גילי איזיקוביץ

ההשתתפות בתוכנית טלוויזיה שבועית החלה לתת לאחרונה את אותותיה בחייה של מיכל שפירא. שפירא, שמשמשת בין היתר כזמרת הליווי של איל גולן, הופיעה לפני כמה שבועות בבת מצווה עתירת משתתפים בבאר שבע. כוחו של ערוץ 2, בוודאי כשמדובר בתוכנית המשודרת אחרי מפלצת הרייטינג "האח הגדול", הוכח שוב. שפירא, שהספיקה בחודש וחצי שהסדרה משודרת לשפוך את הקרביים, להיפרד מאהוב מבוגר שאתו היתה בקשר הרסני ולהתאהב לנגד המצלמה באקס צעיר שלה, עלתה לבמה ועוררה שאגות. "הם זיהו אותי מהתוכנית", היא מספרת בחיוך רחב, "צעקו לי 'מה עם משה'?".

וענית?

"עניתי: 'פוטר'. זה נורא חמוד בעיני שפתאום לכולם אכפת מחיי האהבה שלי".

נשמע מציק.

"רחוק מלהיות מציק. בשבילי לפחות".

שפירא, בת 30, שחקנית בוגרת ניסן נתיב וזמרת, בתם של פרופסור להנדסה בטכניון ורופאה פנימית מחיפה, נמצאת כבר שנים על הגבול שבין אלמוניות לידוענות. תשוקה ורעב גדולים מניעים אותה לחצות את הגבול הזה. משיכה גדולה לחשיפה, לפרסום, אפילו אקסהיביציוניזם, שמביאים אותה להתבטא תמיד בגילוי לב נטול סינון, תכונה שהיא כובשת ומתישה כאחד. שפירא זקוקה לקהל ולא מתנצלת על הצורך. לפני שבע שנים הביא אותה הצורך הזה להשתתף בתוכנית הריאליטי "פרויקט Y" של הלוויין (שילוב בין תוכנית כישרונות לתנאי הסגר דוגמת האח הגדול). התוצאה היתה שברון לב גדול, אפילו טראומטי, ביום שאחרי התוכנית.

היום, מפוכחת בהרבה וכשמאחוריה ניסיון לפרוץ בכוחות עצמה, היא משתתפת בדוקו-ריאליטי אחר, "בקרוב אהבה" של זכיינית ערוץ 2 "קשת", שמשודר במוצאי שבת. הסיבוב הזה נראה לה אחר לגמרי. שפירא, שהגדירה את עצמה בפני המצלמה ולעיני משתתפות התוכנית האחרות, כולן רווקות בשלבים שונים בחייהן, כ"פילגש סדרתית", מספרת על תמיכה ותגובות חמות שקיבלה.

תצלום: אסף עיני

הפרקים הראשונים מגוללים את הקשר שלה עם המעבד המוסיקלי משה לוי, המבוגר ממנה בכמה עשורים, שנמשך לסירוגין כשלוש שנים. היא מספרת כיצד הוא "ריסק לה את הלב, אז ריסקתי לו את האוטו" ומתעדת את ייסורי הפרידה ממנו, מהלך שעשתה בעידודו הנלהב, אם לא בהוראתו, של אירי ריקין, המשמש למשתתפות הסדרה מעין מנטור מצולם. "התגובה הכי גורפת שקיבלתי עד עכשיו, ומהרבה מאוד נשים, זה 'אני מזדהה איתך'", היא מספרת. "חשוב להן להגיד את זה. נשים אומרות לי שהן עברו תהליך דומה ואני מקבלת

תגובות ומכתבים בפייסבוק. זה ממש הדהים אותי, איך מהרגע הראשון, מהפרק הראשון, קיבלתי תגובות כאלה. זה באמת מעלה מחשבות חיוביות על החשיפה הזאת".

שפירא רואה בהשתתפותה בתוכנית חוויה מתקנת. התגובה הראשונית להצעה להיות אחת מחמש הבנות המצולמות, היא אומרת, היתה תגובה אלרגית, תולדה של החוויה הקודמת שעליה היא מדברת במונחים של התמכרות ובאותה עת מגדירה כטראומה. "זו היתה חוויה מדהימה", היא אומרת בפנים רציניות, "אבל אחרי הפרויקט נפלטתי החוצה. לא סתם קוראים לזה פליטי ריאליטי. אין לנו מושג אמיתי על מה שיקרה לחיים שלנו".

מה חשבת שיקרה לך אחרי התוכנית? חשבת שדרכך להצלחה נסללה?

"היו לי ציפיות לגבי הקריירה. ציפיתי לקבל הכרה מקצועית. אני חושבת שמי שראה את הסדרה דווקא כן העריך את היכולות שלי, אבל מי שלא ראה מיד סימן אותי בתווית שלילית".

למה שלילית?

"פליטת ריאליטי - במיוחד אז כשעוד לא ידעו איך לאכול את זה, היה לזה מטען שלילי. גם לא ידעתי איך להתנהל וזו הנקודה שהפחידה אותי גם הפעם, העניין הזה של להישאר לבד בחוץ. החוויה ההיא היתה קיצונית. כמהתי לזה, רציתי להיות מפורסמת, אבל זה בא בבת אחת וכמו שזה בא, ככה זה עבר ולא ידעתי איך להתמודד עם זה. אני מתייחסת לזה כאל סם מאוד חזק שנתנו לי מנת יתר ממנו והייתי צריכה לעבור גמילה כואבת. כאן שומרים עלי.

"אני לא סתם מתייחסת לזה כמו אל סם. הטלטלה הנפשית היא קיצונית. לא הצלחתי למצוא את עצמי. אני יכולה להגיד שניסיתי כמה סמים בחיים שלי, ואף אחד לא היה חזק כמו הפרסום. זה חזק יותר מכל סם. זה משהו שאתה מחכה לו כל כך הרבה זמן ופתאום את מקבלת את זה בעוצמות שלא הצלחתי להכיל. וכמה שזה עוצמתי כשזה בא, ככה זה עוצמתי לכיוון השני כשזה איננו".

אחרי הפרסום בעקבות "פרויקט Y" הגיעה תקופת שפל קשה, היא מספרת. היו דיכאונות ותחושה של נטישה, התמכרות לפרסום שהובילה אותה בסופו של דבר לעזוב את הארץ לשנה. "ברגע שנהייתי נרקומנית של הסם הזה, הפרסום, גם הסתובבתי וחיפשתי את המנה הבאה", היא אומרת. "זה הגיע לרמות פתטיות. הייתי נכנסת לפורומים של מעריצים באינטרנט, מתחזה למעריצה של עצמי כדי להתחיל שרשור ורק כדי שידברו עלי, כדי להיות קיימת. אתה מתרגל שמדברים עלייך ואתה קיים, וכשמפסיקים לדבר עלייך, הקיום שלך מאוים".

כמו לכתוב יומן

נוכח כל אלה לא ברור למה החליטה בסוף, אחרי שהצליחה לאסוף את עצמה ולחזור ליצירה, בין היתר במופע שלה "קברט טירוף" (שיועלה הערב במועדון השבלול בנמל תל אביב), להצטרף לתוכנית חושפנית כל כך בפעם השנייה. "מצד אחד יש פחד ומצד שני יש גם משיכה גדולה מאוד לחשיפה", מסבירה שפירא. "לא רק שאני לא מנסה להסתיר אותה, אני מבינה היום שמה שאני מחפשת זה לא את הפרסום, אלא את החשיפה".

מה בחשיפה? מה היא נותנת?

"משמעות. כל תהליך נפשי שאני עוברת, במיוחד תהליכים יותר קשים וכואבים, ברגע שאני חושפת אותו ומשתפת, זה נותן לזה איזה תוקף. אני מקבלת את מה שאני צריכה דרך חשיפה על במה. זו מין תלות כזאת. כשאני עולה על במה וחושפת את הנפש שלי, אני מקבלת משמעות לקיום שלי. זו בעיני הסיבה שאמנים עולים לבמה".

ולהיחשף מול צופי ערוץ 2 מעצים את התחושה פי אלף.

"כן, אף על פי שזה תהליך קצת שונה, כי הוא לא מיידי. הוא מחולק לשני חלקים שונים לגמרי. כשאני יושבת בבית שלי מול מצלמת האינטרנט ומדברת, אני לא חושבת על זה שעוד חודשיים-שלושה אנשים יראו את זה. משתחררים מזה בדיוק כמו שבתוכניות ריאליטי מפסיקים להיות מודעים למצלמות".

חשבת על זה שאת מקבלת עצות, ואפילו הוראות, מאנשים שמביימים את החיים שלך כמו שמביימים דמות בסדרה בדיונית?

"זה יותר הרגיש כמו לכתוב יומן, רק שבמקרה הזה קיבלתי פידבקים וזה קיבל כיוונים יותר טיפוליים. גם הפן הטיפולי יצא בסופו של דבר כמו טיפול עצמי, ואני יכולה להעיד שהדברים המשמעותיים באו ממני. את אירי, את הבנות האחרות ואת היוצרות של הסדרה תפשתי יותר כמראה. זה תמיד נחמד לאנשים נרקסיסטים שנותנים להם מראה", היא מחייכת.

נראה שאת עוברת שם דברים מאוד דרמטיים.

שפירא שוב מחייכת: "אני יכולה להעיד בשקט שככה החיים שלי בדרך כלל נראים. אם הם לא נראים ככה לתקופה, אני דואגת שהם ייראו ככה. אחרי תקופה מסוימת בלי אקשן אני כבר אטלטל משהו, כי אני צריכה את זה. לא עשיתי את זה בשביל המצלמות, שזו תגובה שאני מקבלת מאנשים".

אולי כי הם מופתעים מעוצמת החשיפה.

"זו בדיוק הנקודה, זה לא משהו שהוא מאומץ או קשה לי. אני מקבלת תגובות על ה'אומץ' שלי, אבל אני לא רואה את זה ככה. אם רוצים להקשות עלי צריך למנוע ממני במה ולמנוע ממני חשיפה. זה ידרוש ממני אומץ וכוחות".

להגיד על עצמך "אני פילגש סדרתית" זו לא חשיפה כואבת?

"זו התרפיה שלי, הדרך שלי להתמודד עם דברים שגם לי היה קשה אתם. אני לא שלמה עם זה שהייתי פילגש סדרתית. לא שלמה עם זה שבתור ילדה היתה לי רשימת כיבושים, אבל אני לא מוצאת שום סיבה להסתיר את זה. בדרך כלל אלו דברים שאולי אני מנסה להסתיר מעצמי, ואז נדלק האור על הבמה או המצלמה בבית וזה עולה".

הכל בפרפורציות

המהפך האחרון ששפירא מציגה על המסך, והחל בפרק ששודר בשבוע שעבר, הוא הקשר המתהווה עם בן זוגה החדש, אורי סלונים. מאז צילומי התוכנית עברו תשעה חודשים ושפירא וסלונים עדיין ביחד, כשברקע מחלת הסרטן הנדירה שעמה הוא מתמודד. הקשר ביניהם התחיל לפני כשלוש שנים וחודש אחרי הפרידה מלוי. חלקים ממנו תועדו ועתידים להיות משודרים גם בהמשך.

את לא מוטרדת מהפער הזה בין משהו רציני מאוד שקורה בחיים שלך לבין העובדה שזה קורה לדמות בטלוויזיה? ושזה קורה בפעם השנייה?

"הפעם זה יותר מוזר, כי אני רואה את התוכנית עכשיו, אבל מה שקורה שם קרה כמעט לפני שנה. זה קצת מוזר וקצת חייתי את זה מחדש. אני מסתכלת וזה לוקח אותי אחורה".

"פרויקט Y" עיכב אותך במקום לעזור לך לפרוץ.

"זה נכון, אבל בדיעבד אני מבינה שזה צריך היה לקרות. אני חושבת שכשהלכתי לניסן נתיב ולמדתי שם לא הייתי מספיק בשלה. יצאתי מלהקה צבאית ומיד הלכתי ללמוד. שנה אחרי הלימודים לא קרה כלום, אז הלכתי על קיצור דרך, שבעצם האריך אותה".

ועכשיו זה לא ניסיון לקצר דרך?

"אני לא מסתכלת על זה ככה. זה מרגיש לי בטיימינג נכון".

ומה יקרה אם התוכנית תסתיים ושום דבר לא ישתנה?

"עכשיו אני מרגישה שדברים קורים בכל מקרה. ברור שהיו לי ציפיות שהסדרה תעזור, אבל כן למדתי לעשות דברים לבד ולקחת אחריות. נגמלתי קצת מהנטייה הזאת, הנסיכה הקטנה שמחכה שיבוא מישהו ויקח אותה. זה נכון מבחינתי גם למערכות יחסים וגם לקריירה.

"כשהלכתי ל'פרויקט Y' חשבתי שזה האביר. ב'בקרוב אהבה' אני מפוכחת, אני מרגישה שאני האביר. מאוד נחמדה לי תשומת הלב, אבל אני לא נותנת לזה לעוור אותי ואני מזכירה לעצמי לשמור על פרופורציות. אין מבחינתי זרי דפנה, זה בסך הכל נעים ונחמד ברמת התחזוקה לאגו. אולי בסופו של התהליך אני אלמד לעבוד קשה, שזה מה שההורים שלי, כולם בעצם, תמיד אמרו לי. תסמונת הילדה שהכל בא לה בקלות. חוץ ממערכות יחסים".

איפור ושיער: שירן פרידלנדר ל"ויו", סטיילינג: הילה חזן ל"סולו", ע' סטיילינג: מאיה עמנואל, חליפה: זארה, חולצה: דפנה לוינסון, טבעות: קסטרו, משקפיים: שאנל. צולם בחנות "sisters", האנגר 26 בנמל תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ