מחירי שיא ל-20 אמנים במכירה של "תירוש"

המכירה הסתכמה במחזור כללי של 3.28 מיליון דולר; נמכרו כל העבודות שהוצעו מאוסף גבי ועמי בראון

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

חלקה השני והאחרון של מכירה מס' 140 של בית המכירות הפומביות "תירוש" בהרצליה פיתוח התקיים במוצאי שבת האחרונה. במכירה, בה הוצעו בין השאר 116 עבודות אמנות מתוך אוסף גבי ועמי בראון, נמכרו 93 אחוזים מסך כל הפריטים במחזור כללי של 3,280,0000 דולר.

על רקע חלקה הראשון של המכירה, שהתקיים בשבת הקודמת והסתכם ב-3 מיליון דולר, נדמה היה כי חלקה השני אינו משמעותי, אך אף בחלק זה הסתכמו התוצאות בהיקף שובר שיא בתירוש - 280 אלף דולר. כל העבודות מאוסף בראון שהוצעו במכירה נמכרו.

מחירי שיא ל-20 אמנים נשברו במכירה הנוכחית, עובדה חסרת תקדים בישראל ובעולם. ציורו של אורי רייזמן, "אשה-הר" (מסוף שנות השישים), שמקורו מאוסף בראון, הוערך ב-70 עד 100 אלף דולר ונמכר במחיר שיא לאמן של 138 אלף דולר (השיא הקודם היה של 110 אלף דולר במכירת סותביס ב-2007). ציור של אברהם נתון, "אשה בחלון" (משנת 1952), הוערך ב-10 עד 15 אלף דולר ונמכר במחיר שיא לאמן - 46 אלף דולר (השיא הקודם היה 15,500 דולר במכירת "מצא" ב-2010). מחירי שיא נוספים נקבעו לעבודותיהם של משה גרשוני (57,500 דולר), רפי לביא (43,700 דולר), מיכל נאמן (17,250 דולר), לארי אברמסון (15 אלף דולר), גבי קלזמר, אליהו גת, מיכאל דרוקס, יחיאל קריזה, מיכאל סגן כהן, פיליפ רנצר, יהודה פרובוכראי ועוד. ציורו של מרדכי ארדון, "נבאטיה", (משנת 1979) הוערך ב-100 עד 150 אלף דולר ונמכר במחיר הגבוה ביותר במכירה - 241,500 דולר.

"ניתן להניח שגורמים רבים תרמו להצלחת המכירה ובראשם הציורים שהגיעו מאוסף גבי ועמי בראון", אמר דב חזן, מנכ"ל תירוש. בשנה שעברה, הוצג לראשונה לקהל הרחב חלק נכבד מאוסף זה, שבמשך שנים היה היקפו ידוע רק לעוסקים בתחום האמנות. "עשרות אלפי המבקרים שפקדו את התערוכה, נחשפו לראשונה לאוסף אישי של אספן כמעט מחתרתי. חשיפת האוסף, ביוזמת גבי בראון, הציתה את דמיונם של אספנים ותיקים אך יותר מכך את דמיונם של אספנים חדשים ומתחילים. כשפורסם כי את ציוריו הראשונים רכש עמי בראון בתשלומים, היתה בכך ללא ספק אמירה חזקה", הוסיף חזן. לדבריו, מכירה זו היתה מכירה של "פעם בחיים", המגמדת תוצאות שגרתיות במכירות קודמות. את סיבת מכירת היצירות במחירים גבוהים בהרבה מההערכות המוקדמות, נועץ חזן בהקפדתו של בית המכירות לקבל למכירה עבודות במחיר נמוך או סביר - ולא לאפשר להציב הערכה על פי שיאי אמן קודמים.

ציורים רבים מאוסף גבי ועמי בראון, המונה מאות רבות נוספות של יצירות אמנות, יועמדו למכירה גם במכירת תירוש הבאה, כך לדבריה של גבי בראון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ