חבורת סוד מוחלט בהחלט

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

קבוצת אמנים יוצרים ילידי הארץ וברית המועצות לשעבר פועלת בירושלים ומופיעה הרבה בפסטיבלים בעולם, כשכותרת המשנה של שמה המסתורי היא "תרבות יהודית בהקשר עכשווי", צירוף של שני צירופי מלים שאומרים הכל ולא כלום בעת ובעונה אחת.

במקום לנסות ולתאר מה שראיתי ושמעתי במשך חמישים דקות, הכי נכון להעתיק מדף התכניה, כדי שלא אחשד בשיבוש כוונות היוצרים: "'חלומות משה' מוקדש לסיפור יציאת מצרים ומבוסס על טקסטים יהודיים קלאסיים וספרות מיסטית. המופע ללא מלים, שומר על אווירת הסוד והמסתורין, המאפיינת את הטקסטים האלה. עיצוב המופע מזכיר ציורים יפאניים והמוזיקה המקורית משלבת מבנים אלקטרוניים עם צלילי כלים אתניים".

שתי נשים וארבעה גברים בבגדים בצבע גוף ופסטל, הגברים בגוף עליון חשוף מתחילים בספק מחול ספק תנועה איטית עם צינורות.

ממבנה אנושי מורכב מתרחשת לידה, ואחר כך קטע עם מטריות ועיגולי תחרה ועלי כותרת (זה כנראה העניין היפאני).

באמצעות שני בדים לבנים נוזלים יש עניין שלם עם מים, תינוק (העשוי מטלית) ששט בתיבה ונמשה - וכאן על רקע המוזיקה המקורית יש בכי תינוק אותנטי לחלוטין, ואחר כך כל הקבוצה עוברת דרך מכשול המים, ואחת הנשים מרימה ידיה והטלית עוטפת אותם, שזה כנראה מתן תורה.

כל העניין אסתטי מאוד, נעים לאוזן ולעין, הרמוני וזורם ועשוי בטעם, וכאמור, שומר על אווירת הסוד והמסתורין.

עם קצת מאמץ אפשר היה - אני מניח - לחבר למרקם התנועה והצליל סיפור אחר לגמרי, עם סוד אחר ואף מסתורין שונה. הכל עשוי בהתכוונות גדולה, ואם אומרים לי שזה תרבות יהודית בהקשר עכשווי, אני לא אשבור להם את המלה.

קבוצת תיאטרון מסתורין מציגה "חלומות משה". בימוי ועיצוב: יוליה גיניס. מוזיקה: גיא שרף. תיאטרון ענבל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ