111 מכתבים של הסופר הצ'כי פרנץ קפקא יימכרו במכירה פומבית

המכתבים והגלויות שכתב הסופר הצ'כי לאחותו אוטלה, שנרצחה באושוויץ, יימכרו בסכום התחלתי של חצי מיליון יורו. פרופסורים בגרמניה מנסים לגייס כסף כדי לאפשר לארכיון הספרות הגרמנית במרבאך לקנות את האסופה, ולמנוע את נפילתם לידיים פרטיות

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

111 מכתבים שכתב הסופר הצ'כי פרנץ קפקא (1883-1924) לאחותו הצעירה אוטלה, יועמדו בקרוב למכירה פומבית בברלין. בית המכירות הפומביות החשוב שטרגרדט יציע את האוצר הספרותי בסכום התחלתי של 500 אלף יורו, במכירה שתתקיים ב-19 באפריל. האסופה כוללת 45 מכתבים, 32 גלויות ו-34 תמונות עם כיתובים. קפקא שלח אותם לאחותו בין 1909 ל-1924, השנה בה מת משחפת.

המכתבים מעידים על מערכת היחסים המיוחדת שניהלו קפקא ואחותו, ומשקפים את הקשר האינטימי בין שני האחים. הם שימשו כתחליף לקשר ישיר ואישי בין השניים, בזמן שקפקא טייל או טופל בסנטוריום.

חוקר קפקא הגרמני, האנס גרד קוך, התייחס לייחודיות של המכתבים במבוא שכתב לקטלוג שפירסמה חברת המכירות הפומביות. "בעוד שההתכתבויות של קפקא עם אהובותיו נועדו להרשימן, לכבוש ולעורר רגשות, המכתבים לאחותו מספקים הצצה נדירה לרגשותיו הפנימיים ביותר, למצוקותיו הרגשיות וליגון הפרטי שלו. אנו לומדים על חיי היום יום שלו, על רגעי אושר וצער ועל החודשים שבילה בברלין - לקראת סוף חייו - אשר היו שמחים ובאותה מידה נוראיים".

אוטלה, הצעירה משלוש אחיותיו של קפקא, היתה הקרובה ביותר אליו. היא נולדה בפראג ב-1892 ולמדה חקלאות. ב-1920 היא נישאה לאדם נוצרי - בניגוד לדעתו של אביה - אך התגרשה 22 שנה לאחר מכן. אז גם איבדה את ההגנה שהקנו לה הנישואין, ונרדפה בידי הנאצים.

ב-1943 היא נרצחה במחנה ההשמדה אושוויץ, לאחר שהתנדבה ללוות לשם משלוח של ילדים מגטו טרזנשטאט. לאחר מותה, שמרו שתי בנותיה על המכתבים שקיבלה מקפקא, בביתן בפראג. ב-1970 הם הושאלו לספרייה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה, אשר מחזיקה בכתבי יד נוספים של קפקא. כמה שנים לאחר מכן פורסמו ברבים. בחודש נובמבר האחרון תמה תקופת ההשאלה, וכעת מוצעים כתבי היד למכירה. לצד כתב היד של קפקא, הם כוללים גם קטעים שנכתבו בידי חברו, הסופר מקס ברוד ושתי נשים מרכזיות בחייו של קפקא - דורה דיאמנט ופליצה באוור - עמן ניהל רומן.

בימים האחרונים פרסמו שורת אקדמאים גרמנים בכירים מכתב גלוי, בו הם מנסים לגייס תרומות כדי לסייע לארכיון הספרות הגרמנית במרבאך לרכוש את המכתבים, ולמנוע את נפילתם בידי ידיים פרטיות. "אם המכתבים האלה, כמו אחרים, יוחזקו בידיים פרטיות, הם יאבדו למחקר ולציבור. אנחנו קוראים לדאוג באופן אקטיבי להבטחתה של המורשת התרבותית החשוב הזו - בשירות המחקר והספרות", כתבו.

הארכיון הגרמני במרבאך הוא זה שמנהל בימים אלה מאבק כדי לרכוש גם את כתבי היד של קפקא אשר נמצאים בידי חווה הופה מתל אביב. בעוד שבועיים אמור להתכנס בית המשפט לענייני משפחה, להמשך הדיונים בתיק, לקראת הכרעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ