון שחש שהוא נושא על כתפיו מסר ומייצג את העם היהודי לדורותיו. הוא תיעד תחושות אלו ביומן שכתב וחלקים ממנו שרדו ושוחזרו אחרי מותו.

רמון לקח לטיסה חפצים המייצגים את עמדתו: ציור דמיוני של נוף מהחלל שצייר נער בטרזינשטאט, מזוזה וספר תורה זעיר בעל משמעות רגשית שהתגלגל ממחנה ברגן בלזן. זוהי נקודת השיא של הסרט שהמשכו מתקשר לסיפור ספר התורה. אחריו גם הקליימקס - אובדן הקשר עם המעבורת, שהונצח ברשת הקשר ובתמונות מאולם הבקרה, על הדיסוננס בין הקולות קרי המזג של האנשים, לפניהם אחוזות האימה - נהפך למשני.

אבל זהו גם החלק המבלבל של הסרט. היציאה מהסיפור המרכזי - דמותו של רמון - לטובת הסיפור הצדדי, אף שהיא מתבהרת בהמשך, יוצרת למעשה שני סרטים שחוברו. שלושה, אם מתייחסים גם לעניין שחזור היומנים, שתופס גם הוא משקל, לפחות בתחילת הסרט.

"גווילים של תקווה". ערוץ 1, 21:30

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ