התנועה האמנותית

בית החולים למצורעים בירושלים ייפתח מחדש כמרכז קולנוע ואמנות ומוזיאון העיר חיפה יציג תערוכה לציון 100 שנה לטכניון

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

מחירי שיא למשה גרשוני ורפי לביא

חלקה הראשון של המכירה הפומבית שערך בית המכירות הפומביות תירוש הסתיים ביום ראשון לפנות בוקר. המכירה היוצאת דופן, שבלטה בעיקר מפני שכללה חלק נכבד מאוסף האמנות של גבי ועמי בראון, הסתכמה בתוצאות שעלו על הציפיות המוקדמות: פדיון של 3 מיליון דולר ומכירה של 91% מהעבודות שהוצעו, רובן במחירים גבוהים בהרבה מההערכה המוקדמת. "זו היתה מכירה של פעם בחיים - מבחינת מספר המשתתפים, מבחינת מחזור המכירה ומבחינת אחוזי המכירה", אמר מנכ"ל תירוש, דב חזן.

במכירה נשברו שיאי מחירים של כמה אמנים ישראלים: "לא", ציורו גדול הממדים של משה גרשוני מ-1998, שמקורו מאוסף בראון והוערך בהערכה מוקדמת בין 8,000 ל-12 אלף דולר, נמכר ב-57 אלף דולר - שיא חדש לאמן, מאז נקבע שיאו הקודם ב-47,500 דולר במכירת אמנות ישראלית בסותביס בניו יורק ב-2009; "חגיגת יום העצמאות בקיבוץ", ציורו של יוחנן סימון מ-1950, אף הוא מאוסף בראון, נמכר ב-96,600 דולר (הערכה מוקדמת: 40-60 אלף דולר) וקבע שיא חדש לאמן, לאחר שהשיא הקודם שלו היה עבודה שנמכרה ב-80 אלף דולר במכירת סותביס בניו יורק ב-2007.

מחירי שיא נוספים הושגו בעבור עבודותיהם של רפי לביא (43,700 דולר), אברהם נתון (46 אלף דולר), מיכל נאמן (17,250 דולר), אורי רייזמן (138 אלף דולר), לארי אברמסון (13 אלף דולר) ועוד.

בין התוצאות הבולטות הנוספות: "נבאטיה", ציור שמן על בד של מרדכי ארדון מ-1979, אף הוא מאוסף בראון, נמכר ב-241,500 דולר (הערכה מוקדמת: 100-150 אלף דולר); ציור שמן על בד ללא כותרת מ-1992 של משה קופפרמן מאוסף בראון נמכר ב-34,500 דולר (הערכה מוקדמת: 8-12 אלף דולר), וכן ציור שמן על בד של הציירת המרוקאית צייביאה, שעליו התמודדו קונים טלפוניים ממרוקו. הציור, שהוערך ב-8-12 אלף דולר, נמכר ב-30 אלף דולר.

לדברי חזן, הישגי המכירה נובעים כנראה מ"צירוף של כמה גורמים שבראשם אוסף גבי ועמי בראון. האוסף הזה זכה לחשיפה אדירה במשכן לאמנות בעין חרוד ולמספר מבקרים עצום".

בשבת יתקיים בתירוש החצי השני של המכירה. החלוקה לשני ימי מכירה נבעה ממספר הפריטים הגדול - כ-800 יצירות. בחלק השני יוצעו למכירה 390 פריטים, מתוכם 40 מאוסף בראון. על פי הערכה מוקדמת, צפוי חלק זה של המכירה להניב פדיון נמוך יותר.

בית החולים למצורעים בירושלים ייפתח מחדש כמרכז קולנוע ואמנות

עיריית ירושלים הודיעה השבוע על תוכניתה להקים מרכז קולנוע, אמנות ומדיה בבניין ההיסטורי של בית החולים למצורעים (תסמונת הנסן) בשכונת טלביה בעיר. הבניין ומתחמו נבנו בתכנונו של האדריכל והארכיאולוג ד"ר קונרד שיק ב-1887 בשל צורך במקומות טיפול נוספים בחולי מגיפת הצרעת שהכתה את העיר. בשנות ה-80 של המאה ה-20 חדל המבנה לשמש לצרכים טיפוליים ושעריו נותרו סגורים, על אף הכרזתו כמבנה לשימור.

התוכנית החדשה, ששמה "מצורעים Out תרבות In", צפויה להתממש כבר בשנה הבאה, ביוזמת העירייה ובשיתוף קק"ל והרשות לפיתוח ירושלים. בין השאר, מתוכנן חלקו המרכזי של המבנה להיהפך לחלל שהות לקבוצת אמנים נבחרים, בוגרים מצטיינים ממוסדות ההשכלה הגבוהה לאמנות בעיר, שיוכלו להתגורר ולעבוד במקום ולקבל מלגת תמיכה מטעם העירייה. בתחום העיצוב יוקם מרכז העשרה מקצועי למעצבים בתחומי קרמיקה, צורפות, עיצוב תעשייתי ועיצוב אופנה. במקום מתוכננת אף ספרייה מקצועית וכן פעילות חינוכית כסדנאות וכיתות אמן, שבהן ישתתפו אנשי מקצוע אורחים. כמו כן, יוקמו שלוש גלריות שיציגו עבודות של האמנים במקום. בעירייה מקווים כי המתחם יהיה מרכז תרבותי מוביל.

הבמאי ג'ון ג'וסט יציג תערוכה ויעביר סדנה בבית הספר מוסררה

הבמאי והתסריטאי האמריקאי ג'ון ג'וסט יבוא לישראל בסוף השבוע. הוא ישהה בארץ במשך שבועיים, בזמן הזה תתקיים רטרוסקפטיבה של סרטיו בסינמטקים בחיפה, תל אביב וירושלים, שתיפתח בשבת, ותוצג תערוכה מעבודותיו בגלריה ע"ש דרפלר בבית הספר מוסררה בירושלים. התערוכה, שתיפתח ב-13 בחודש, תכלול שלוש עבודות וידיאו בעלות אופי מדיטטיבי, אטי ופסיבי ושני קולאז'ים המורכבים מתצלומי סטילס (אוצרים: אבי סבג, אילנית קונופני וחי כהן). בנוסף, הוא ינחה סדנה לתלמידים בבית הספר הירושלמי לאמנות מוסררה.

ג'וסט, שנולד ב-1943 בשיקגו, החל ליצור סרטי 16 מ"מ ב-1962 ויצר עד כה כ-30 סרטים באורך מלא ו-30 סרטים קצרים. ב-1991 הוצגה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק רטרוספקטיבה של סרטיו, שהדימוי הוויזואלי משמעותי בהם כאובייקט צילומי.

מת אמן הסאונד רולף יוליוס

אמן הסאונד הגרמני רולף יוליוס מת בשבוע שעבר והוא בן 72. יוליוס, שנולד בעיר ברמן ולמד בה אמנות, עבר באמצע שנות ה-70 למערב ברלין, שם החל את דרכו כאמן סאונד, תחום שהוא נמנה עם מייסדיו. ב-1980 השתתף בתערוכת הסאונד המשמעותית הגדולה שהתקיימה בברלין, "Fuer Augen Und Ohren" (בגרמנית: לעיניים ואוזניים). במשך שלושת העשורים האחרונים התמקד יוליוס בעיקר בבניית מיצבי סאונד שבהם השתמש בתדרי קול נמוכים. בשנה הקרובה אמורות לצאת בלייבל התקליטים "The Western Vinyl" כמה מעבודותיו בהקלטה דיגיטלית.

מוזיאון העיר חיפה יציג תערוכה לקראת ציון 100 שנה לטכניון

מוזיאון העיר חיפה יציג בתחילת מארס תערוכה היסטורית לקראת ציון 100 שנה להיווסדו של הטכניון. התערוכה, "מלחמת השפות", תציג תצלומים, דגמים, סרטים, ספרים, רישומים, שרטוטים ומסמכים שיתמקדו בתחילת דרכו של המוסד, בשנים 1913-1914, אז התנהל המאבק על שפת ההוראה והוחלט כי היא תהיה עברית ולא גרמנית. מאבק זה השפיע רבות על התפתחות תרבות ההוראה בארץ ישראל ובישראל.

אבן הפינה של בניין הטכניקום (שמו של הטכניון בעבר) הונחה באפריל 1912. המוסד, שהיה המוסד המדעי-חינוכי הראשון בארץ ישראל, היה בעת היווסדו אחד מהמוסדות היחידים להשכלה מדעית גבוהה בשטחי האימפריה העותמאנית. ב-1924 עבר המוסד מידי חברת "עזרה" להסתדרות הציונית. בתערוכה יודגש בעיקר חזונו של האדריכל אלכסנדר ברוולד, שהיה ממייסדי הטכניון ואף תיכנן את בניינו הראשון על הכרמל.

חוצים גבולות

* "Fallen Empires", תערוכתו של האמן שי קרמר המוצגת עתה בגלריה ג'ולי מ' בתל אביב, תעבור בחודש הבא לגלריה ג'יימס היימן בלונדון. לאחר מכן, תמשיך התערוכה לנדוד לגלריות ג'ולי מ' בטורונטו, ג'ולי סאול בניו יורק ורוברט קוך בסן פרנסיסקו. בתערוכה מציג קרמר תצלומים מתוך סדרה מתמשכת העוסקת במיפוי השכבתיות בנוף הישראלי.

* "זאלה", פרויקט אמנות וידיאו של האמן איציק בדש המוצג עתה במוזיאון פתח תקוה, יוצג במארס בפסטיבל תרבות ואמנות יהודית בעיר הגרמנית דיסלדורף, לצד עבודות של אמנים ישראלים נוספים, ובהם עדי נס, דפנה שלום וז'וזף דדון. בהמשך, הפרויקט אמור להיות מוצג גם בגלריה לתרבות יהודית בפאריס ובפסטיבל הקולנוע "דרום".

* "Notes Concerning the Past", תערוכה משותפת לאמן ההולנדי המוערך ארמנדו ולצלמת הישראלית רלי אברהמי, תיפתח בעוד עשרה ימים במוזיאון ארמנדו בהולנד. עבודות רבות של ארמנדו, בן 82, שמורות באוספים מוזיאליים מרכזיים. ב-1998 נפתח מוזיאון על שמו בעיר אמרספורט, שבה חי ויצר שנים רבות ומוצגים בו ציורים, רישומים ופסלים שלו בצד ספרים שכתב וסרטים שיצר. בתערוכה ייכללו 12 עבודות של אברהמי ו-12 עבודות של ארמנדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ