מנהלי התיאטרונים במאבק נגד הבימה

בעקבות בקשת הבימה ממשרד התרבות להעביר לו 60 מיליון ש' לחיסול הגירעונות, התאחדו ששת מנהלי התיאטרונים הגדולים ופנו לשרי התרבות והאוצר בדרישה לקבלת תמיכה כספית: "יש אפליה ברורה בין הבימה ליתר התיאטרונים על פי החוק, הצדק וההיגיון"

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

עולם התיאטרון סוער בעקבות דרישת הבימה ממשרד התרבות להעביר לו 60 מיליון שקלים לחיסול גירעונות העבר. מנהלי התיאטרונים הרפרטואריים הגדולים בישראל פנו אתמול לשרת התרבות לימור לבנת ולשר האוצר יובל שטייניץ, בדרישה למצוא פתרון כולל שיסדיר גם את הגירעונות הנצברים שלהם משנים קודמות. לטענתם, גירעונות אלה מכבידים על תפקוד התיאטרונים ומעמידים אותם בסכנות קיומיות. תיאטרון הבימה מחזיק בגירעון הנצבר הגדול ביותר - 40.4 מיליון שקלים; לתיאטרון חיפה גירעון נצבר בהיקף של 15 מיליון שקלים; לתיאטרון גשר גירעון נצבר של 7.5 מיליון שקלים; לחאן 3 מיליון שקלים; תיאטרון באר שבע עם 4.5 מיליון שקלים; לבית ליסין גירעון בסך 6 מיליון שקלים; והקאמרי עם 6 מיליון שקלים.

בפגישה שקיימו בשבוע שעבר מנהלי תיאטרון חיפה, גשר, החאן, באר שבע, בית ליסין והקאמרי, נטען כי המהלך של הבימה, המובל בידי דוד בועז, יו"ר מועצת הנאמנים שלו שכיהן בעבר כראש אגף התקציבים באוצר, הוא "רעידת אדמה שדורשת הסבר" ו"סטירת לחי לכל התיאטרונים". בפגישה הוחלט שלא לשבת בחיבוק ידיים, והטיפול בעניין זה הועבר לידי עו"ד מיכל שקד, זאת כדי למנוע את מה שהם מכנים "העדפת תיאטרון אחד על פני האחרים".

המכתב ששיגרה אתמול עו"ד שקד לשרי האוצר והתרבות מבשר את תחילת המאבק בין התיאטרונים, שכל צד בטוח בצדקתו. עו"ד שקד טוענת בשם התיאטרונים ש"יש אפליה ברורה, גדלה והולכת, בין תיאטרון הבימה ליתר התיאטרונים הרפרטואריים. גם על פי החוק וגם על פי הצדק וההיגיון", היא כותבת, "חייבת להיות שוויוניות, ולא שוויון מכני, אלא שוויון פרופורציונלי. את זה לא רק קובע החוק אלא קבע גם בית המשפט העליון, ובשביל זה נעשו קריטריונים ב-2002 שאומרים שכך מחלקים כספי תמיכה לתיאטרונים". לדברי עו"ד שקד, "דרישת הבימה היא שהמדינה תפר ברגל גסה גם את החוק, גם את הפסיקה וגם את הצדק. הקריטריונים נועדו למנוע מצבים של חלוקה שרירותית שהאחד מקבל והשני לא".

עוד מוסיפה עו"ד שקד, כי "דרישת התיאטרונים היא שכל תמיכה שתינתן להבימה תינתן על פי קריטריונים לפי החוק שיחול גם על האחרים. אם דרישת התיאטרונים לא תיענה הם יפנו לבג"ץ".

משרד התרבות אישר אתמול כי הבימה פנה בבקשה לקבלת תמיכה שתאפשר לו לצאת מהגירעון "אך אין כל שינוי בתמיכת המשרד בתיאטרון הבימה עד אשר תתקבל החלטה בנידון". לטענת חוסר שוויון תקציבי בתמיכות לטובת הבימה, השיבה היועצת המשפטית של משרד התרבות, עו"ד הדס פרבר, כי הסיוע שקיבל עד כה הבימה הוא מכוח מבחנים לחלוקת כספי תמיכות שאינם מוגבלים להבימה בלבד. באשר לדרישת הסיוע החדשה, בהיקף של 60 מיליון שקלים, טוענת עו"ד פרבר כי "יש לזכור כי מצבו של הבימה וקשייו הינם ייחודיים לעומת שאר התיאטרונים הנתמכים בישראל, בשל התקופה הממושכת בה הוא שוהה מחוץ למבנה הקבוע שלו, העדר מקורות תמיכה עירוניים אשר יכולים לסייע לו בזמן משבר. ובכל מקרה, כל חלוקה של כספי תמיכות לתיאטרון הבימה נעשית ותמשיך להיעשות על פי מבחנים שקופים ושוויוניים".

בתגובה חריפה לדברים אמר אתמול דוד בועז, יו"ר מועצת הנאמנים: "ההתארגנות של התיאטרונים השונים בראשותו של תיאטרון הקאמרי כנגד הצלת התיאטרון הלאומי הבימה הוא מעשה חמור ומביש. תיאטרון הבימה ישקול את המשך שיתופי הפעולה שלו עם הקאמרי בהצגות כגון ?אלוף הבונים' של איבסן ו'מוריס שימל' של חנוך לוין. אני מאמין שרוב הבקשה שלנו ממשרד האוצר והתרבות תיענה בחיוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ