ההשראה למונה ליזה: חניך של ליאונרדו דה וינצ'י

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

חניך של ליאונרדו דה וינצ'י, ששימש בן לווייתו שנים ארוכות וייתכן שהיה גם מאהבו, הוא ההשראה העיקרית והדוגמן לציור המונה ליזה - כך מסר חוקר איטלקי אתמול במסיבת עיתונאים.

החוקר סילבנו וינצ'טי אמר שהדיוקן המפורסם מייצג את סיכום אמונותיו המדעיות, האמנותיות והפילוסופיות של האמן הגאון. "ליאונרדו עבד על הציור לסירוגין במשך שנים רבות, כלומר היה נתון להשפעות שונות ומקורות ההשראה שלו השתנו בהתאם", אמר וינצ'טי. לדבריו, הבד גדוש רמזים סימבוליים נסתרים. "יש ?לקרוא' את המונה ליזה בכמה רמות, לא מדובר רק בדיוקן", הוסיף.

התיאוריה הזאת היא אחת מני רבות החוזרות ועולות זה עשרות שנים בנוגע לזהותה של המונה ליזה ולמשמעות חיוכה המסתורי המפורסם. יש אפילו הטוענים שהציור הוא דיוקן עצמי בתחפושת, אך מרבית החוקרים תמימי דעים שמדובר בדיוקנה של אשתו של סוחר מפירנצה.

החניך, ג'ן-ג'קומו קפרוטי, הידוע בכינויו סלאי, התחיל לעבוד עם דה וינצ'י ב-1490 והמשיך בכך יותר משני עשורים. וינצ'טי מתאר את היחסים ביניהם כ"לא חד-משמעיים", אם כי רוב ההיסטוריונים מסכימים שסלאי היה מאהבו. "סלאי שימש דוגמן בעבודות אחדות של דה וינצ'י, בין השאר של ?יוחנן המטביל' ושל יצירה פחות ידועה, ?Angelo incarnato' (התגלמות מלאך)", סיפר וינצ'טי במסיבת העיתונאים. ביצירות אלה רואים צעיר דק גזרה ונשי שלראשו ערמת תלתלים ערמונית ארוכה. וינצ'טי אמר שהדמיון המוחלט בין אפה ופיה של המונה ליזה לבין אפו ופיו של סלאי מעורר השתאות. "אין ספק שלאונרדו הוסיף תווים משל סלאי לגרסתו האחרונה של המונה ליזה".

אין זו הפעם הראשונה ששמו של סלאי עולה בקשר למונה ליזה, אך החוקרים לרוב מפקפקים באמיתות הדבר. מקובל לחשוב שדה וינצ'י החל בציור המונה ליזה ב-1503, ואולם, וינצ'טי אומר שייתכן שהאמן החל לעבוד על יצירה זו כבר בשלהי המאה ה-15.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ