דניאל ראוכוורגר

חברת גוגל פתחה אמש את שירות Google Art Project, פרויקט אמנות אינטרנטי וגלובלי שמאפשר לגולשים לסייר באופן וירטואלי ב-17 מוזיאונים וגלריות לאומיות, כולם מהחשובים ברחבי העולם. עד כה, המוזיאון לאמנות מודרנית, המטרופוליטן והפריק-קולקשן בניו יורק, טייט-בריטן והנשיונל גאלרי בלונדון, ההרמיטאז' בסנט פטרבורג, מוזיאון ואן גוך והרייקס-מוזיאום באמסטרדם ואחרים, הסכימו להשתתף בפרויקט.

טכנולוגיית המיזם החדש דומה לזו שבה משתמשת ענקית האינטרנט במסגרת Google Street View של Google Earth, המאפשרת לטייל ברחבי ערים בעולם על ידי הדמיה צילומית ממוחשבת שאיכותה הוויזואלית ירודה למדי. תנועה המתאפשרת על ידי שימוש בחצים שעל גבי המסך נותנת לגולש ב-Google Art Project את היכולת להנדס את סיבובו כרצונו, ממש כפי שהיה יכול לעשות ברחבי המוזיאון המציאותי.

חדרי המוזיאונים והעבודות המוצגות בהם מצולמים באיכות גבוהה ביותר יחסית למצוי באינטרנט, וניתנת לגולש האופציה לבחור את רמת הרזולוציה על פי מהירות קליטת האינטרנט שברשותו. בזאת, למשל, מתאפשרת הצפייה ב-17 יצירות מופת נבחרות (בהן "לידת ונוס" של בוטיצ'לי ו"שומרי הלילה" של רמברנדט) המצולמות בגודל ג'יגה פיקסל - גודל צילום שמאפשר התקרבות מקסימלית עד כדי מבט סמי-מיקרוסקופי בתנועת המכחול, הפרדת הצבעים על גבי הציור וכו' - אופציה שאינה אפשרית במציאות כמובן.

מגוון שלם של אפשרויות נוספות, כגון חיפוש על פי שם אמן ועבודה או שמירת יצירות אהובות בסל מסומן, מרחיבות את חווית הגלישה בפרויקט.

בשל איכותם של האוספים המוצגים וכן בשל איכות הצילום, מהווה גרסה ראשונית זו לפרויקט האמנות של גוגל התחלה מבטיחה ורצינית, שתוכל להוות כלי עזר משמעותי לאקדמאים, אמנים וחובבי מוזיאונים באשר הם, זאת בנוסף לחשיבותו של הפרויקט מבחינה תיעודית והיסטורית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות