התערוכה "השבה" של יהודית שרייבר - סדרת צילומים שנאספו במשך שנתיים

תערוכתה החדשה של יהודית שרייבר בבית האמנים בתל אביב משלבת בין ביוגרפיה אישית לזיקה אל הטבע

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי

התערוכה "השבה" (restoration) של יהודית שרייבר תיפתח הערב באחד החללים של בית האמנים בתל אביב (אלחריזי 9) והיא מורכבת מסדרת תצלומים שעליהם עבדה בשנתיים האחרונות. תערוכה זו ממשיכה במידה רבה את התערוכה "חותם עיוור" שהציגה לפני כשלוש שנים במוזיאון רמת גן, ובה הוצגו תצלומים אשר תיעדו תהליך מתמשך של איסוף אובייקטים וחומרים שונים ותיעודם במצלמה.

גם בתערוכה זו הצופה נחשף לפרגמנטים מתוך הארכיב המצטבר של שרייבר. במשך כמה שנים היא אוספת עלים וצמחים יבשים ועקורים, בקבוקי פלסטיק זנוחים שנכבשו תחת גלגלי רכב ואיבדו את צורתם המקורית וכן פחיות מחלידות. את כל אלה היא אוספת בתשוקה ובמסירות רבה אל תוך מחסן בביתה וכמו מצילה אותם מעתידם הצפוי. אוצרת התערוכה, מורן שוב, כותבת כי שרייבר אוספת את הפריטים כדי "לחדש את מקומם". שם התערוכה מתייחס במפורש למושג מתחום האקולוגיה שמשמעותו חזרה של חומרים אל הטבע - התפרקות והתפוררות של אובייקטים למרכיביהם הטבעיים וחזרתם האינטגרלית לאדמה, לטבע.

שרייבר מתבוננת בהם ומצלמת אותם בזה אחר זה על רצפת הבטון שבחניה סמוך לביתה, צילומי תקריב חומריים וחדים שמדגישים את הטרנספורמציה הבולטת שבין חיות למוות. הצלם גלעד אופיר, אשר אצר את תערוכתה ברמת גן, כתב כי ייתכן ופעולת האיסוף קשורה לביוגרפיה של שרייבר אשר איבדה את אחיה באסון הצוללת דקר ב-1968. לדבריו, "יחסינו עם העבר אינם חופשיים ממטען רגשי וערכי. יחד עם זאת, כאמנים אנו מהלכים על קצות אצבעותינו כאשר השדה בו אנו צועדים טעון בערכים אישיים וציבוריים". תערוכתה האחרונה של שרייבר בגלריה D&A בת"א עסקה גם היא בביוגרפיה האישית של האמנית אך בצורה ישירה יותר: היא צילמה במשך שנתיים את עצמה ואת אמה. מבחינתה שלוש התערוכות האלה מחזיקות מכנה משותף שהינו אישי אך גם כללי והוא המעבר מחיים למוות והליך ההתפוררות וההתבלות של הגוף. היא רואה בגוף עבודות זה "סמל לאפוקליפטיקה. ארכיאולוגיה של הדברים הפשוטים בעולם שהולכים ומתכלים".

תשע תערוכות נוספות

בבית האמנים ייפתחו הערב תשע תערוכות נוספות: "קול המלים השמחות" של חוה גלאון, אצרה דניאלה טלמור; "כדאי להיות טוב" של ירדנה מרון; "חדר מואר" של לירון כהן, אצרה נטע נעמן; "חלומות אבודים" של איבון ליואי, אצרה אירנה גורדון; "מודיליאני 16" של שירלי גולשטין, אצרה נורית דוד; "מלע מלאך אוסף עזובים" שח איתמר בגליקטר; "לכי הביתה" של אורה ראובן; "אשה-חתול" של סשה סרבר, אוצרות: IT ART; ופרויקט אמנות וידיאו בשם "ציור נע" של איתי פרומין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ