המחאה סביב ביטול הפסטיבל בירושלים מעורר מספר סימני שאלה

המוסיקאים הקלאסיים מיהרו לזעוק חמס על ביטול הפסטיבל למוסיקה קולית דתית בירושלים. הם רק שכחו שעוול גדול יותר היה נגרם בעצם השתתפותם

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

בשבוע האחרון מתחוללת תסיסה של ממש בקרב מוסיקאים בישראל. נגנים וחברי מקהלות, מוסיקולוגים בכירים ואנשי רדיו, אמרגנים ומלחינים, מוחים נגד העוול שנעשה בעיר העתיקה בירושלים: ביטול פסטיבל רב משתתפים של מוסיקה קולית דתית, שהיה אמור להתקיים בסוף מארס בכנסיות בעיר - ביניהן הלותרנית, הפרנציסקנית, ונוטרדאם.

המחאה כבר חצתה את גבולות התכתובת בת עשרות ההודעות במסגרת "קבוצת המוסיקה המוקדמת" בגוגל, ועברה למכתבים רשמיים ונזעמים שנשלחו לעיריית ירושלים; ובקרוב, כך נראה, גם תנוסח עצומה בעלת פוטנציאל של אלף חתימות ויותר.

"עידן של חושך", "פגיעה בזכויות", "מלחמה על חופש ביטוי וחופש תרבות" - אלה כמה מהביטויים החריפים שנקטו המוסיקאים; ואין זה דבר של מה בכך: נדיר לפגוש מוסיקאים קלאסיים, בדרך כלל בני אדם ענווים שמנסים איכשהו לשרוד בחברה שרואה בהם עב"מים, דופקים על השולחן - מה דופקים, כמעט עומדים להפוך אותו! - ונרתמים למחאה משותפת. ועוד נגד אחד הגופים רבי הכוח בעיר, הרשות לפיתוח ירושלים שהגתה את הפסטיבל.

על ביטול הפסטיבל, אחרי שכבר הוזמנו אליו אנסמבלים רבים ונקבעו מועדים ואתרים, למדו המשתתפים לראשונה מידיעה ששודרה בשבוע שעבר בערוץ 2. שם נטען שגורמים חרדיים, כלשון הידיעה, התנגדו לתמיכת הממסד העירוני בפסטיבל מחשש שיגרום לנהירת יהודים אל כנסיות נוצריות, והביאו לביטולו. אל החרדים, מייצגיה הנאמנים של חשכת ימי הביניים כמשתמע מהתגובות החריפות לביטול, הופנה אפוא זעמם של המוחים: אם החרדים יצליחו הפעם, יהיה זה פיתוי בעבורם להמשיך בתחום הפרוץ של מוסיקה ותרבות - כדברי אחד המשתתפים בדיון, מהמתונים יותר בהתבטאותם.

אכן, התערבות חמורה - אם באמת זאת היתה הסיבה לביטול, וזאת מכחישה עיריית ירושלים הכחשה גורפת. אבל האם אין ההשתתפות בפסטיבל כזה, אילו התקיים, חמורה עוד יותר? הפסטיבל היה אמור להתקיים בתוככי הכנסיות של התושבים הפלסטינים, ובתוך שכונותיהם וליד בתיהם; ומחאת המוסיקאים פסחה עליהם לגמרי, כאילו ריקות הכנסיות מאיש, כאילו המתפללים בכנסיות אלה אינם סובלים מדיכוי מתמשך, מגזל אדמותיהם, מהרס בתיהם ומאלימות שמופנית כלפיהם - בדיוק מצד אותה רשות לפיתוח ירושלים, שאינספור דו"חות התריעו על פעילותה המסוכנת.

עניין של טעם

"במאי 2009 התגלה כי הממשלה, בשיתוף עמותות המתנחלים, פועלת לכתר את העיר העתיקה בתשעה גנים לאומיים, פארקים, שבילים ואתרים, תוך שינוי דרסטי של הסטטוס קוו בעיר. ביצוע התוכנית החשאית הוטל על הרשות לפיתוח ירושלים", זה לשון אחד הדו"חות העדכניים של עמותת עיר עמים על אודות פעילותה של הרשות, הקשורה לעירייה ולמשרדי ממשלה. ביקור בסילוואן, למשל, מגלה את הבנייה המאסיבית, את ההתנחלויות הנטועות בתוככי הכפר מטעם הארגון "אלעד" ואת האלימות הננקטת נגד התושבים בכפר הנצור מדי יום שישי.

עיון בדו"ח של "עמק שווה", ארגון של ארכיאולוגים ופעילים קהילתיים, מגלה את משמעות החפירות המתנהלות עתה: כריית מנהרות שמטרתן לחבר את הר הבית לאתרים יהודיים באזור מתחת לבתי הפלסטינים וכך ליצור עיר תת קרקעית, "יהודית" למהדרין, נטולת מוסלמים. כתבות בעיתונים מגלות איך פתחה הרשות לפיתוח ירושלים לפני חודש את מתחם "הכותל הקטן", בלב הרובע המוסלמי ובצמוד להר הבית, לטובת מתפללים יהודים ובראשם אנשי ישיבת "עטרת ירושלים" בראשות שלמה אבינר ועמותת עטרת כהנים, מלבה כך את האי-שקט באחד המקומות הכי טעונים בעיר והמועדים לחיכוכים והתפרצויות אלימות.

אותה הרשות גם מארגנת פסטיבלים בעיר העתיקה, תוקעת טריז עמוק יותר בין אדוני הארץ, החירשים להקשר שבו מתקיימים הפסטיבלים שלהם ועושים במרחב הפלסטיני כבשלהם, לבין תושבי המקום. פסטיבל המוסיקה שנועד למארס בוטל בינתיים - או, כהודעת היועץ לראש העיר עידו רוזנברג מתחילת פברואר, לא בוטל תחת לחץ החרדים או מכל סיבה אחרת, אלא כלל לא הוזמן ולא אושר; ולראיה היעדר התקשרויות כלשהן בכתב, היעדר פרסום ומכירת כרטיסים, התחייבויות רשמיות או הזמנות עבודה. נכון, טוענים המוסיקאים - ובהם חברי אנסמבלים כמו המקהלה הקאמרית כפר סבא, זמרי קולגיום, בארוקדה, מקהלת הגליל העליון, מקהלת טבעון, נגני קאמרטה וסולנים רבים - אמנם לא נעשה דבר בכתב, אבל כנהוג במקומותינו אירועים כאלה נסגרים במהירות, ברגע האחרון, והתקשרות על פה היא הנורמה, ולראיה: מלאכת ההפקה האינטנסיבית, שהביאה לקביעת מקומות, תאריכים ותוכניות קונצרטים מפורטות.

בינתיים הכריזה "החברה העירונית אריאל", זרוע ביצועית מטעם הרשות לפיתוח, על פסטיבל שיחליף את הפסטיבל המוסיקלי: "פסטיבל טעמים חווייתי ייחודי בעיר... במסגרתו אנו מעוניינים להציג מיצבים שונים לקהל הרחב הרחבי הרובע היהודי שבעיר העתיקה, תחת הכותרת 'שולחן ערוך'... פרויקט מקורי, ראשון מסוגו, המיועד לאפיין את הייחוד הקולינרי והתרבותי של העיר העתיקה על רבעיה. המבקר יוכל ליהנות משווקים תקופתיים, מופעי פולקלור, מסעדות שונות ברחבי העיר העתיקה, סיורים מודרכים, בישולים עם שף, טעמים, דוכני אומנות, סדנאות בישול ואפייה ומגוון חוויות תרבותיות קולינריות". בקרב מוסיקאים כבר עלתה נימת אירוניה נואשת על תת-תרבות האוכל שמחליפה את תרבות המוסיקה. על יותר מזה קשה למחות.

כתבות מומלצות

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

MADE BY MAC 

12.04.2004

ביטחון המדינה לפני הכל. זו בדיוק הליבה של תרבות האונס

הפריטים המוצעים למכירה. הוצגו בבית החוקרת מאז הניסוי

נאס"א מנסה להשיב לידיה אבק ירח ושלושה תיקנים מתים

אילה חסון ואור הלר במהדורת חדשות 13. התקציב נחתך בעשרות מיליונים

שורת עזיבות ורייטינג צונח: למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ