קונצרטים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

פילהרמונית (1). זמרת הקונטרלטו האיטלקייה שרה מינגרדו תשיר, עם קבוצת נגנים מקרב חברי התזמורת, שתי אריות מתוך הפאסיונים של באך ואריה מתוך "משיח" של הנדל. אחר כך תנגן התזמורת את הסימפוניה מס 9 של שוברט. הערב בהיכל התרבות בתל אביב.

פילהרמונית (2). יפים ברונפמן יהיה הסולן בקונצ'רטו מס' 2 של ליסט, מחר באולם האזורי בקיבוץ יפעת (עמק יזרעאל) וביום ראשון בהיכל התרבות בתל אביב, שם תבוצע גם הסימפוניה הקונצרטית לכינור וויולה של מוצרט, עם הסולנים איליה קונובלוב ורומן שפיצר. בתוכנית אחרת, ביום שני בבנייני האומה בירושלים וביום שלישי ב-19:00 בהיכל התרבות בתל אביב, ינגן ברונפמן את הקונצ'רטו מס' 2 של ברטוק.

פילהרמונית (3). קונצרט שחרית של הפילהרמונית בהנחיית גיל שוחט. בתוכנית: קונצ'רטו לקרן של היידן (סולן: ג'יימס קוקס), הקונצ'רטו של ליסט עם ברונפמן ו"הפרליודים" של ליסט. ביום ששי ב-11:00 בתיאטרון ירושלים. אותה תוכנית (בלי הנחיה) תוגש למחרת, מוצאי שבת, בהיכל התרבות בתל אביב.

"בת הגדוד". האופרה הקלילה של דוניצטי מועלית לראשונה בישראל במתכונת מלאה. המנצח הוא אלברטו זדה והבמאי אמיליו סאחי. מדובר בהפקה שהועלתה קודם לכן בספרד. הערב, ב-20:00, ביום ששי ב-13:00, במוצאי שבת ובימים א'-ג' במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב ב-20:00, וב-16 באותו מקום ובאותו שעה, בתוספת הרצאת הסבר שתינתן שעה לפני תחילת ההצגה.

מתוך "העטלף". דוד זבה מנצח על גרסה עברית (שלו) לקטעים מתוך האופרטה של יוהן שטראוס, עם זמרי "אופרה סטודיו" והתזמורת הסימפונית ירושלים. הערב ב-20:00 באולם הנרי קראון בבירה.

התזמורת הקאמרית הקיבוצית-נתניה. מנצח: ירון גוטפריד. סולן: נגן האקורדיון הצרפתי רישאר גליאנו. התוכנית: יצירות מאת באך (עיבוד), חינסטרה, פיאצולה. במוצאי שבת בגבעת ברנר, ביום ראשון בעין השופט, ביום שלישי בעין החורש.

תזמורת סינפונייטה. מנצח: אילן שול. סולן: נגן הקלרינט גיורא פיידמן. האירוע מוקדש למוסיקה ישראלית, בעיקר, והמלחינים הם משה וילנסקי, אריה לבנון, גיל אלדמע ואנדרה היידו. במוצאי שבת וביום שני במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע.

בצוותא. בשחרית משתתפים עלי אבן בקלרינט, הלל צרי בצ'לו וארנון ארז בפסנתר. התוכנית: יצירות של ברהמס, בהרכבים שונים, לרבות השלישייה אופוס 111. בשבת, 11:11, במועדון צוותא בתל אביב.

מרכז "עדן תמיר". שני קונצרטי שחרית יתקיימו בסוף השבוע. ביום ששי ב-12:00 יופיעו פסנתרנים תלמידי האקדמיה בירושלים; בשבת ב-11:00 שלישיות מאת בטהובן ("הארכידוכס") ושומאן. מנגנים: פולינה קוז'בניקובה בכינור, רון רגב בפסנתר, איריס רגב בצ'לו. מרכז עדן תמיר (טארג) בעין כרם, ירושלים.

מקהלות מורן. האנסמבלים הקוליים השונים של "מורן" בניצוח נעמי פארן, עם זמרות סולניות ובליווי כלים אחדים, מגישים לקט ישראלי. המחברים הם חיים פרמונט, אמיתי נאמן, סשה ארגוב ואיל באט. ביום ששי ב-12:00 באולם ענב בתל אביב.

שירי עמים. הזמרת אתי בן-זקן מופיעה עם הגיטריסט עודד שוב, בזר שירי עמים שעיבד בעלה, המלחין איתן שטיינברג. מדובר ברומנסות לדינו, שירים ביידיש, שירים ארמניים, בלדות אנגליות ועוד. ביום שני באולם הספרייה על שם בלומנטל בתל אביב.

הנדל ובני דורו. משתתפים: הזמרת שמרית כרמי, החלילנית תמר מלזר, נגן הצ'מבלו מיכאל בורגשטדה והצ'לן עירא גבעול. ביום ששי ב-14:00 באולם הספרייה על שם בלומנטל בתל אביב.

מיתרים ופסנתר. קבוצת קשתנים מצטיינים מופיעה בקונצרט, בראשם הכנר חגי שחם. חובר אליהם הפסנתרן ארנון ארז (ברביעיית פסנתר של פורה). עוד בתוכנית: השישייה אופוס 36 של ברהמס. מחר ב-19:30 וביום ששי ב-10:30 באולם קלרמונט באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב.

סופרן פלוס. משתתפי קונצרט מסקרן זה הם הזמרת שרון רוסטורף, עם שירלי בריל בקלרינט ויונתן ענר בפסנתר. היצירות הן מאת מאהלר, פולנק וביזה. במוצאי שבת באולם ענב בתל אביב, ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

המקהלה הקאמרית ת"א. מיכאל שני מנצח על מקהלתו בתוכנית מסקרנת ומגוונת, בליווי עוגב. ביום ששי ב-14:00 בכנסיית סיינט אנטואן ביפו.

"בממד אישי". תוכנית חדשה של המוסיקולוגית הפסנתרנית אסתרית בלצן, המשלבת נצרות, יהדות וחסידות. משתתפים: הזמר ששי קשת (שישיר אריות של באך, בעברית!) ונגנים בהם הכנר אייל שילוח. מחר ב-17:00 באודיטוריום ספיר בכפר סבא, ביום ראשון וביום שני (בכל יום פעמיים) ב-10:00 וב-20:00 במוזיאון תל אביב.

שופניאנה. עדי עציון מגישה תוכנית מוסיקו-תיאטרלית בלווי הפסנתרן רון טרכטמן. במוצאי שבת בבית זק בתל אביב. טל: 6023958.

אקורדיון פלוס. וירטואוז האקורדיון אמייל אייבינדר, עם שני נגנים (בגיטרה ובכינור), יופיע בתוכנית מגוונת. הערב באולם הספרייה על שם בלומנטל בתל אביב.

"קתדרא". יום העיון המרתוני, מ-09:00 בבוקר, בעריכת אסתרית בלצן ומשה זורמן ובהגשתם, יעסוק בין השאר באופרה "בת הגדוד" של דוניצטי, עם הדגמות חיות (ב-11:00). היום באולם ענב בתל אביב.

קלאסיקל בגליל. תזמורת סימפונט ובראשה ניתאי צרי כמנצח וככנר סולן. מחר בהיכל התרבות של ראש פינה.

פגישות עם מלחינים. רביעיית מיתרים מאת דניאל פטר בירו (אורח מקנדה) יבצעו קשתני אנסמבל "מיתר", בנוכחות המלחין. ביום שני באולפן התיבה ביפו.

"נשים באופרה". המבקרת אורה בינור משוחחת ומדגימה, בעזרת הקלטות. מחר ב-17:30 באולם הספרייה על שם בלומנטל בתל אביב.

קלאסי קל במודיעין. זר יצירות בביצוע אנסמבל סולני תל אביב, בניצוח ברק טל: ממוצרט עד גרשווין וברטוק. הערב בהיכל התרבות.

תזמורת חדרה. מנצח וסולן במנדולינה: אלון שריאל. התוכנית מוקדשת למוסיקה איטלקית, מפרגולזי עד נינו רוטה. ביום שלישי באולם "רנה שני" בעיר.

שחרית בחיפה. זמר הקונרטנור סלאווה פאליי מופיע בתוכנית מגוונת, בליווי פסנתר ובליווי קשתני "תזמורת הפסטיבלים". בשבת ב-12:00 בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה.

מקהלה בעין כרם. אנסמבל הנשים נעמה, בניצוח פנינה ענבר תופיע ביום ששי ב-14:00 במנזר "האחיות מציון".

לילדים. השחקנית חני נחמיאס וזמרים מצוות "אופרה סטודיו" מופיעים עם התזמורת הסימפונית ירושלים בניצוח גל אלתרוביץ' במופע ושמו "אגדות". ביום שלישי ב-17:00 באולם הנרי קראון בבירה.

קנטטה לאהוב

ארבעה זמרים ובראשם קרן הדר, עם התזמורת הסימפונית חיפה בניצוחו של נועם שריף, יבצעו בימים ראשון ושני באודיטוריום חיפה את "שחורה אני ונאווה", קנטטתה של אלה מילך שריף. הקנטטה, כך תמצית הסברה של המלחינה, היא מולטי-לשונית, יצירה אוניברסלית ומקומית גם יחד. יש בה ישראליות על גוניה, לרבות מוסיקה מזרחית, מוסיקה קלה, מוסיקה של עמי העולם ומקצבים מזרחיים ומערביים, חלקם אפילו שייכים לעולם הרוק העכשווי. היצירה, מדגישה שריף, נכתבה במיוחד לקולה ולאישיותה של הזמרת קרן הדר. עוד נאמר כי מילך-שריף "מקדישה את היצירה לנעם שריף, אהובה הפרטי". מלבד קרן הדר משתתפים הזמרים דוד פלדמן, נמרוד גרינבוים ויאיר פולישוק. בקונצרט תישמע גם "מזרקות רומא" של רספיגי.

מינימליזם בתיבה

היצירה "רכבות אחרות" שחיבר ב-1988 סטיב רייך, בביצוע רביעיית מיתרים (בתוספת פסקול מגנטי) ובלווי עבודת וידיאו-ארט, היא הצימוק בקונצרט של "הרביעייה העכשווית", שיתקיים הערב באולפן "התיבה" ביפו (דרך שלמה פינת שדרות ירושלים).

"רכבות", שבתיאור פשטני וחסר אפשר לאפיינה כוואריאציות עדינות, מתוחכמות והדרגתיות על שקשוקי קטרים, היא יצירה מינימליסטית מאוחרת יחסית. יוזכר כי הזרם המינימליסטי תואר מלידתו בשנות ה-60 כריאקציה למוסיקה האירופית האוונגרדית, בין השאר בשל הקומוניקטיביות שלו עם המאזינים, והושמץ בפי שונאיו כ"טאפט מוסיקלי" (הביטוי מיוחס ללוצ'אנו בריו). האמנם טאפט? על כך יש לומר שיתרון מובהק של המינימליזם הוא העובדה שכל מאזין פתוח אוזן וראש יכול לשפוט בעצמו אם מדובר בטאפט ובמניפולציה פשטנית, או במוסיקה שונה, מעניינת ואפילו מרגשת. לא להחמיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ