הנקה עד גיל מאוחר. מתי צריך להפסיק?

טרנד ההנקה הממושכת מביא אמהות להניק ילדים עד גילים מאוחרים יותר ויותר. מה פשר התופעה הזאת, ומתי בעצם מפסיקים?

לימור גל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לימור גל

"ביטי! ביטי!" דורש הארווי מאמו בהזדמנויות שונות במבט מזוגג. האם, שתחילה מסרבת בתקיפות ומזכירה לו שאכל לא מזמן, נכנעת בכל פעם מחדש, פותחת את חולצתה ומיניקה את בנה בן ה-25, גם אם מולה נמצאים ארוסתו, הורי הארוסה, מפיקת החתונה או הכומר המשיא את בנה.

האפיזודה הזאת, שלקוחה מהתוכנית הקומית הבריטית "הממלכה הקטנה", מקצינה עד כדי אבסורד את החזרה להנקה של השנים האחרונות. "הנקה היא הענקה", מדגישות מעודדות ההנקה, אבל איך זה בעצם אמור להסתיים?

דנה, רופאה ואם לארבעה ממרכז הארץ, הניקה את שני ילדיה הראשונים עד גיל שנה וחצי, ואת שתי הבנות שנולדו בהמשך עד גיל ארבע חצי ושש. "אני זוכרת שראיתי אמא מניקה ילד בן שלוש וזה נראה לי מוזר", היא מספרת, "אבל בסוף הבנות שלי ינקו עד גילים מתקדמים יותר. הן רצו לינוק, ואני לא ראיתי סיבה להפסיק את זה מיוזמתי. חיכיתי שהזמן יעשה את שלו. ואכן, הן גדלו, היה להן סדר יום עמוס, לפעמים הן ישנו אצל חברות כך שהיניקה לא היתה תדירה, ובאיזשהו שלב הן לא רצו יותר. אחת מהן אמרה לי יום אחד שהיא כבר גדולה ולא צריכה יותר לינוק. וכך זה נגמר".

כנרת עזריאל, עורכת לשון מירושלים, הניקה את שני בניה הגדולים, אבינעם, בן שש, ושמעיה-מבשר, בן ארבע, חודשים ספורים. את איתם, בן שנתיים, היא מיניקה עד היום. "עם הגדולים עשיתי טעויות שקילקלו את ההנקה", היא אומרת, "היום אני יודעת יותר". החלב זורם, היא אומרת, ואיתם יונק לפי רצונו, אבל כשהסיטואציה מתאימה גם לה. "נכון להיום שנינו נהנים מהעניין", היא אומרת. "אם לאחד מאתנו יימאס, השני יצטרך להיגמל".

ומה הגבול? "יש לי גבול הלכתי שמדבר על גיל ארבע-חמש".

יש גם נשים שמאמינות בחשיבות ההנקה, אבל עד גבול מסוים שבו הן אומרות די. ענבל פרלסון, אשת היי-טק מתל אביב, מניקה כיום את ירדן, בן חמישה חודשים וחצי. את שני ילדיה הגדולים, עופרי בן חמש וחצי ועידן בת שלוש, הניקה עד שהיו בני שנתיים וחצי בערך. שניהם נגמלו בעצמם, כשהיתה בהריון.

"לא היתה לי אג'נדה להפסיק להניק, אבל בהריון לא היה לי נוח והיתה לי פחות סבלנות", היא אומרת. "הרגשתי שאני כבר רוצה לשכב על הספה בשקט, בלי שמישהו יזנק עלי. אני גם לא מניקה בחוץ, והתעייפתי מהצורך להסביר לילדים, כשאנחנו בחוץ, שאי אפשר עכשיו וצריך לחכות כשנגיע הביתה".

הטעם של החלב השתנה מעט בזמן ההריון, היא מוסיפה, מה שהפחית את הרצון של הילדים לינוק, אבל יניקה זה לא רק אוכל. "מדובר בגמילה, ובצורך להסביר לילד דעתן שהוא לא יכול לקבל משהו שהוא רוצה. זה לא תמיד היה קל".

איך הסביבה התייחסה לכך שאת מיניקה ילדים גדולים יחסית?

"במשפחה שלי זה די שכיח. יש לי קרובה שחיה בארצות הברית והניקה את בתה עד גיל ארבע. בעלי, אבי, גם הוא איש היי-טק, מאוד תומך. גם כי זה בריא, וגם כנראה כי זה מאוד נוח שאני האחראית הבלעדית לעניין".

בסרט התעודה הבריטי "הנקה קיצונית" ("Extraordinary Breastfeeding"), שעוסק בהיבטים שונים של הנקה, מוצגים כמה סיפורי גמילה קשים יותר שיוזמות אמהות. אחד מהם הוא של ילדה בת שמונה, שמתקשה להיפרד מהשד. השני של תאומים בני שנתיים, שאמם מרגישה שההנקה שואבת ממנה לא רק את החלב אלא את כל זמנה ויישותה, ויום אחד מודיעה לתינוקות שאין עוד חלב.

"Extraordinary Breastfeeding"

"מבחינה רפואית לא נמצא גבול עליון להנקה", אומרת ד"ר מירה ליבוביץ מהמרכז הרפואי להנקה במושב אודים, "אבל אין באמת סכנה שזה יימשך עד אינסוף. יש אמהות שמפסיקות להניק כי זה קשה להן, ויש מקרים שבהם הילד יוזם את הפסקת ההנקה. ושתי האפשרויות לגיטימיות. אבל אם האם רוצה להפסיק, רצוי לעשות את זה בהדרגה".

ד"ר חנן נטר, מומחה לרפואת ילדים, אינו מתלהב מהרעיון של פעוטות יונקים: "הטבע ברא אותנו כך שמתאים לנו לינוק תקופה מסוימת, והשיניים באזור גיל שנה הן הרמז לסיום התקופה הזאת. לא טבעי ולא הגיוני להניק מעבר לכך. זה נראה לי אבסורדי ודקדנטי. הנקה זה חשוב, ואני עושה הרבה כדי לעודד אמהות להניק. אני גם נותן תרופות שמעודדות ייצור חלב במקרה הצורך, אבל לפי מה שנכון בטבע".

"אין ספק שהנקה תורמת הן לבריאות התינוק והן לקשר בינו לבין האם, אבל אני לא בעד קיצוניות והגזמה", אומרת פרופ' רחל לוי שיף מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, פסיכולוגית קלינית והתפתחותית בכירה, שעוסקת במחקר וטיפול בילדים ובמשפחות. "בחלק מהמקרים מדובר באמהות שמתקשות להיפרד מילדיהן ואינן מאפשרות לילדיהן להיפרד מהן כחלק מהתהליכים ההתפחותיים שמאפיינים את הגיל הזה. בנוסף לכך, הלחץ להניק גורם ללא מעט נשים שלא מצליחות להיניק להרגיש אמהות לא טובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ