מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

רקוויאם גרמני

ארטה, ראשון, 11:25

ב-1867 חיבר ברהמס יצירה שכינה "רקוויאם גרמני" - ושלא כמו המסורת בת אלף שנה שעליה נשען, הוא לא הלחין את הטקסט הקתולי שנפתח במלים "רקוויאם אטרנם דונה איס דומינה" - "הענק להם מנוחת עולם, אלוהים", אלא קטעים שהוא עצמו ליקט מהתנ"ך ומהברית החדשה בתרגום לגרמנית של מרטין לותר. יצירתו רחבת היריעה, למקהלה ותזמורת וסולנים - הארוכה מכל היצירות שכתב - נפתחת במלים "אשרי האבלים, כי הם ינוחמו": דווקא לחיים הוא מתייחס בפתיחתה, ולא בבקשת גאולה למתים. עתיקות ומודרניות, מסורת וחדשנות, דת פרוטסטנטית ומחשבה חופשית, מסורת גרמנית מובהקת והומניזם - אלה ממאפייניה של היצירה הייחודית הזאת. השפעתה היתה גדולה - בנג'מין בריטן כתב ברוחה את "רקוויאם המלחמה" שלו, ומצד שני מלחינים גרמנים לאומנים בזמן הרייך השלישי ראו בה מופת ל"מהות גרמנית", בלשונו של ואגנר, וגייסו אותו לשירות מטרות המשטר. הסופרן סוניה גרנה והבריטון פיטר הרווי הם הסולנים בביצוע הזה, עם האנסמבל הקולי לוזאן והתזמורת הסימפונית של ורשה. ניצח מישל קורבוז.

עוד המלצות

ערב עם ניקולס אנגליץ'

מצו, שישי, 21:30

שבעה נוקטורנים של שופן עומדים במרכזו של הרסיטל הזה, שניגן ניקולס אנגליץ' בפסטיבל ורבייה בקייץ האחרון. גם שומאן בולט כאן, עם "קרייזלריאנה" וקטעים מ"תמונות ילדות" ועוד בתוכנית: סוויטה אנגלית של באך, ושופן. הערב ממשיך עם שתי חמישיות פסנתר, של סזאר פרנק ושל בטהובן, שבהן ינגן אנגליץ' עם רביעיית אבן.

אלצ'ינה

מצו, שלישי, 21:30

אניה הרטרוס, הסופרן הנפלאה, ניצבת בראש סוללה של כוכבים בהפקה הזאת של "אלצ'ינה" מאת הנדל, מהאופרה של וינה לפני כחודשיים. גם וסלינה קסארובה משתתפת בשירת האריות הווירטואוזיות, שיא העושר הבארוקי, שיש באופרה שהלחין הנדל בלונדון עת ז'אנר האופרה איבד מזוהרו בעיר זאת, בשנות ה-30 של המאה ה-18. מארק מינקובסקי מנצח על "נגני הלובר".

אבאדו ופוליני

מצו, רביעי, 23:00

הקונצ'רטו הרביעי של בטהובן, שבמרכזו הפרק האטי שהוא כנס מוסיקלי, פותח קונצרט זה מפסטיבל לוצרן, שבו ניצח קלאודיו אבאדו גם על הסימפוניה החמישית של מהלר.

בן זקן ושטיינברג

קול המוסיקה, חמישי, 18:00

התוכנית "עננים, חגיגות, סירנות" מארחת בערב זה את בני הזוג, בחיים ועל הבמה - וגם באולפן ההקלטות - הזמרת אתי בן זקן והמלחין איתן שטיינברג. שני דיסקים שלהם יצאו עתה לאור: באחד שלוש יצירות, של שטיינברג ויוסף ברדנשווילי, ובהן "סטאבט מאטר - תפילה אנושית", אופרה רב תרבותית בביצוע הייחודי של בן זקן. הדיסק השני כולו שירי עם בשירת בן זקן ובליווי הגיטרה של עודד שוב: דיסק עדין ורב טעם הפורש מהו מאינסוף הגוונים של תרבות השירה האנושית, בין השאר בשירים מאנגליה, ארמניה, מקסיקו, טורקיה, ישראל, ומסורת הלאדינו.

אפשר גם

* יום מוסיקלי. מהבוקר ועד הערב משדר ארטה מוסיקה ביום זה, שכולו סב סביב ברהמס ושומאן - וכן מלחינים מתחילת המאה ה-20 ובהם שנברג, ברג, הינדמית וריכרד שטראוס. חמישיית הפסנתר של ברהמס פותחת (10:45). אחר כך, "רקוויאם גרמני" שלו, ובהמשך עד הלילה יצירות לפסנתר, מוסיקה קאמרית, עובודים, וקונצרטים סימפוניים (ראשון).

* ליסט. לזלי הווארד מנגן מיצירותיו המוקדמות, הווירטואוזיות עד עצירת הנשימה, של פרנץ ליסט לציון שנת ה-200 להולדתו (קול המוסיקה, "זרקור", ראשון עד רביעי, 13:00).

* 20 שנה לאנסמבל המאה ה-21 יצוינו בקונצרט של אנסמבל מיתר ובו יצירות של מלחינים מארצות הברית וגם מישראל ובהם אבל ארליך, איל אדלר ואראל פז (קול המוסיקה, "אתנחתא" בשידור חי, שני, 17:00).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ