יריד הספרים הבינלאומי בקהיר נותר נטוש

היריד הגדול של העולם הערבי אמור היה להיפתח בערב שבת האחרון; מהלומה כלכלית להוצאות הספרים שתיכננו להשתתף

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

יריד הספרים הבינלאומי בקהיר אמור היה להיפתח בשבת אולם הוא כמובן לא נפתח עקב המהומות במצרים, והדוכנים הבינלאומיים נותרו נטושים.

מדובר ביריד הגדול והוותיק ביותר בעולם הערבי, שמושך אליו בדרך כלל שני מיליון מבקרים וגם מארח סופרים ומו"לים. באופן מסורתי נוהג נשיא מצרים חוסני מובארק לפתוח את היריד, אולם השנה זה כמובן לא קרה. אורחת הכבוד השנה ביריד היתה אמורה להיות סין, עוד דמוקרטיה מפוקפקת שפרשה עם המשלחת מהיריד ערב הפתיחה המתוכננת.

אורחים רבים שהיו אמורים להגיע לקהיר, ובהם גם נציגים מאיגוד המו"לים הבריטי ומיריד הספרים בפרנקפורט, ביטלו את טיסותיהם או עזבו את קהיר כבר בשבוע שעבר.

סלווה גאספרד, מנהל הוצאה עצמאית קטנה שמחזיקה משרדים גם בלונדון וגם בביירות, אמר לגרדיאן כי לא היתה הכרזה רשמית על ידי מארגני היריד על כך שהאירוע בוטל, "אבל מוברק לא בא והנציג שלנו מביירות היה בר-מזל ומצא מטוס חזרה הביתה". עוד הוסיף כי יש אנשים שבאו להשתתף ביריד ועדיין נמצאים בקהיר משום שלא הצליחו למצוא טיסות שיוציאו אותם מן המדינה.

עוד עולה כי מדובר גם במהלומה כלכלית עבור בתי ההוצאה שהיו אמורים להשתתף ביריד. יריד הספרים במצרים הוא גם יריד שבו מוכרים ספרים ועל כן שלחו בתי ההוצאה לאור מספר רב של ספרים ליריד. גאספרד אמר שהם פסימיים באשר לאפשרות שיקבלו את הספרים בחזרה "וכמובן שאין ביטוח עבור סיטואציות כאלה".

בשנים האחרונות היה יריד הספרים במצרים מאוד שנוי במחלוקת בגלל יד הברזל של השלטונות. היריד הואשם כי ספרים שבהם מובעת ביקורת על השלטון או ספרים שהיה בהם גוון של מין או מיניות הוחרמו על ידי היריד. היו גם ספרים שהוחרמו על ידי היריד והשלטונות ולא ניתן היה להציג אותם ביריד, ובהם ספרים של מילן קונדרה ושל הסופר הלבנוני אליאס חורי והסעודי איברהים באדי.

בשנת 2005 אף נאסרו כמה מוכרי ספרים ביריד על שהפרו את הוראות השלטונות ומכרו ספרים אסורים. כמו כן, נעצרו על ידי המשטרה שפשטה על היריד מספר אקטיביסטים שהואשמו כי הפיצו תעמולה נגד הממשל וטקסטים סוציאליסטים. על כן אולי סמלי הוא הדבר, שהמהומות שאולי יובילו להפיכה נגד יד הברזל של השלטון מתרחשות בשבוע שבו אמור היה היריד להתקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ