יופי | שימו חומץ

עצות לנשים בוגרות הסובלות מאקנה, תכשירי טיפוח לעור יבש ונבחרי השנה של "מארי קלייר"

דורית לנדס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורית לנדס

אקנה אינה נחלתם של בני עשרה בלבד: הפצעונים בעלי הראשים המוגלתיים מציקים לא פחות גם לנשים ששכחו זה כבר את סערת ההורמונים הראשונה. הירחון האמריקאי "גלאמור" בישר באחרונה כי על פי סטטיסטיקה שנעשתה בארצות הברית, יותר ממחצית הנשים האמריקאיות בגילאי 20 עד 30 עדיין סובלות מאקנה בגירסתה הבוגרת; זו מופיעה על פי רוב במחצית התחתונה של הפנים, בניגוד לנטייתה של האקנה בגיל העשרה להתנחל על מצחן של הצעירות.

מדוע נשים בוגרות עדיין סובלות מאקנה? הסיבה לכך אינה ידועה, וכך לא ברור מדוע יש נשים שסובלות מאקנה גם בשנות ה-40 לחייהן. עם זאת ניכר שתופעות של אקנה מופיעות בנסיבות מסוימות או הקשרים מוגדרים.

ההקשר הגנטי ברור: רופאי עור מציינים שאם ההורים סבלו מאקנה בשעתם, הם יורישו נטייה זאת לילדיהם. יש גם הקשר הורמונאלי מובהק. אם הפצעונים מופיעים מדי חודש בקביעות הרי שהם קשורים למחזור ההורמונאלי. מומלץ להשתמש לקראת אמצע החודש בתכשירי ניקוי המכילים חומצה סאליצילית, שמטהרת את הנקבוביות ומסלקת שומניות עודפת. החומצה הסאליצילית ידועה כחומר שכמעט לא מעורר שום תגובה אלרגית. גם הפסקה בנטילת הגלולה למניעת הריון עלולה לגרום להתפרצות פצעונים, אם כי זו תהא זמנית בלבד עד שהגוף יתרגל לשינוי ויתאזן.

מתחים ולחצים הם חממה להתפרצות אקנה או פצעונים דמויי-אקנה או תופעות אחרות של אדמומיות בעור הפנים. במצבי לחץ מתרחש ייצור-יתר של אנדרוגנים, וההורמונים האלה גורמים לבלוטות השומן להתרחב והפצעונים המוגלתיים מופיעים. רצוי לנקות היטב את העור בתכשיר מתאים (סדרת התכשירים "אקנה סטרס קונטרול" מתוצרת ניוטרוג'ינה מיועדת בדיוק לכך) ואפשר לספוח שמנוניות בעזרת מסיכה מטהרת.

כאשר מהדקים את הטלפון הסלולארי ללחי במשך זמן רב, השומן שאמור להתנקז דרך הנקבוביות בעור דווקא 'נתקע' בתוכן, וכך גוברת הנטייה להצמיח פצעונים שראשיהם שחורים או לבנים; מומלץ לנקות את הסלולארי לעתים מזומנות במי פנים מחטאים. בדומה לכך, כל נגיעה בעור הפנים בידיים שאינן נקיות (לאחר קריאה עיתון, נהיגה, קניות - ובמיוחד מישוש הירקות המרוססים) עלולה להצמיח פצעונים.

מזונות עתירי סוכרים גורמים לעלייה חדה באינסולין שבעקבותיה יופיעו פצעונים. בדרך כלל הרגישים לכך הם מי שעורם שומני ממילא: המומחים מציינים שרצוי להעדיף פירות על חטיפים, ולשכך את התשוקה למתיקות באכילת פירות טריים או מיובשים.

"אקנה של קוסמטיקה", כפי שמצב זה מוגדר, נגרם על ידי צריכת יתר של תכשיר לחות אנטי-אייג'ינג, או שימוש מופרז בתכשירי "סרום" שמרכיביהם פעילים: העור מתמלא לחות ואינו יכול לקלוט שום תוספת, וכך העודף מתפרץ החוצה. לכן מומלץ למשוח את העור בכמויות קטנות מאוד של תכשירים אלה וגם לקרוא את פירוט המרכיבים; חומרים סמיכים כמו פטרולאטום, לאנולין, שמן סומסום וחמאת קקאו עלולים לחסום את הנקבוביות ואפילו לצבור בקטריות.

המומחים סבורים שצריכת מזון חלבוני שאינו עתיר שומנים עשויה להרחיק את סכנת האקנה. גם צריכת יתר של מוצרי חלב עלולה להזיק, משום שבחלב יש הורמונים; לדבריהם עדיפים חלב אורגני וכן גבינה, עוף וביצים אורגניים. רצוי לצמצם את צריכת הסושי, בשל הרגישות שמתעוררת עם אכילת דג נא, צדפות ורוטב סויה.

על יבש

בסדרת "נוטרידיוויין" (דקלאור) שני תכשירים לעור יבש - לאו דווקא בוגר; היצרנית מציינת בצדק שיובש העור פוקד לא רק נשים בנות 50 ויותר, אך לא הגדירה בדיוק את גילן של הצרכניות.

שני הקרמים מיועדים לפנים ולצוואר לשעות היום דווקא. יתכן שתחושת היובש עזה יותר בשעות היום בשל השפעות הסביבה, אך דומה שפעולת הלחלוח היותר נמרצת מתרחשת בשעות הלילה. שלוש הנסייניות (בת 40, בת 50 ובת 60), שעורן היבש משדר תחושת מתיחה לא-נוחה בכל עונות השנה, שמחו על כך ששני הקרמים בסדרה נטולי פרבנים, אותם חומרי שימור שמציקים לעתים לעור רגיש. כולן מסרו שהמרקם נעים והריח ככה-ככה, אבל רק הצעירה שביניהן היתה מרוצה מאוד ממידת הלחלוח. הקשישה שבכולן דיווחה ששעות ספורות לאחר שמשחה את הקרם חשה כיצד הלחות מתפוגגת, למרות תכשיר המייקאפ המלחלח שבו היא משתמשת תדיר.

"נוטריבוסט סופט קרים" נועד לעור יבש; מרקמו נעים אך לא סמיך, והוא נספג במהירות וללא שמנוניות. "נוטריבוסט אולטרה קוקונינג קרים" לעור יבש מאוד אמור לסוך את העור - להחזיר לעור את מה שהתנדף בשל תנאי הסביבה. על התווית הלועזית המודבקת לאריזה מופיעה רשימת מרכיבים מרשימה, שלא נזכרת בעברית, בהם תמצית ערמונים, תמצית ערבה, פוליפנול, גרניום, אנג'ליקה, (הכיתוב בעברית מציין רק שמני צמחים, חיטה, שעורה, ושיבולת שועל). היצרנית ממליצה להשתמש בשני התכשירים בבוקר, מעל ל"סרום ארומסנס אנז'ליק" - תכשיר מקדים זה לא התקבל במערכת; כל אחת מהנסייניות השתמשה בקרם הלילה החביב והנאמן שלה. חבל שלא צוין מהו התכשיר המשלים לשעות הלילה; יתכן שזו אינדיקציה לכך ששני מוצרי היום יגובו בעתיד על ידי תכשיר ללילה.

מחירם של התכשירים זהה: 476 שקל ל-50 מ"ל.

חיוור כמו שמפניה

דווקא מאק, שמפליאה לעשות בצבעים ובשילוביהם, בחרה להציג באמצע החורף מראה כמו-טבעי: אוסף איפור מסוגנן מאוד, שמרביתו צבעים חיוורים, כמעט לא נראים, שאחדים מהם מדגישים בזהוב את גון העור. אכן, "שאמפייל", שמו של האוסף, נגזר משמפנייה והמילה חיוור.

העור יעודן בעזרת פודרה דחוסה "היילייט פאודר", המופיעה בשני צבעים, מוזהב כסוף או ורוד עדין - 160 שקל; ברביעיית הצלליות שילוב קלאסי בין בז' קרמי ורוד בהיר מוזהב, חום-אפרפר וחום בהיר - 220 שקל; מי שמעדיפה צללית במרקם קרמי קל תוכל למצוא ארבעה צבעים אחרים, עמידים ונמשחים היטב בסדרת "פיינט פוט" - לבן מוזהב, נחושת בהירה, אפרסק, אפור - 100 שקל כל אחד. העיניים נתחמות בתוך העפעפיים בעפרונות בהירים ("כרומגראפיק פנסיל") בשני צבעים טבעיים (90 שקל העיפרון), ו"איי קול" בצבע בז' מטאלי; ובכל זאת הוסיפו המעצבים גם תוחם שחור עז (90 שקל).

צבעי השפתונים המשלימים - בז' חיוור, ברונזה בהירה, שמפניה ורדרדה, בז' מתכתי - 90 שקל השפתון. באוסף נכללו גם ארבע שפופרות "ליפג'לי", בוהק כמעט-טבעי שמלחלח את השפתיים בבז', ורוד קריר, אפרסק ורוד, חום ברונזה - 90 שקל. מובן שאי אפשר בלא לכות תואמות: ברונזה ופלטינה - 60 שקל הבקבוקון.

הפעם נכללו באוסף גם תכשירי טיפוח אחדים: קרם לחות, "קומפליט קמפורט קרים", 185 שקל; מרככי שפתיים - אחד שקוף ושניים בבז' וורוד - 80 שקל; ותרסיס לחות שמרענן ומקבע את האיפור - 90 שקל. נחזור ונדווח עליהם בהמשך.

נסיעה נקייה

מגבוני "דיפ קלין" (ניוטרוג'ינה) נטולי שומן ומיועדים להסרת איפור מהפנים ומהעיניים; היצרנית מציינת כי הם ספוגים בתחליב עדין שמסיר ביעילות את כל סוגי האיפור, וכי הניקוי מקנה תחושת רעננות לעור. נסיינית אחת נוכחה שהמגבון הנעים אמנם מיטיב להסיר את האיפור מעל הפנים, אך לא ממוסס את האיפור העמיד במים מעל הריסים. גם הנסיינית השנייה התרשמה כי "העור מתרענן ונושם... המגבון גדול יחסית, ספוג בנוזל ניקוי שאינו אוזל גם לאחר שמעבירים אותו פעמים אחדות על הפנים והצוואר".

חפיסת המגבונים אידיאלית לנסיעות, לנשיאה בתיק, מאפשרת חידוש איפור בעיצומו של יום עבודה, אבל המחיר גבוה: 50 שקל ל-25 מגבונים. מי שתרצה להשתמש בהם מדי יום, בוקר וערב, עתידה לצרוך שתי חפיסות וחצי בחודש.

על המדף: אור על עור

רשימת המצטיינים של הירחון הצרפתי "מארי קלייר" נעשתה קומפקטית יותר השנה: בעבר נעשה מאמץ לעשות צדק עם המוצרים שההפרש בין הניקוד שבו זכו לבין זה שבו זכה המוצר המנצח היה זעום ממש, ולהביא מקצת הנימוקים שמנו השופטות. הפעם נזכרים רק המנצחים.

בציון המוצר המצטיין זוכה "טן מיראקל" (לנקום) תכשיר המייקאפ החדיש "מתבסס על טכנולוגיה אופטית... כדי להפיק שוב את האור המקורי של העור". השופטות ציינו את המרקם כמו גם השפעתו המיידית של התכשיר על חזות העור.

בציון לשבח על הנוסחה המיוחדת זכו התכשירים להגנה משמש "וויל אמברה" (גארנייה) ו"וויל פרוטקטריס" (לוריאל פאריס).

מוצרי הטיפוח המצטיינים הם "איוון בטר קליניקל" (קליניק), תמצית המתקנת ומאחידה את גון הפנים; "סרום ז'נס אביי רויאל" (גרלן) תמצית המחדשת את נעורי העור, ו"סובלים אנרג'י" (רוק) המשקם פגמי עור.

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ