סרט התעודה "חפשים" - להתבגר לעיני המצלמה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

במשך 16 שנה עקב ישי אורן במצלמת וידיאו פשוטה אחרי החבורה המצומצמת שלו - בני השנתון שלו בקיבוץ איילת השחר בצפון. ספק רב אם היה מצליח להעלות בדמיונו מה יקרה להם בתקופה הזאת. מסצינת הפתיחה באמצע שנות ה-90, שכוללת אלימות הדדית מתונה, ועד לסצינת הסיום נפרשים פרקי חיים שלמים ובהם תהפוכות מפתיעות.

ארבעה חברים מונה החבורה המצומצמת של ה"חפשים", כפי שהם מכנים את עצמם. כך נקרא גם סרטו של אורן, שישודר הערב בערוץ יס דוקו בלוויין. הארבעה הם אסף, בעל נטיות רוחניות ומשיכה לדת עוד מנעוריו; גילי החומרני והנהנתן; נועם העדין, שמחפש את עצמו בגואה וכמעט הולך לאיבוד; וישי ("ישקה"), שרוב הסרט מצטייר כדמות הנורמטיבית של ההולך בתלם.

"חפשים", מלשון "חיפוש", הוא כפי שמתברר קוד מוכר בקיבוץ. הם מתרחקים מקיבוצם וחוזרים אליו, בכל פעם קצת אחרים. הקשר ביניהם ואופן השפעתו על חייהם הוא העניין העיקרי בסרט. הדבר ניכר במבט העצוב והמפוכח של מירי, אשתו של ישקה, שמתלוננת על החיבור החזק של בעלה לחבריו, שקרובים אליו ומשפיעים עליו יותר ממנה, וכן באמירה של אמו של נועם על תפישת החיים של בנה וחבריו, שבעיניהם הכל משחק והם בוחרים להתנתק, כל אחד בדרכו, מהחיים ה"רגילים".

"חפשים" אולי התחיל כסרט על חבורה קטנה והדוקה של גברים צעירים שכולם תוצר של "פס ייצור" זהה, אבל הוא אומר הרבה מאוד על שאלות של זהות, שינוי, התבגרות, חברות וגבריות. "חפשים" הוא אחד מארבעה סרטים שיוקרנו הערב ביס דוקו לציון 100 שנה לתנועה הקיבוצית. עוד ישודרו "חסרי בית" על ילדות בלהבות חביבה, "ילדי השמש" של רן טל ו"בית הילדים", העוקב אחרי שישה אמנים יוצאי קיבוץ.

סרטים על קיבוצים ביס דוקו: "חסרי הבית", 20:05; "ילדי השמש", 20:49; "חפשים", 22:00; "בית הילדים", 23:07

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ