חזרה לקרקע המציאות

"קתרינה - כעבור חמש שנים". יס דוקו, 22:00

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

יש רגע אחד ספציפי שבו "קתרינה - כעבור חמש שנים", סרטו התיעודי של ספייק לי על המצב בניו אורלינס חמש שנים אחרי סופת ההוריקן שהרסה אותה, עולה על גדותיו בעומס של חומרים. עד הדקה ה-98 של הסרט, מתוך 120 של הפרק הראשון (מתוך שניים באותו אורך), מדובר ביצירה תיעודית מאלפת, שהיא לא רק מרתקת אלא גם חשובה. התחושה המלווה את רוב החלק הזה של הסרט היא שחובה לצפות בו; שזה ממש המינימום ההכרחי שאדם מן השורה יכול לעשות, ודאי שבהשוואה לפעילות הענפה של המרואיינים בסרט, ובהם בראד פיט, שעומד בראש מפעל לשיכון אנשים שבתיהם נהרסו. אבל החל בדקה ה-98, כשמתחילים לדבר על מנהגי האכילה בניו אורלינס ואחר כך על מצב בית החולים צ'אריטי, מתקבלת תחושה של תפיסת מרובה.

ב-2006 ביים לי סרט תיעודי אחר, שזיכה אותו בפרס אמי, שנקרא "כשהסכרים נפרצו". באותו סרט הוא תיעד את האסון ואת מה שקרה שנים קודם לכן באותו אזור. הוא חקר את מצב הסכרים והראה כי היתה רשלנות פושעת. בסרט החדש, שהוא מיני סדרה בעצם (שני חלקיו ישודרו הערב ומחר ב-22:00 ביס דוקו), לי חוזר לעיר ובודק אם וכיצד יושמו כל התוכניות לשיקום שהושמעו בסרט הקודם.

הסרט מתחיל בסופרבול ובניצחון של קבוצת ניו אורלינס "הסיינטס" ב-2010. אילו היה זה סרט הוליוודי טיפוסי, היה אירוע זה הסוף הטוב של הסרט הקודם. אך מאחר שמדובר בסרט תיעודי רציני ומעמיק, זאת ההתחלה של סרט ההמשך, שמציג את האמת מאחורי הסיסמאות בדבר הניצחון והגאווה שעורר אותו משחק. אחד הפעילים החברתיים מחזיר את תושבי העיר החוגגים והמאושרים מהניצחון אל קרקע המציאות: "שמחתי מהניצחון, אבל בגבולות ההיגיון", הוא אומר. "ידעתי שלמחרת אצטרך לקום ולברר מהיכן אשיג את הארוחה הבאה".

הסרט גדוש במידע, החל בקשר של ניו אורלינס להאיטי מוכת הרעש ועד הקשר של מושל מיסיסיפי לנשיא בוש ולדליפת הדלק של חברת BP. לי פוגש שוב אנשים שתיעד בסרט הקודם, המסבירים מדוע נהגו כפי שנהגו אז, ורואה מה מצבם כעת. בין היתר, הוא משוחח עם פוליטיקאים, ראשי ערים, סנאטורים, מושלים, מהנדסים, אדריכלים, יזמים, אנשי עסקים, פעילים חברתיים ומרצים באוניברסיטה. כולם מציגים עמדות מלומדות המוגשות ברהיטות. הכל מאוד שקול ומאוזן, אף על פי שעמדתו של הבמאי ברורה ומובנת. לי היצירתי שוזר את כל אלה ביד בוטחת, שמקנה יופי ועוצמה גם לצילומי ההרס והשיקום, ואפילו לראשים המדברים.

"קתרינה - כעבור חמש שנים". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ